Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-25/06/PK
z 17 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-25/06/PK
Data
2006.05.17



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Przedawnienie --> Warunki przedawnienia

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników


Słowa kluczowe
nadpłata składek
płatnik
pracownik
przedawnienie
składki
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne
świadczenia na rzecz pracowników
termin przedawnienia
zwrot


Pytanie podatnika
Czy w wyniku zwrotu nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne powstanie przychód ze stosunku pracy? Czy w przypadku gdy zwrot dotyczy składek nadpłaconych więcej niż 5 lat temu, przychód nie powstanie ze względu na przedawnienie?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w przeszłości pobierała składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu wynagrodzenia za pracę w zawyżonej wysokości. W wyniku tego powstała nadpłata (potwierdzona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych), która podlega zwrotowi/zaliczeniu na poczet zaległych lub bieżących składek.

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka zwraca się z prośbą o wydanie interpretacji odnośnie do jej obowiązków płatnika podatku dochodowego związanych ze zwrotem nienależnie pobranych składek pracowników na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Spółka stoi na stanowisku, iż pracownicy uzyskują przychód ze stosunku pracy w postaci zwrotu uprzednio nadpłaconych składek i w związku z tym Spółka ma obowiązek pobrania zaliczki oraz sporządzenia i złożenia informacji PIT-11 za rok w którym nastąpił zwrot składek.

Ponadto Spółka uważa, iż w przypadku gdy zwrot dotyczy składek od których wpłaty w zawyżonej wysokości minęło 5 lat, nastąpiło przedawnienie zobowiązania podatkowego za ten rok, a w konsekwencji nie powstaje przychód u osób fizycznych, a dla Spółki nie powstaje obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Naczelnik tut. Urzędu nie podziela w pełni stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Ponieważ przedmiotowa wypłata pozostaje w bezpośrednim związku i jest skutkiem łączącego uprzednio strony stosunku pracy należy uznać, iż kwota zwróconej nadpłaty stanowi przychód ze stosunku pracy.

Moment powstania obowiązku podatkowego wynika z treści art. 11 ust. 1 ww. ustawy, który stanowi, iż przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Z treści tego przepisu wynika, iż moment powstania przychodu w przedmiotowym przypadku jest określony w sposób kasowy, czyli obowiązek podatkowy powstaje w momencie wypłaty świadczeń lub postawienia ich do dyspozycji podatnika. W związku z tym przychody z tytułu zwróconych składek powstaną w roku w którym faktycznie zostały podatnikowi zwrócone (lub postawione do jego dyspozycji). Słuszne jest więc stanowisko Spółki, iż winna ona tak wypłacone świadczenia wykazać w informacji PIT-11 za rok w którym dokonano zwrotu składek.

Ponadto z powyższego wynika, iż nieprawidłowe jest twierdzenie Spółki jakoby dokonanie zwrotu składek pobranych przed 2000r. na skutek przedawnienia nie powodowało powstanie obowiązku podatkowego. Jak już wskazano powyżej przychód (a więc i obowiązek podatkowy) powstaje z chwilą dokonania wypłaty lub postawienia świadczeń do dyspozycji, a więc nie ma tu żadnego znaczenia za jaki okres jest to zwrot.

Na podstawie art. 31 ww. ustawy Spółka jest obowiązana jako płatnik obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od nich przychody ze stosunku pracy, czyli m.in. zwroty nadpłaconych składek. Obliczając zaliczkę za dany miesiąc Spółka winna uwzględnić także, zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 ww. ustawy oraz potrącone w danym miesiącu składki na ubezpieczenie społeczne. Art. 32 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi zaś, iż zaliczkę zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złożył oświadczenie według ustalonego wzoru, w którym stwierdził, że nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika, nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 ww. ustawy, nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, określa ten zakład pracy jako właściwy do stosowania odliczenia. Zaliczkę zmniejsza się jeśli, zgodnie z art. 32 ust. 4 ww. ustawy, podatnik nie powiadomił Spółki o zmianach stanu faktycznego wynikającego z tego oświadczenia.

Reasumując, Spółka z tytułu dokonywania wypłat ze stosunku pracy, w postaci zwrotów nienależnie pobranych składek na ubezpieczenie społeczne jest obowiązana pobierać podatek, obliczając go w sposób przedstawiony powyżej i sporządzić z tego tytułu informacje PIT-11. Dla tych obowiązków bez znaczenia powstaje data pobrania składek w nadmiernej wysokości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj