Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/DP1/423-12/06/K
z 30 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/DP1/423-12/06/K
Data
2006.05.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
kapitał zapasowy
spółka komandytowa
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
zyski osób prawnych


Pytanie podatnika
Jakie skutki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wywołuje pozostawienie zysku wypracowanego przez Spółkę z o.o. i zakumulowanego na kapitale zapasowym w przypadku planowanego przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.03.2006r. (data wpływu:06.03.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki w zakresie skutków pozostawienia zysku wypracowanego przez Spółkę z o.o. i zakumulowanego na kapitale zapasowym w przypadku planowanego przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych

postanawia

potwierdzić stanowisko podatnika.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w trakcie roku podatkowego 01.12.2005 – 31.12.2006 planowane jest przekształcenie Spółki z o.o. w spółkę komandytową. Decyzją udziałowców Spółki wypracowany do końca stycznia 2006r. zysk w Spółce w momencie przekształcenia nie zostanie wypłacony udziałowcom w postaci dywidendy, lecz w całości zostanie przekazany na jej kapitał zapasowy. W nowoutworzonej spółce komandytowej wspólnikami będą obecni udziałowcy, z tym że spółka z o.o. będzie komplementariuszem, a 3 osoby fizyczne - komandytariuszami.

Zdaniem podatnika, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera przepisu przewidującego opodatkowanie udziałów Spółki z o.o. w związku z jej przekształceniem w spółkę osobową. W ocenie Podatnika wypracowany (zakumulowany) zysk przez Spółkę z o.o. w związku z przekształceniem w spółkę komandytową, nie będzie rodził obowiązku uiszczenia podatku dochodowego od osób prawnych oraz złożenia deklaracji podatkowej. Ponadto wnioskodawca stwierdza, iż w jego przypadku nie występuje żadna z okoliczności wymienionych w art.12 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Majątek spółki komandytowej jest majątkiem tej spółki, a nie majątkiem jej wspólników. W rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych konsekwencją przekształcenia spółek będzie przeniesienie majątku ze spółki z o.o. do Spółki komandytowej.

Z treści art.191 §1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000r., Nr 94, poz.1037 z późn. zm.) wynika, iż wspólnicy mają prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników.

Stosownie więc do treści w/w przepisu przed podjęciem przez zgromadzenie wspólników uchwały o przeznaczeniu zysku do podziału między wspólników, nie nabywają oni prawa do dywidendy, a spółka ma pełne prawo zatrzymać zysk, który do czasu podjęcia takiej uchwały jest własnością spółki. Uchwała wspólników może stanowić o nieprzyznaniu wspólnikom w ogóle prawa do dywidendy, cały zysk przeznaczając na kapitał rezerwowy, zapasowy lub celowy.

W omawianym stanie faktycznym zgromadzenie wspólników postanowiło zysk netto w całości przekazać na kapitał zapasowy.

Zgodnie z art.551 § 1 K.s.h. spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Dalej art.553 kodeksu stanowi, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki Spółki przekształcanej. Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów K.s.h. powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Nie dochodzi przy tym do likwidacji spółki przekształcanej, a jedynie do zmiany jej formy prawnej.

Skutki prawnopodatkowe przekształceń podmiotów gospodarczych uregulowane zostały w art.93a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (DZ.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.). Zgodnie z treścią tego artykułu osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej, przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej – wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Przepis ten stosuje się odpowiednio do osobowej spółki handlowej zawiązanej w wyniku przekształcenia innej spółki niemającej osobowości prawnej lub spółki kapitałowej. Tak więc przekształcenie spółki kapitałowej (z ograniczoną odpowiedzialnością) w spółkę handlową (komandytową) jest kontynuacją działalności w innej formie prawnej.

W przedstawionym stanie faktycznym, do czasu przekształcenia podatnikiem podatku dochodowego jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i jej dochody opodatkowane są na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z punktu widzenia prawa podatkowego, z dniem przekształcenia ustaje byt prawny spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako podatnika podatku dochodowego, bowiem ten obowiązek podatkowy „przechodzi” na wspólników spółki osobowej.

W sytuacji dysponowania przez spółkę zyskiem (tj. jeśli zysk spółki został w całości wyłączony od podziału pomiędzy wspólników lub zgromadzenie wspólników pozostawiło go w całości do dyspozycji spółki) nie spowoduje powstania przychodu w spółce w postaci nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art.12 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) - wyrok WSA sygn.SA/Sz 1657/02 z dnia 21.04.2004r.

W świetle przytoczonych przepisów niepodzielony zysk spółki z o.o. staje się własnością spółki komandytowej i nie sposób uznać, że został faktycznie otrzymany przez wspólników będących uprzednio udziałowcami przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż z przekształceniem spółki kapitałowej w osobową nie wiążą się żadne szczególne uregulowania podatkowe. Przekształcenie to, zarówno z punktu widzenia prawa spółek handlowych, jak i prawa podatkowego nie jest traktowane jako likwidacja spółki kapitałowej. Przekształcenie spółki handlowej w inną spółkę handlową to proces zmierzający do zmiany formy prawnej organizacji. Tym samym u udziałowców przekształcanej spółki kapitałowej nie powstaje w chwili przekształcenia zobowiązanie podatkowe od niepodzielonych zysków, a przekazanych do majątku spółki przekształconej (spółki osobowej).Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym nie wystąpi zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych.

Pouczenie

1.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

2.Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

1.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj