Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/423-13/WC/06
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/423-13/WC/06
Data
2006.06.14



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych


Słowa kluczowe
kapitał akcyjny
kapitał zapasowy
podwyższenie kapitału zakładowego
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
dotyczy zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia momentu zwolnienia od podatku dochodu z udziału w zyskach osób prawnych uzyskanego przez akcjonariusza - Spółkę, mającą siedzibę w Szwajcarii, stanowiącego równowartość kwoty przekazanej na kapitał akcyjny z kapitału zapasowego.


Pismem z dnia 24 kwietnia 2006r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka ma zamiar podwyższyć kapitał akcyjny w wyniku przekazania na ten kapitał kwoty stanowiącej równowartość kapitału zapasowego.

W związku z powyższym Spółka zadała pytanie: czy dochód stanowiący równowartość kwot kapitału zapasowego przekazanego na kapitał akcyjny (z uwzględnieniem art. 396 ustawy z 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych) jest zwolniony od podatku dochodowego na dzień podjęcia uchwały przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy?

Przedstawiając stan faktyczny Spółka wyjaśniła, że jest częścią międzynarodowego koncernu, a Spółka (societe en commandite par actions), wchodząca również w skład tego koncernu i mająca siedzibę w Szwajcarii, posiada ponad 52% udziału w kapitale Spółki przez ponad 2 lata (od 1995 roku).

Spółka uważa, iż zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwalnia się od podatku dochodowego dochody z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, gdy wypłacający dywidendę oraz inne przychody ma siedzibę na terytorium RP, a uzyskującym dochód jest spółka podlegająca w innym niż RP państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów. Na podstawie art. 22 ust. 6 tej ustawy Spółka mająca siedzibę w Szwajcarii, dokonująca podwyższenia kapitału akcyjnego polskiej Spółki z dochodu z udziału w zyskach Spółki wynikającego z przekazania z kapitału zapasowego na kapitał akcyjny, jest traktowana analogicznie jak spółki z siedzibą w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Zdaniem Spółki, skoro art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określa momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, a art. 26 ust. 2 ustawy określa moment poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, dochód stanowiący równowartość kapitału zapasowego, przekazanego na kapitał akcyjny Spółki, jest zwolniony od podatku dochodowego na dzień podjęcia uchwały przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

W świetle powyższego, zdaniem Spółki, dochód szwajcarskiej spółki przeznaczony na podwyższenie kapitału akcyjnego Spółki, stanowiący równowartość kwoty przekazanej z kapitału zapasowego, będzie zwolniony z opodatkowania w Polsce na dzień podjęcia uchwały przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. W konsekwencji nie powstanie również obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych.

Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia, iż stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej. Zatem również dochód stanowiący równowartość kwoty przekazanej na kapitał akcyjny Spółki z kapitału zapasowego, w części przypadającej Spółce CFM, jest dochodem tego akcjonariusza z udziału w zyskach Spółki w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy.

W sprawie zapytania zawartego we wniosku Spółki z dnia 24.04.2006r. dotyczącego zwolnienia od podatku dochodowego dochodu z udziału w zysku Spółki osiągniętego przez szwajcarską Spółkę, także z tytułu kwoty przekazanej na kapitał akcyjny z kapitału zapasowego, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie wypowiedział się w postanowieniu z dnia 12.06.2006r., znak: US.PD/423-12/WC/06.

Ustosunkowując się do pytania oraz stanowiska Spółki w kwestii momentu, w którym przedmiotowy dochód można uznać za zwolniony od podatku, należy stwierdzić, że stosownie do art. 26 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w razie przeznaczenia dochodu na podwyższenie kapitału akcyjnego (zakładowego) płatnicy, o których mowa w ust. 1, pobierają podatek w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału akcyjnego (zakładowego). A zatem ww. termin wiąże się z obowiązkiem poboru podatku przez płatnika. Nie ma więc bezpośredniego zastosowania w przypadku, gdy obowiązek taki nie powstaje tzn. w przypadku zwolnienia dochodu od podatku. Natomiast zwolnienie tego dochodu od podatku odnosi się do momentu powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z ww. art. 10 ust. 1 ustawy każde przekazanie całości lub części kapitału zapasowego na kapitał akcyjny (zakładowy) powoduje powstanie obowiązku podatkowego u dotychczasowych akcjonariuszy (udziałowców). Z treści wymienionego art. 26 ust. 2 ustawy wynika, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału akcyjnego (zakładowego).

Moment ten należy więc przyjąć również za moment uznania przedmiotowego dochodu z udziału w zyskach Spółki, uzyskanego przez Spółkę CFM, za zwolniony od podatku dochodowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj