Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
OP/423/131/86/TB/06
z 21 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OP/423/131/86/TB/06
Data
2006.07.21


Referencje


Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
majątek pozostały
pobór podatku
podatek pobierany u źródła
przejęcie
rezydent podatkowy
udziałowiec
zaspokojenie wierzycieli


Pytanie podatnika
Czy przekazanie do Spółki A Holdings majątku Spółki B pozostałego po zaspokojeniu wierzycieli, na podstawie art. 286 § 1 KSH, wiąże się z koniecznością zapłaty przez Spółkę jako płatnika lub podatnika podatku dochodowego, a w szczególności tzw. podatku pobieranego u źródła z tytułu dochodów/przychodów, osiągniętych na terytorium Polski przez Spółkę A Holdings?


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem z dnia 8.05.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 11.05.2006 r.), Spółka B z o. o. z siedzibą w X, wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że:

  1. właścicielem 100% udziałów w Spółki B, od ponad dwóch lat, jest Spółka A Holdings Limited, z siedzibą w Nikozji na Cyprze. Spółka A Holdings jest rezydentem podatkowym na Cyprze i tam podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów.
  2. Majątek Spółki B składa się głównie z nieruchomości (praw użytkowania wieczystego gruntów i posadowionych na tych gruntach budynków oraz budowli), należności i zobowiązań. Działalność Spółki B polega na osiąganiu przychodów z dzierżawy ww. praw oraz ich sprzedaży.
  3. Z informacji uzyskanych przez Spółkę B, Spółka A Holdings zamierza powziąć uchwałę o rozwiązaniu Spółki B na podstawie aktu założycielskiego Spółki w związku z art. 274 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych (KSH). Z dniem powzięcia uchwały o rozwiązaniu Spółki B, nastąpi otwarcie jej likwidacji.
  4. Zgodnie z art. 282 § 1 KSH, likwidatorzy Spółki B podejmą czynności likwidacyjne zmierzające do zakończenia interesów bieżących Spółki, ściągnięcia wierzytelności, sprzedaży części majątku Spółki B oraz wypełnienia jej zobowiązań.
  5. Po zakończeniu czynności likwidacyjnych, w tym po zaspokojeniu wierzycieli Spółki B, jej majątek będzie się składał z pozostałych w Spółce niektórych nieruchomości oraz gotówki. Majątek ten zostanie podzielony pomiędzy wspólników a właściwie przekazany jedynemu wspólnikowi Spółki, tj.Spółce A Holdings na podstawie art. 286 § 1 KSH.

Wobec tak przedstawionego stanu faktycznego, Spółka B z o. o. w X, wnosi o udzielenie informacji o zakresie i sposobie zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o potwierdzenie poprawności dokonanej interpretacji przepisów.

Czy przekazanie do Spółki A Holdings majątku Spółki B pozostałego po zaspokojeniu wierzycieli, na podstawie art. 286 § 1 KSH, wiąże się z koniecznością zapłaty przez Spółkę jako płatnika lub podatnika podatku dochodowego, a w szczególności tzw. podatku pobieranego u źródła z tytułu dochodów/przychodów, osiągniętych na terytorium Polski przez Spółkę A Holdings?.

W opinii Spółki B z o. o. wartość majątku otrzymanego przez Spółkę A Holdings na podstawie art. 286 § 1 KSH, tj. wartość nieruchomości i gotówka, powinna być kwalifikowana jako zwolniony z opodatkowania przychód z udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terenie Polski. W związku z powyższym,Spółka B nie będzie zobowiązana, jako płatnik lub podatnik, do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce.

Stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę poparte jest odpowiednimi artykułami ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych oraz własnymi stwierdzeniami, tj.:

a). zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, a także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej;

b). przychody (dochody) z udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Polski, osiągane przez podatników niemających siedziby w Polsce, opodatkowane są w Polsce 19 % tzw. podatkiem u źródła, z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych);

c). zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwalnia się z podatku dochodowego od osób prawnych dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym należność z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mająca siedzibę w Polsce - warunek spełniony - Spółka B podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych;
  2. odbiorcą wyżej wymienionych należności jest spółka podlegająca w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania - warunek spełniony - Spółka A Holdings podlega na Cyprze nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym;
  3. spółka odbierająca należności posiada nie mniej niż 20 % udziałów w kapitale zakładowym spółki dokonującej wypłaty (art. 8 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz. U. nr 254, poz. 2533) nieprzerwanie przez okres 2 lat - warunek spełniony - Spółka A Holdings jest właścicielem 100% udziałów w Spółce B nieprzerwanie przez okres ponad dwóch lat;

d). na podstawie art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,Spółka B nie będzie miała obowiązku pobrania podatku u źródła w związku z jej likwidacją, ponieważ Spółka A Holdings spełnia warunki z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w dacie przekazania majątku likwidacyjnego przez Spółkę B do Spółki A Holdings, Spółka będzie posiadała certyfikat cypryjskiej rezydencji podatkowej Spółki A Holdings;

e).ponadto polskie przepisy podatkowe nie nakładają na Spółkę podatku dochodowego w związku z likwidacją Spółki (oprócz podatku dochodowego od ewentualnego dochodu uzyskanego ze sprzedaży majątku przezSpółkę B osobom trzecim) i przekazaniem jej majątku Spółce A Holdings na podstawie art. 286 § 1 KSH.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) oraz art. 8 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 254, poz. 2533).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska, uzasadnionej w sposób następujący.

Z sytuacji opisanej przez wnioskodawcę wynika, że udziałowiec posiadający 100 % udziałów Spółki, zamierza podjąć uchwałę o jej likwidacji. Po zaspokojeniu w toku postępowania likwidacyjnego wierzycieli Spółki pozostanie określony majątek, który zostanie przekazany jedynemu udziałowcowi, mającemu siedzibę w państwie innym niż Polska, będącym jednocześnie członkiem Unii Europejskiej. Udziałowiec ten, od ponad dwóch lat, posiada 100 % udziałów Spółki i podlega w siedzibie swojej rezydencji nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Z treści art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wynika iż podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz z innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem ust. 2, ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Podatek dochodowy od dochodów, o których mowa w ust. 1, od osób wymienionych w art. 3 ust. 2 ustawy, ustala się w wysokości 19 % przychodu, chyba że umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu zawarta z krajem miejsca siedziby lub zarządu podatnika stanowi inaczej. W ust. 4 tegoż artykułu zaznaczono, że zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1)wypłacającym dywidendę oraz inne należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2)uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3)spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

4)odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:

  • spółka, o której mowa w pkt 2, albo
  • położony poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, w rozumieniu art. 20 ust. 13, spółki, o której mowa w pkt 2, jeżeli osiągnięty dochód (przychód) podlega opodatkowaniu w tym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Przepis art. 22 ust. 4a ustawy nakłada obowiązek utrzymywania, wymaganego wspomnianym przepisem ustawy, udziału przez okres dwóch lat. Jednocześnie w ust. 4b tego artykułu przyjęte zostało założenie, że warunek posiadania udziałów przez dwa lata będzie spełniony, jeżeli przed wypłatą dywidendy lub innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, spółka nie posiada udziałów przez wymagany okres, ale zamierza je utrzymać przez dwa lata. Przepis ten określa również konsekwencje niedopełnienia tego warunku. Wówczas spółka otrzymująca powyższe przychody, ma obowiązek zapłacić podatek w wysokości 19 % (lub innej wysokości, jeżeli postanowienia umowy o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu tak stanowią), wraz z odsetkami za zwłokę.

W art. 8 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 254, poz. 2533) zapisano, że określony w art. 20 ust. 3-5 oraz art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ustala się:

  1. od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2006 r. - w wysokości nie mniejszej niż 20 %;
  2. od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. - w wysokości nie mniejszej niż 15 %.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku jednoznacznie wynika, że okres posiadania udziałów przez 2 lata jest spełniony, a odbiorcą należności jest spółka mająca siedzibę w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, przy czym wypłaty dokonuje spółka będąca rezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Spełniony jest także warunek posiada określonej wielkości udziałów w spółce dokonującej wypłaty.

Reasumując powyższe, należy stwierdzić, iż przekazanie udziałowcowi majątku pozostałego po całkowitej likwidacji Spółki, nie spowoduje konieczności zapłaty przez Spółkę jako płatnika lub podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie - zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia stronie, za pośrednictwem Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj