Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DZ/415-61/27/05
z 15 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DZ/415-61/27/05
Data
2006.02.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
forma umowy
koszty zryczałtowane
umowa o dzieło
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
1. Możliwość zawarcia z małżonką prowadzącą samodzielnie działalność gospodarczą umowy zlecenie lub o dzieło?
2. Możliwość zastosowania kosztów uzyskania od w/w umów?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005 roku Dz. U. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 26 listopada 2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości zawarcia z małżonką będącą osobą fizyczną prowadzącą samodzielnie działalność gospodarczą umowy zlecenia oraz zastosowania kosztów uzyskania przychodów od tej umowy

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 26 listopada 2005 roku podatnik wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o wydanie postanowienia w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik będący studentem architektury sporadycznie współpracuje z małżonką prowadzącą samodzielną działalność gospodarczą.

Z dodatkowej informacji wynika, iż między podatnikiem i małżonką istnieje wspólność majątkową oraz że prowadzą wspólne gospodarstwo.

Z uwagi na powyższe podatnik zadał pytanie: czy na wykonanie określonych czynności może zawierać z małżonką umowę o dzieło i umowę zlecenia oraz czy istnieje możliwość zastosowania kosztów uzyskania przychodów z tytułu tych umów.

Zdaniem podatnika małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa mogą zawierać w/w umowy, a od uzyskanych z tego tytułu przychodu można zastosować zryczałtowane koszty uzyskania przychodu.

Definicja umowy o dzieło i umowy zlecenia oraz sposób i formę ich zawierania regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

I tak z art. 56 ustawy z dnia 26 kwietnia 1964 roku wynika, iż czynność prawna wywołuje nie tylko skutki w niej wyrażone, lecz również te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i z ustalonych zwyczajów.

Natomiast art. 73 § 1 w/w ustawy wskazuje, że jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje rygor nieważności.

Z kolei § 2 powyższego artykułu wskazuje iż, jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej inną formę szczególną, czynność dokonana bez zachowania tej formy jest nieważna. Nie dotyczy to jednak wypadków, gdy zachowanie formy szczególnej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej.

Definicja umowy o dzieło zawarta została w art. 627 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku z której wynika, iż przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Natomiast art. 734 § 1 tej ustawy określa, iż przez umowę zlecenie przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Dodatkowo art. 735 § 1 w/w ustawy stanowi, iż jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie.

Natomiast na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) umowy zlecenia i umowy o dzieło należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, czyli ze ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.

Rozwinięcie tego przepisu zawarte jest w art. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku, w którym ustawodawca wskazał szczegółowo, jakie przychody uważa się za przychody z działalności wykonywanej osobiście, i tak pkt 8 określa:

  • przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  • a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej -
    b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
  • z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Koszty uzyskania przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w wyżej powołanym art. 13 pkt 8, określa się zgodnie z zapisem art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku, w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

W myśl art. 41 ust. 1 powyższej ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Dodatkowo zgodnie z art. 41 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30, art. 30a-30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

W związku z powyższym po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powyższe dochody należy wykazać w zeznaniu rocznym.

Jednocześnie należy zauważyć, iż zgodnie z zapisem art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W świetle powyższego przepisu, niezależnie od tego, w jakiej formie świadczona jest praca małżonka podatnika (czy to bezumownie, czy na podstawie umowy o pracę, czy też umowy zlecenia lub umowy o dzieło) jej wartość nie stanowi kosztu uzyskania przychodów.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż w ramach współpracy z małżonką, która prowadzi samodzielną działalność gospodarczą, uzyskuje Pan przychody, które ze względu na sposób ich powstania tj. na podstawie zawierania umowy zlecenia lub umowy o dzieło zaliczyć należy do źródeł przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym w świetle powołanych wyżej przepisów prawa podatkowego świadczone przez Pana usługi na warunkach określonych w art. 13 pkt 8 w/w ustawy spełniają przesłanki samodzielnie wykonywanej działalności i podlegają opodatkowaniu według zasad określonych w powołanych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym będzie Pan mógł zawierać z małżonką umowy zlecenia bądź umowy o dzieło oraz stosować koszty uzyskania w wysokości 20% kwoty uzyskanego przychodu, natomiast wartość Pana pracy nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej małżonki.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj