Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-81/06/PK
z 13 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-81/06/PK
Data
2006.10.13



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
akcja
buy-back
FIFO
płatnik
umorzenie
umorzenie akcji
zbycie
zbycie praw
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Czy zasadę FIFO należy stosować przy odpłatnym zbyciu akcji celem umorzenia?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jest podmiotem pośredniczącym w transakcjach których celem jest odpłatne zbycie akcji celem umorzenia. W większości przypadków, spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie ogłaszają wezwanie, a następnie skupują akcje od klientów Spółki celem ich umorzenia. Transakcje te odbywają się za pośrednictwem Spółki. Ponadto za jej pośrednictwem są także dokonywane transakcje nabycia i sprzedaży akcji. Z tego tytułu Spółka wypłaca osobom fizycznym przychody z kapitałów pieniężnych i z tego tytułu ma obowiązek sporządzania informacji PIT-8C.

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka zwraca się z prośbą o potwierdzenie jej stanowiska, iż w przypadku dochodów z odpłatnego zbycia akcji celem umorzenia należy, podobnie jak w przypadku dochodów ze sprzedaży akcji, stosować tzw. zasadę FIFO.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela powyższe stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym ciąży na niej obowiązek sporządzania imiennych informacji o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm.), sporządzone według ustalonego wzoru(obecnie formularz PIT-8C). Dochód ten to m.in. różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy. Zgodnie z art. 30b ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy ustalaniu dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, których identyfikacja nie jest możliwa, ma zastosowanie przepis zawarty w art. 30a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis art. 30a ust. 3 stanowi, iż jeżeli nie jest możliwa identyfikacja umarzanych jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, umarzanych albo wykupywanych certyfikatów inwestycyjnych w tych funduszach lub w inny sposób unicestwianych tytułów udziału w funduszach kapitałowych, przyjmuje się, że kolejno są to odpowiednio jednostki, certyfikaty lub tytuły począwszy od nabytych przez podatnika najwcześniej (FIFO). Zasadę tę stosuje się odrębnie dla każdego rachunku inwestycyjnego.

Zbycie papierów wartościowych może nastąpić również w celu ich umorzenia. W takiej sytuacji przychód uzyskany z tego tytułu nie stanowi przychodu z kapitałów pieniężnych, lecz przychód z udziału w zyskach osób prawnych. W związku z tym nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 30b, lecz na podstawie art. 30a tej ustawy. Z tego względu Spółka nie ma w tym przypadku obowiązku sporządzenia informacji PIT-8C. Jednakże w celu prawidłowego sporządzenia tych informacji, w sytuacji gdy część papierów wartościowych z danego rachunku jest sprzedawana, a część zbywana w celu umorzenia, konieczne jest ustalenie sposobu określania kolejności zbywania zapisanych na rachunku papierów wartościowych. Zgodnie z art. 24 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli podatnik dokonuje odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych po różnych cenach i nie jest możliwe określenie ceny nabycia zbywanych papierów wartościowych, przy ustalaniu dochodu z takiego zbycia stosuje się zasadę, że każdorazowo zbycie dotyczy kolejno papierów wartościowych nabytych najwcześniej. Zasadę, o której mowa w zdaniu pierwszym, stosuje się odrębnie dla każdego rachunku papierów wartościowych.

Z powyższego wynika, iż zarówno w przypadku sprzedaży akcji jak też i w przypadku odpłatnego ich zbycia celem umorzenia zastosowanie ma ww. zasada FIFO. Zasada ma również zastosowanie przy ustalaniu dochodu związanego m.in. z jednostkami uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych i z dyskontem papierów wartościowych. W związku z tym należy uznać, iż zasada ta została przez ustawodawcę przyjęta jako generalna zasada dotycząca wszelkich sytuacji gdy ze względu na obrót zdematerializowanymi instrumentami finansowymi powstają trudności w określeniu dochodu. Należy także wskazać, iż odpłatne zbycie celem umorzenia jest odpłatnym zbyciem, o którym mowa w art. 24 ust. 10 ww. ustawy, zaś dochód z umorzenia udziałów lub akcji powstaje w innych sytuacjach (gdy te instrumenty nie są zbywane na rzecz spółki przed umorzeniem).

W związku z powyższym słuszne jest stanowisko Spółki, iż zarówno w przypadku ustalania wysokości dochodu z odpłatnego zbycia akcji i udziałów celem umorzenia jak też dochodu z umorzenia akcji należy stosować zasadę FIFO.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj