Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-103B/06/AW/JK
z 16 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-103B/06/AW/JK
Data
2006.10.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
administrowanie bazami danych
korekta podatku naliczonego
podatek naliczony
samochód


Pytanie podatnika
W związku z powyższym Podatnik prosi o wyjaśnienie, w przypadku istnienia obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego przy zakupie samochodu, czy musi zmniejszyć o 100 % kwotę podatku VAT odliczonego przy zakupie tego pojazdu, w związku z faktem, że wykorzystywał samochód w działalności gospodarczej przez niepełny rok kalendarzowy.


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z pismem Strony z dnia 02.01.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 14.07.2006 r.), uzupełnione pismem z dnia 10.10.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 10.10.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego;


postanawia


uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 02.01.2006 r. dotyczące pytania w zakresie wysokości skorygowania podatku VAT naliczonego przy zakupie samochodu.


Uzasadnienie


Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadzi działalność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podatnik w styczniu 2005 r. nabył samochód osobowy i w związku z dokonanym zakupem odliczył 50 % kwoty podatku naliczonego przy jego zakupie. Kupiony pojazd były wykorzystywany w 100 % do działalności gospodarczej (opodatkowanej) i jako środek trwały podlegał amortyzacji w okresie 02/2006 - 10/2006. W wyniku wypadku pojazd uległ uszkodzeniu i nastąpiła jego kasacja. Podatnik sprzedał uszkodzony pojazd w październiku 2006 r. Sprzedaż ta była zwolniona z opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako sprzedaż towaru używanego. W deklaracji VAT-7 za 10/2005 Podatnik wykazał sprzedaż tego pojazdu, lecz nie skorygował podatku naliczonego związanego z przedmiotową sprzedażą. Korekta ta została uwzględniona przez podatnika w deklaracji korygującej VAT-7 za 10/2005.

W związku z powyższym Podatnik prosi o wyjaśnienie, w przypadku istnienia obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego przy zakupie samochodu, czy musi zmniejszyć o 100 % kwotę podatku VAT odliczonego przy zakupie tego pojazdu, w związku z faktem, że wykorzystywał samochód w działalności gospodarczej przez niepełny rok kalendarzowy.

Zdaniem Podatnika, przedmiotowa sprzedaż jako towaru używanego w działalności gospodarczej przez 9 miesięcy w 2005 roku powoduje konieczność dokonania korekty 100 % podatku naliczonego VAT.

Mając na uwadze powyższe, zauważyć należy co następuje: Stosownie do zapisów art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) podatnik w przypadku nabycia samochodów osobowych o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 tony może odliczyć 60 % kwoty podatku określonego w fakturze jednakże nie więcej niż 6 000 zł (wedle przepisów uprzednio obowiązujących było to 50 % podatku określonego w fakturze, ale nie więcej niż 5 000 zł). Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwalania się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów osobowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.), jeżeli samochody i pojazdy te są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt. 2 ww. ustawy, tj. ich okres użytkowania przez podatnika dokonującego dostawy wyniósł co najmniej sześć miesięcy. Stosownie natomiast do treści art. 91 ust. 7 ww. ustawy, jeżeli podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi, to jest on obowiązany do dokonania korekty, o której mowa w ust. 1-5 przytaczanego artykułu. Z kolei w myśl art 91 ust. 5 Ustawy korekty tej dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż.

Jeżeli dany środek trwały (tu: samochód) zostanie zaliczony do środków trwałych, wyłączeniem tych których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, to co do zasady, w myśl art. 91 ust. 2 ww. ustawy przedmiotowej korekty dokonuje się w ciągu kolejnych pięciu lat, licząc począwszy od roku, w którym środki te były oddane do użytkowania. Korekty tej dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty (art. 91 ust. 3) i wynosi ona jedną piątą kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu. Dokonując tej korekty, należy mieć ponadto na uwadze zapisy art. 90 Ustawy, tj. określić w jakiej części (procencie) przedmiot podlegający korekcie podlegał opodatkowaniu. Gdy w okresie dokonania korekty nastąpi sprzedaż, o której mowa w art. 91 ust. 6 pkt. 2 ww. ustawy, to przyjmuje się, iż dalsze wykorzystanie towaru będzie związane z czynnościami zwolnionymi lub niepodlegającymi opodatkowaniu. Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika, sprzedaż przedmiotowego samochodu była sprzedażą samochodu używanego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem była zwolniona z podatku. U Podatnika zaistniała ponadto okoliczność zmieniająca jego prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego samochodu. Stwierdzić zatem należy, iż sprzedaż samochodu przez Podatnika spełnia przesłanki, które ustanawiają obowiązek dokonania przedmiotowej korekty, tj. skorygowania podatku VAT naliczonego przy zakupie samochodu. Jako, że używany przez Podatnika samochód został sprzedany w tym samym roku podatkowym co rok zakupu, Podatnik jest obowiązany dokonać stosownej korekty w wysokości 100 % podatku odliczonego przy jego zakupie.

Mając na uwadze powyższe, tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj