Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DG/415-37/06D30
z 15 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DG/415-37/06D30
Data
2006.12.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dowody wewnętrzne
dowód zakupu
potrzeby osobiste (własne)
zakup towarów
zapis w księdze


Pytanie podatnika
Czy przy okazji robienia zakupów na firmę - dokonywane zakupy na potrzeby domowe podatnika należy księgować w księdze przychodów i rozchodów a następnie towar ten na podstawie dowodu wewnętrznego odsprzedać sobie w cenie zakupu?


Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, podatnik ma zarejestrowaną działalność gospodarczą na zasadach ogólnych i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik będzie dokonywał zakupów w hali hurtowej „MAKRO”.

W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się o wyjaśnienie następujących kwestii:

– czy przy okazji robienia zakupów na firmę - dokonywane zakupy na potrzeby domowe podatnika należy księgować w księdze przychodów i rozchodów a następnie towar ten na podstawie dowodu wewnętrznego należy odsprzedać sobie w cenie zakupu?

– czy towar zakupiony w hurtowni „MAKRO” potwierdzony paragonem zapisuje się w księdze podatkowej - jeśli wcześniej potwierdzony został fakturą?

– czy zakup w hurtowni „MAKRO” artykułu przemysłowego o wartości netto 1000 zł (np. telewizora) potwierdzony fakturą VAT - na własne potrzeby podatnika należy zaksięgować w księdze podatkowej firmy a następnie odsprzedać go sobie?

Podatnik stoi na stanowisku, że zakup towarów udokumentowany fakturami VAT powinien być zaksięgowany w księdze podatkowej, natomiast sprzedaż paragonowa nie musi być księgowana w ramach prowadzonej działalności.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu informuje, iż osoba prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych podlega przepisom ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) oraz przepisom rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152 poz. 1475 z późn. zm.), które regulują sposób prowadzenia dokumentacji podatkowej. W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Natomiast uregulowania dotyczące dokumentowania operacji gospodarczych (w tym dokonywanych wydatków) zawarte zostały w § 12 ust. 3-6 oraz § 13 i 14 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. I tak zgodnie z § 12 ust. 3 w/w rozporządzenia podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi m. in. są: faktury VAT, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące lub inne dowody, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem. Jednocześnie zapis § 14 ust. 1 i 2 wyżej wskazanego rozporządzenia stanowi, iż na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków), mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie – nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach – przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku). Rodzaje wydatków, które mogą być dokumentowane tzw. dowodami wewnętrznymi zostały enumeratywnie wyszczególnione w ust. 2 wymienionego wyżej przepisu i stanowią one katalog zamknięty. Do tego katalogu wydatków nie kwalifikują się żadne z wymienionych przez wnioskodawcę rodzaje wydatków. Z kolei w § 14 ust. 4 powołanego wyżej rozporządzenia zdefiniowano możliwość udokumentowania zakupu materiałów, środków czystości, bhp i materiałów biurowych, o ile zostały nabyte w jednostkach handlu detalicznego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że strona dokonując zakupy w hali hurtowej „MAKRO” na potrzeby firmy, będzie także nabywać towar na potrzeby domowe. Zgodnie z treścią wyżej wymienionego art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki ponoszone w innym celu, niż osiągnięcie przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i tym samym nie należy ich wykazywać w księdze przychodów i rozchodów.

W związku z powyższym - tylko zakup towarów w „MAKRO” udokumentowany fakturami VAT i nabytych w celu osiągnięcia przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej powinien być zaksięgowany w księdze podatkowej. Tak więc faktury VAT, potwierdzającej zakup artykułu przemysłowego o wartości netto 1000 zł (np. telewizora) na potrzeby domowe podatnika, nie można wykazywać w księdze podatkowej firmy.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj