Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rybniku
PP/443/50/06
z 21 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/50/06
Data
2006.09.21



Autor
Urząd Skarbowy w Rybniku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
kultura
podatek od towarów i usług
sztuka
twórcy
twórczość artystyczna


Pytanie podatnika
Czy w świetle obowiązujących przepisów VAT sprzedaż przedstawienia, imprezy artystycznej w terenie innemu podmiotowi za kwotę ryczałtową należy potraktować jak wstęp na spektakl obcemu podmiotowi i mimo braku biletów traktować sprzedaż jako wstępy na przedstawienie w związku z czym zastosować 7% stawkę VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rybniku stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku bez znaku z datą 29.08.2006r., który wpłynął do tut. Urzędu Skarbowego w dniu 30.08.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika dotyczącej podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.08.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rybniku wpłynęło pismo bez znaku z datą 29.08.2006r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

We wniosku Podatnik podał następujący stan faktyczny:Fundacja prowadzi szeroką działalność statutową między innymi imprezy kulturalne. Generalnie usługi związane z kulturą i funkcjonowaniem obiektów kulturalnych są zwolnione od podatku od towarów i usług. Opodatkowaniu podlegają jedynie określone czynności między innymi wstęp na imprezy kulturalne i wtedy zastosowana jest stawka 7%. Większość imprez o charakterze kulturalnym organizowane przez Fundacje to występy teatralne, kabaretowe, artystyczne i duże imprezy jak festiwale, na których to imprezach sprzedawane są bilety i zgodnie z klasyfikacją GUS są zakwalifikowane do PKWiU 92.31.2. W takiej to sytuacji kiedy Fundacja dokonuje bezpośredniej sprzedaży biletów na te imprezy czynności te podlegają opodatkowaniu 7% stawką VAT. Wątpliwość Fundacji budzi fakt, kiedy obce firmy zamawiają u niej imprezy o charakterze kulturalno-rozrywkowym np. program artystyczny na organizowane przez nich imprezy jubileuszowe, ogólnodostępne festyny i inne polegające na występach artystycznych, a za sprzedane przedstawienie Fundacja otrzymuje ryczałtową kwotę określoną w zawartej umowie. Firmy te zakupione imprezy artystyczne przedstawienie, występy świadczą nieodpłatnie, zazwyczaj na rzecz swoich pracowników lub zaproszonych gości i mają charakter ogólnodostępny jak festyny.

Treść zapytania podatnika:

"Czy w świetle obowiązujących przepisów VAT sprzedaż przedstawienia, imprezy artystycznej w terenie innemu podmiotowi za kwotę ryczałtową należy potraktować jak wstęp na spektakl obcemu podmiotowi i mimo braku biletów traktować sprzedaż jako wstępy na przedstawienie w związku z czym zastosować 7% stawka VAT?”

Własne stanowisko Podatnika w sprawie:

„Naszym zdaniem na organizowane przez nas przedstawienia dla obcych firm winniśmy stosować 7% stawkę VAT i traktować tę usługę jako sprzedaż wstępu na przedstawienie. Naszą opinie oparliśmy na zamieszczonych na stronie internatowej interpretacjach przez Ministerstwo Finansów odpowiedzi m.in. Pierwszego Urzędu Skarbowego W-wa Śródmieście nr US35/PP1/443-67/04/DG i US 35/PP1/443-81/04/DG".We wniosku Podatnik oświadczył, że w jego indywidualnej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska Wnioskodawcy w jego indywidualnej sprawie stwierdza się, co następuje:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W ww. załączniku zwolnieniem od podatku od towarów i usług objęto w pozycji 11 pod symbolem PKWiU ex 92 usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniami zawartymi w punktach 1- 8. W punkcie 4 powyższego wyłączenia wymieniono - wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe. Zgodnie natomiast z art. 41 ust. 2 w/w ustawy, dla towarów i usług wymienionych w zał. Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W załączniku tym, stanowiącym wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% w pozycji 156 pod symbolem PKWiU ex 92.3 wymieniono „Usługi rozrywkowe pozostałe – wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy:

  • w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2),
  • związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10),
  • świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11)”.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zajmuje się szeroko rozumianą organizacją występów artystycznych na organizowane przez inne podmioty imprezy jubileuszowe, ogólnodostępne festyny i inne, polegające na występach artystycznych, przy czym nie rozprowadza biletów, a za sprzedane przedstawienie otrzymuje określoną kwotę.

W świetle ww. przepisów brak elementu potwierdzającego wstęp na przedstawienie jakim zwyczajowo jest bilet nie może powodować braku opodatkowania. W tym przypadku bilet jest zastąpiony wystawioną fakturą, dostarczoną jednemu nabywcy.Zatem, przedstawione przez Podatnika własne stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ podatkowy zauważa, iż zgodnie z art. 8 ust. 3 ww. ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji z wyjątkiem usług elektronicznych, zatem tut. organ podatkowy nie jest właściwy do klasyfikowania towarów i usług, do poszczególnych ugrupowań statystycznych. Za prawidłową klasyfikację wykonywanych przez siebie usług odpowiada podatnik. W przypadku wątpliwości może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia. Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj