Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/423-21/07
z 28 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-21/07
Data
2007.08.28



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
budynek niemieszkalny
podatek dochodowy od osób prawnych
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła się z zapytaniem czy:
1/ - budynki mieszkalne z wyposażeniem,
- budynki niemieszkalne
- urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się w/w budynki,
- budowle sportowe
stanowiące własność Spółdzielni należą do „zasobów mieszkaniowych” Spółdzielni
2/ wszystkie koszty związane z utrzymaniem w/w budynków i urządzeń oraz uzyskane z nich przychody stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.06.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.06.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tut. organ podatkowy uznał, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem:
1/ czy słusznie zalicza do zasobów mieszkaniowych:
- wszystkie budynki mieszkalne i niemieszkalne wymienione w punkcie 1 pisma tj.
- budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym (dźwigi osobowe, kotłownie,hydrofornie wbudowane)
-budynki niemieszkalne: garaże wolnostojące, parkingi wielopoziomowe,budynki handlowo-usługowe, budynki osiedlowych warsztatów i zakładów konserwacyjno remontowych, budynki administracji osiedlowych , budynki służące działalności kulturalnej, oświatowej i wychowawczej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące,
- urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się w/w budynki: zbiorniki, rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci energetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne, budowle komunikacyjne (drogi, ulice, place, chodniki), ukształtowanie i zagospodarowanie terenu (zieleń, urządzenia do zabaw dziecięcych, mała architektura, otwarte miejsca postojowe dla samochodów), budowle sportowe (boiska, pływalnie, baseny),
2/ czy słusznie uznaje wszystkie koszty związane z utrzymaniem budynków i urządzeń wymienionych w punkcie 1 oraz uzyskane z nich przychody jako koszty i przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54 , poz. 654 ze zm.)

Art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm. ) stanowi, że wolne od podatku są: dochody spółdzielni mieszkaniowych , wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów znak; DD6-8213-438/WK/06/339/391 z dnia 22.12.2006 r. przez zasoby mieszkaniowe o których mowa w w/w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy podatku dochodowym od osób prawnych należy rozumieć;
* budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami ,jak w szczególności:
- dźwigi osobowe i towarowe,
- aparaty do wymiany ciepła,
- kotłownie i hydrofornie wbudowane,
- klatki schodowe
- strychy, piwnice, komórki,
- garaże,
* pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych tj.:
- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,
- kotłownie i hydrofornie wolnostojące,
- osiedlowe warsztaty (zakłady ) konserwacyjno - remontowe,
* urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak
- zbiorniki
- doły gnilne,
- szamba,
- rurociągi i przewody sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,
- sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,
- budowle inżynieryjne (studnie itp.),
- budowle komunikacyjne, jak drogi osiedlowe, ulice, chodniki,
- inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

A zatem w świetle powyższego przez zasoby mieszkaniowe należy rozumieć lokale mieszkalne oraz pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie i administrowanie.

Związane z tymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1, oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy). Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Mając powyższe na uwadze stwierdza się, że stanowisko zajęte przez Spółdzielnię nie jest prawidłowe, ponieważ zasobami mieszkaniowymi nie jest część wymienionych we wniosku budowli (pomieszczeń) takich jak: budynki handlowo-usługowe, budynki służące działalności kulturalnej, oświatowej i wychowawczej, budowle sportowe.

Dochody uzyskane z eksploatacji budynków i budowli nie należących do „zasobów mieszkaniowych" podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych i to bez względu na cel, na jaki zostaną przeznaczone.

Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika / następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłączne w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj