Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-198/07/AT
z 26 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-198/07/AT
Data
2007.11.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
niewypłacone dywidendy
przychód z kapitału pieniężnego
udział w zyskach osób prawnych


Istota interpretacji
1. Czy w sytuacji zatrzymania zysku Spółki uchwałą zgromadzenia wspólników poprzez jego przekazanie na finansowanie bieżącej działalności powoduje po stronie wspólnika powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
2. Czy przekazanie przez zgromadzenie wspólników czystego zysku Spółki na finansowanie jej bieżącej działalności stanowi dla Spółki nieodpłatną korzyść podlegającą opodatkowaniu?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2007 r. (data wpływu 10 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu z kapitałów pieniężnych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 września 2007 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu z kapitałów pieniężnych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Stosownie do zapisów umowy spółki, zysk firmy, po odprowadzeniu podatku dochodowego od osób prawnych, dzielony jest w sposób ustalony w uchwale zgromadzenia wspólników. Ponadto zgromadzenie wspólników władne jest do podjęcia stosownej uchwały, na podstawie której część zysku netto może być przekazana na zasilenie kapitału zapasowego, rezerwowego oraz innych funduszy, o ile zostały utworzone.

Zgodnie z umową spółki zgromadzenie wspólników może mocą uchwały postanowić o wyłączeniu zysku od podziału. Natomiast pozostała część zysku netto, po odliczeniu części zysku na cele określone w poprzednich zapisach, podlega podziałowi między wspólników, proporcjonalnie do objętych udziałów w kapitale zakładowym spółki.

W dniu 13 czerwca 2007 r. miało miejsce zwyczajne zgromadzenie wspólników Spółki, na którym podjęto uchwałę o podziale zysku za 2006 rok poprzez jego przekazanie na bieżącą działalność przedsiębiorstwa.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy w sytuacji zatrzymania zysku Spółki uchwałą zgromadzenia wspólników poprzez jego przekazanie na finansowanie bieżącej działalności powoduje po stronie wspólnika powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...
  2. Czy przekazanie przez zgromadzenie wspólników czystego zysku Spółki na finansowanie jej bieżącej działalności stanowi dla Spółki nieodpłatną korzyść podlegającą opodatkowaniu...


Przedmiot niniejszej interpretacji - z uwagi na postanowienia zawarte w przepisie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną) - stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze. Warunkiem natomiast rozpatrzenia podania w zakresie zagadnienia przedstawionego w pytaniu drugim, jest złożenie w tym zakresie wniosku przez uprawniony podmiot zgodnie z cytowanym przepisem, tj. Spółkę.

Wobec czego, jako że kwota wpłacona przez Pana tytułem opłaty za wydanie interpretacji indywidualnej uiszczona została w wysokości 150 zł, tj. w wysokości odpowiadającej dwóm stanom faktycznym – część wpłaty (75 zł) zostanie zwrócona na konto Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy – w zakresie pytania pierwszego - sam fakt podjęcia uchwały o podziale zysku nie powoduje powstania obowiązku podatkowego po stronie wspólnika. Obowiązek ten powstaje dopiero w momencie wypłaty bądź postawienia dywidendy do dyspozycji osób uprawnionych do jej otrzymania. Oznacza to, iż „nie istnieje ryzyko wystąpienia żadnych skutków podatkowych dla wspólnika” w sytuacji zatrzymania zysku w Spółce - uchwałą zgromadzenia wspólników. Przekazanie czystego zysku na finansowanie bieżącej działalności jednostki nie stanowi sposobu zadysponowania osiągniętym dochodem i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w szczególności zaś nie stanowi przychodu z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są: kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Przepis art. 24 ust. 5 ustawy określa, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału.

Dywidenda to przypadająca na poszczególny udział, czy akcję w spółce kapitałowej, część zysku spółki kapitałowej.

W art. 192 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) ustanowiona została reguła, że kwota przeznaczona do podziału między wspólników spółki z o. o. nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększony o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Zgodnie z normą zawartą w art. 191 § 1 ustawy – Kodeks spółek handlowych, wspólnik spółki z o. o. ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Wspólnicy mają więc prawo do zysku, o ile zgromadzenie wspólników podejmie stosowną uchwałę, a nie „automatycznie” – z samego faktu wypracowania przez spółkę czystego zysku. Bez stosownej uchwały zgromadzenia , w świetle powołanego art. 191 § 1 Kodeksu, nie powstaje po stronie wspólnika roszczenie o wypłatę dywidendy.

W konsekwencji powyższego, zysk nie podzielony nie podlega opodatkowaniu jako przychód z kapitałów pieniężnych. Taka sytuacja nie wypełnia bowiem dyspozycji cyt. przepisu art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wyłącznie wypłacone lub w inny sposób postawione do dyspozycji osobom fizycznym dywidendy stanowią przychód podlegający – na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 oraz ust. 6 ww. ustawy – opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, że Spółka wypracowany i niepodzielony zysk netto przekazuje na bieżącą działalność przedsiębiorstwa, wobec czego nie dochodzi do wypłaty dywidend na rzecz udziałowców.

W świetle zaprezentowanej analizy stanu prawnego stwierdzić zatem należy, iż prawidłowe jest stanowisko zawarte przez Pana w złożonym wniosku, zgodnie z którym w sytuacji zatrzymania zysku w spółce (uchwałą zgromadzenia wspólników), po stronie udziałowców nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj