Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-248/07-2/JG
z 17 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-248/07-2/JG
Data
2007.12.17


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
data
data
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
usługi doradcze
usługi doradcze
wydatek
wydatek
zakup
zakup


Istota interpretacji
Czy opisane wyżej wydatki na zakup usług doradztwa finansowego, podatkowego i prawnego poniesione w toku planowania i przygotowania transakcji nabycia akcji "M" S.A., jak również wydatki, które zostaną refakturowane na Spółkę przez zbywcę akcji "M" S.A. na podstawie warunkowej umowy nabycia akcji będą stanowić koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 4 oraz art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 557 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2007 r. (data wpływu 24 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup usług doradztwa finansowego, podatkowego i prawnego w dacie ich poniesienia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup usług doradztwa finansowego, podatkowego i prawnego w dacie ich poniesienia wydatkowanych w związku z procesem nabycia akcji innej spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o. „H” jest w trakcie finalizacji transakcji zakupu akcji w spółce „M." S.A. Obecnie planowane jest, że akcje te zostaną nabyte przez Spółkę bezpośrednio od ich obecnego właściciela po tym jak „H” nabędzie prawo do nabycia tych akcji w drodze umowy cesji Warunkowej Umowy Nabycia Akcji "M" S.A. Oryginalnie Warunkowa Umowa Nabycia Akcji" M." S. A. została zawarta przez spółkę siostrę „H” – „S.” Sp. z o. o., a następnie decyzją udziałowca podyktowaną planowaną strukturą grupy w Polsce, prawa z Warunkowej Umowy Nabycia Akcji "M" S. A. zostaną przeniesione z „S” Sp. z o.o. na „H”. Alternatywnie, gdyby „H.” nie wstąpiła w drodze umowy cesji w Warunkową Umowę Nabycia Akcji "M" S. A., akcje te zostaną nabyte przez „S” Sp. z o. o., a następnie „H” odkupi je od swojej spółki siostry.

W ramach procesu nabycia akcji, „H.” zatrudnia zewnętrznych niezależnych doradców i w związku z tym poniesie następujące koszty:

  • przeprowadzenia badania finansowego, podatkowego oraz prawnego w "M" S. A. przez zewnętrznych niezależnych doradców; badania zostaną podsumowane w raportach.
  • usług świadczonych na rzecz „H” w ramach obsługi transakcji nabycia akcji („Obsługa transakcji”); wyniki pracy zewnętrznych doradców zostaną zawarte w opiniach oraz e-mailach otrzymanych przez „H.”.

Opisane wydatki zostaną poniesione w celu określenia sytuacji finansowej, podatkowej i prawnej "M" S. A., której akcje stanowią przedmiot transakcji. Obsługa transakcji obejmuje m. in. doradztwo biznesowe, przygotowanie oceny podatkowej i prawnej planowanej transakcji, uczestnictwo w negocjacjach prawnych związanych z przygotowaniem i podpisaniem umowy nabycia akcji oraz przygotowanie innej dokumentacji prawnej związanej z zawarciem tej umowy (np. weryfikacja umów pożyczek).

Dodatkowo, zgodnie z jednym z punktów Warunkowej Umowy Nabycia Akcji "M" S. A. do której „H” przystąpi w drodze umowy cesji, zbywca akcji zagwarantował sobie prawo obciążenia Spółki kosztami doradztwa prawnego związanego ze zbyciem akcji. Na podstawie tej umowy zbywca ma również prawo obciążenia Spółki kosztami, jakie poniósł w związku z prowadzeniem negocjacji z innym potencjalnym nabywcą akcji "M" S. A., a w szczególności kosztami, które niedoszły nabywca akcji "M" S. A. poniósł na prawne, podatkowe i finansowe badanie tego podmiotu, a jakie w związku z zerwaniem negocjacji przez zbywcę miał prawo na niego zafakturować („Koszty zerwanych negocjacji”). Zwrot tych kosztów zbywcy przez „H” jest w przypadku tej transakcji dodatkowym kosztem niezbędnym do zawarcia umowy nabycia akcji "M" S. A.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy opisane wyżej wydatki na zakup usług doradztwa finansowego, podatkowego i prawnego poniesione w toku planowania i przygotowania transakcji nabycia akcji "M" S.A., jak również wydatki, które zostaną refakturowane na Spółkę przez zbywcę akcji "M" S.A. na podstawie warunkowej umowy nabycia akcji będą stanowić koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 4 oraz art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem wnioskodawcy poniesione wydatki na badanie finansowe, podatkowe i prawne spółki, której akcje stanowią przedmiot transakcji, na „Obsługę Transakcji” i wydatki na zwrot zbywcy akcji kosztów obsługi prawnej związanej z transakcją i „Kosztów zerwanych negocjacji” powinny być rozpoznane jako koszt uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo – skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednie, jak i pośrednie związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy. Obowiązkiem Podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej. Jednak, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych (…); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych. Dokonując interpretacji przytoczonego przepisu należy stwierdzić, że jako „wydatki na nabycie (objęcie)” należy traktować te z nich, które w sposób bezpośredni i konieczny związane są z zakupem akcji lub udziałów drugiego podmiotu. Takimi wydatkami mogą być w szczególności np. cena zakupu tych udziałów, zapłata odsetek od kredytu, z którego środki finansowe zostały przeznaczone na nabycie akcji spółki prawa handlowego, opłaty notarialne i prowizje biura maklerskiego.

Wydatki, które Spółka ponosi w związku z ewentualnym nabyciem akcji w obcej jednostce, takie jak koszty usług doradztwa finansowego, podatkowego i prawnego przeprowadzone przez zewnętrznych niezależnych doradców oraz koszty obsługi transakcji nabycia akcji itp., są wydatkami pośrednio związanymi z uzyskiwanymi w przyszłości przychodami, dotyczącymi działalności podatnika oraz związanymi z funkcjonowaniem firmy. Nie są wydatkami koniecznymi, warunkującymi ewentualne nabycie akcji.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż chce skorzystać z usług specjalistycznych firm doradczych celem identyfikacji potencjalnych ryzyk związanych z planowaną transakcją, należycie ocenić skutki ekonomiczne nabycia akcji, a przez to zminimalizować ryzyka finansowe i prawne związane z nabyciem tych akcji. Ponadto nabycie akcji „M” S. A. pozwoli na intensywny rozwój działalności i może mieć wpływ na zwiększenie przychodów.

W świetle powyższego uzasadnione i odpowiednio udokumentowane wydatki ponoszone przez Spółkę w toku procesu przygotowywania i negocjowania warunków zakupu akcji innej spółki mogą być co do zasady rozpoznawane jako koszty podatkowe. Warunkiem jest wykazanie, że między wydatkami a zamierzonym przychodem istniał związek przyczynowo-skutkowy w tym znaczeniu, że wydatki te były uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia i że w rezultacie ich poniesienia Podatnik mógł oczekiwać zwiększenia swoich przychodów. A zatem konieczne będzie, aby były one racjonalne co do zasady i co do wielkości, w przedmiotowej sprawie w szczególności w stosunku do kosztów, które zostaną na Spółkę refakturowane przez zbywcę akcji.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego czy kontrolnego (organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego, które to w przedmiotowej sprawie np. po dokonaniu szczegółowej analizy zapisów zawartych w Warunkowej Umowie Nabycia Akcji "M" S. A., oraz obciążeń w zakresie kosztów podatkowych wynikających w związku z planowanym zbyciem akcji u zbywającego umożliwiłoby dokonanie właściwej analizy pod kątem wypełnienia przesłanek zawartych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Wydatki na usługi doradcze związane z szeroko rozumianą analizą rentowności transakcji nabycia akcji nie powinny być kwalifikowane jako wydatki związane de facto z nabyciem akcji, lecz raczej z całokształtem działalności Podatnika.

Reasumując koszty usług badania finansowego, podatkowego i prawnego oraz wydatki refakturowane na Spółkę przez zbywcę akcji, jako „koszt niezbędny” do zawarcia umowy nabycia akcji „M” S. A. nie powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ale według zasad ogólnych, czyli w dacie ich poniesienia.

Moment potrącania wydatków uznanych za koszty podatkowe, określony został w art. 15 ust. 4d powyżej powołanej ustawy, zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W związku z powyższym Spółka może wydatki na doradztwo, jako koszty dotyczące całokształtu działalności, wpływające w sposób pośredni na przychody, zaliczyć do kosztów pośrednich, a tym samym mogą być one zaliczone do kosztów podatkowych w dacie poniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj