Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D.3/423-2/07
z 19 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D.3/423-2/07
Data
2007.06.19



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Spółka ma wątpliwości, czy zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych oraz koszty sądowe, notarialne poniesione przy założeniu spółki i przy podwyższeniu jej kapitału ( wniesienia aportu) podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w nowoutworzonej spółce. Zdaniem Spółki na podstawie art.15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wszelkie koszty związane z założeniem spółki z o.o. stanowić będą koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.
Tożsamy z
172589


Zgodnie z generalną zasadą określoną w art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1 ustawy. Z powyższego wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Aby wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, należy ocenić jego związek z prowadzoną działalnością oraz możliwość osiągnięcia dzięki niemu przychodu. W takim ujęciu kosztami uzyskania przychodów będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim, jak i pośrednim związku z uzyskanymi przychodami. Spółka chcąc zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art.15 ust.1 ustawy powinna wykazać, iż poniesiono je w celu uzyskania przychodu, czyli że pomiędzy poniesionym kosztem, a uzyskanym przychodem istnieje związek przyczynowo-skutkowy oraz udokumentować fakt ich poniesienia.

Znowelizowane od dnia 1 stycznia 2007 r przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych poszerzają definicję kosztów podatkowych o wydatki pośrednio związane z przychodami (tj. wydatki zmierzające do zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów).Do takich kosztów należą wydatki związane z ogólnymi kosztami funkcjonowania osoby prawnej np. wydatki dotyczące zmiany aktu notarialnego w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, wpis zaistniałych zmian do KRS ( koszty sądowe, notarialne ), a także podatek od czynności cywilnoprawnych. W orzecznictwie sądowo administracyjnym (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22.02.2006 r sygn. akt II FSK 191/05 ) prezentowany jest pogląd, że koszty organizacji osoby prawnej, a więc koszty poniesione przy zakładaniu spółki np: opłata skarbowa , adwokacka (radcowska) stanowią koszt bytu prawnego spółki i stanowią koszt uzyskania przychodów, o którym mowa w art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Skoro wydatki poniesiono na utworzenie osoby prawnej, to pośrednio poniesiono je w celu osiągnięcia przychodu, a bez ich poniesienia osiągnięcie jakiegokolwiek przychodu przez spółkę nie byłoby możliwe. W świetle obowiązującego stanu prawnego należy stwierdzić, że wydatki takie jak opłata sądowa, notarialna poniesiona przy założeniu spółki i przy podwyższeniu kapitału, a także podatek od czynności cywilnoprawnych należą do tej kategorii kosztów, których wprost nie można przyporządkować do konkretnego przychodu, ale są to koszty poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i pośrednio przyczynią się do uzyskania przychodu w przyszłości . Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić , że stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj