Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD/423-54/07
z 11 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-54/07
Data
2007.09.11



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
budynek używany
przyspieszona amortyzacja
ulepszenie środka trwałego


Pytanie podatnika

Czy Spółka będzie mogła zamortyzować nabyty używany budynek w okresie trzech lat?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika, o interpretację zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Spółka w roku bieżącym planuje zakup używanego budynku, w którym mieści się centrum handlowe. Budynek został wybudowany w 1999 r. i od tej daty do chwili obecnej jest użytkowany.Spółka występuje z zapytaniem, czy będzie mogła zamortyzować nabyty budynek w okresie trzech lat. Zdaniem podatnika, Spółka uprawniona będzie do zamortyzowania nabytego używanego budynku, w którym znajduje się centrum handlowe, w okresie nie krótszym niż trzy lata. Wynika to z art. 16j ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.


Zgodnie z art. 16j ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż :
pkt 3) dla budynków (lokali) i budowli innych niż wymienione w pkt 4 - 10 lat, z wyjątkiem :ppkt a) trwale związanych z gruntem budynków handlowo-usługowych wymienionych w rodzaju 103 Klasyfikacji i innych budynków niemieszkalnych wymienionych w rodzaju 109 Klasyfikacji, trwale związanych z gruntem,dla których okres amortyzacji nie może być krótszy niż 3 lata .


Środki trwałe o których mowa we wskazanym wyżej pkt 3 ust. 1 art. 16j, zgodnie z art. 16j ust. 3 pkt 1 ustawy uznaje się za używane, jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 pełnych miesięcy.
Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r.w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz. U. z 1999 r. nr 112, poz. 1317 z póżn. zm.)o zaliczeniu budynku (lokalu) do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje jego przeznaczenie oraz związana z tym konstrukcja i wyposażenie, a nie sposób użytkowania, który w praktyce bywa czasem niezgodny z przeznaczeniem. O zmianie pierwotnego przeznaczenia na stałe, decyduje każdorazowo wykonanie odpowiednich robót budowlano-adaptacyjnych.

W przypadku budynków (lokali) o różnym przeznaczeniu o zaliczeniu obiektu do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje głównie jego przeznaczenie.
Do grupy 1 podgrupy 10 i Rodzaju 103 Klasyfikacji Środków Trwałych będących załącznikiem do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 roku w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych należą: budynki handlowo-usługowe. Rodzaj ten obejmuje między innymi centra handlowe.
W przypadku, gdy nabyty przez Spółkę lokal zostanie przeznaczony na centrum handlowe zgodnie z załącznikiem do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 roku w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych, zaliczony zostanie do rodzaju 103 Klasyfikacji. Gdy Spółka udowodni, że przed jego nabyciem był wykorzystywany co najmniej przez okres 60 pełnych miesięcy, będzie mogła zastosować dla w/w lokalu okres amortyzacji nie krótszy niż trzy lata.Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

W przypadku budynków (lokali) o różnym przeznaczeniu o zaliczeniu obiektu do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje głównie jego przeznaczenie.
Do grupy 1 podgrupy 10 i Rodzaju 103 Klasyfikacji Środków Trwałych będących załącznikiem do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 roku w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych należą: budynki handlowo-usługowe. Rodzaj ten obejmuje między innymi centra handlowe.
W przypadku, gdy nabyty przez Spółkę lokal zostanie przeznaczony na centrum handlowe zgodnie z załącznikiem do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 roku w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych, zaliczony zostanie do rodzaju 103 Klasyfikacji. Gdy Spółka udowodni, że przed jego nabyciem był wykorzystywany co najmniej przez okres 60 pełnych miesięcy, będzie mogła zastosować dla w/w lokalu okres amortyzacji nie krótszy niż trzy lata. Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.


Na mocy art. 14a §4 ustawy – Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które w myśl przepisów art.223 §1 w związku z art. 239 powołanej ustawy wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie - w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj