Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PO/436-10/07 TK
z 21 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/436-10/07 TK
Data
2006.06.21



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
umowa sprzedaży
zakres


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż nieruchomości przez kościelną osobę prawną, na której nie była prowadzona działalność gospodarcza jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 29 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1997 r. Nr 41 poz. 254 ze zm.)?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Stare Miast, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu państwa wniosku z dnia 10.05.2007 r. (data wpływu 10.05.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, stwierdza że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Rodem spółka z o;o. zamierza dokonać zakupu nieruchomości położonej w Krakowie przy ulicy ..., na której usytuowana jest kaplica. Właścicielem przedmiotowej nieruchomości jest kościelna osoba prawna tj. .... Sprzedający (kościelna osoba prawna) oświadcza, że na sprzedawanej nieruchomości nie była prowadzona działalność gospodarcza. Wg oświadczenia przedstawiciela spółki z o.o. Pana ... - nabywca zamierza w przyszłości w tej nieruchomości prowadzić działalność gospodarczą.

W związku z powyższym stanem faktycznym podatnik zadał następujące pytanie:
Czy sprzedaż nieruchomości przez kościelną osobę prawną, na której nie była prowadzona działalność gospodarcza jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 29 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1997 r. Nr 41 poz. 254 ze zm.)?

Stanowisko podatnika:
Sprzedaż nieruchomości na której nie było prowadzonej działalności gospodarczej przez kościelną osobę prawną jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 29 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego (Dz. U. z 1997 r. Nr 41 poz. 254 - tekst ost. zm. 2004.05.01 Dz. U. 04.68.623).

Powołana w pytaniu ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 41 poz. 254 ze zm.) uregulowała w rozdziale 4 sprawy majątkowe tego Kościoła.

Z art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 20.02.1997 r. o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 41 poz. 254 ze zm.) wynika, że nabywanie i zbywanie rzeczy i praw majątkowych przez kościelne osoby prawne w drodze czynności prawnych oraz spadkobrania, zapisu i zasiedzenia jest zwolnione od opłaty skarbowej (odpowiednio od podatku od czynności cywilnoprawnych), jeżeli ich przedmiotem są; rzeczy i prawa nie przeznaczone do działalności gospodarczej.

Tak więc ustawa ta reguluje zwolnienie podmiotowe kościelnych osób prawnych, a nie zwolnienie przedmiotowe.

Skutek prawny zwolnienia podmiotowego polega na wyłączeniu z zakresu podmiotowego danego podatku określonej kategorii podmiotów.

W myśl art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68 poz. 450) - obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W przedmiotowej sprawie tj. umowy sprzedaży nieruchomości kupującym będzie Spółka z o.o. Rodem, która będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 1 lit.a powołanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości wynosi 2%.

Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży nieruchomości stanowi wartość rynkowa nieruchomości - art. 6 ust. 1 pkt. 1 lit.c powołanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - „wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnej określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów".

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak na wstępie.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie wiąże podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj