Interpretacja Urzędu Celnego II w Łodzi
362000-RPA-9105-3B/2006/ZK
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
362000-RPA-9105-3B/2006/ZK
Data
2006.06.14



Autor
Urząd Celny II w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi


Słowa kluczowe
szczególny nadzór podatkowy
transport wewnątrzwspólnotowy


Pytanie podatnika
Który organ podatkowy jest właściwy do sprawowania szczególnego nadzoru podatkowego przy przewozie oleju bazowego ze składu podatkowego na Łotwie do składu podatkowego w Polsce i czy podlega temu nadzorowi podmiot przewożący ten towar?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4, art. 216§1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskeim z dnia 15 marca 2006 r. postanawiam udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznać przedstawione we wniosku stanowisko za nieprawidłowe w zakresie pytania 3.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2006 r. Spółka złożyła do Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiła następujący stan faktyczny:Przedmiotem działalności spółki jest pośrednikiem w sprzedaży i przewozie olejów bazowych z Łotwy do odbiorców krajowych – składów podatkowych.W powyższych transakcjach spółka występuje jako pośrednik pomiędzy łotewskim składem podatkowym a składami podatkowymi nabywców w Polsce. Spółka nie posiada statusu podmiotu prowadzącego skład podatkowy, wyroby akcyzowe przemieszczane są na terytorium Polski bezpośrednio do składu podatkowego, dokumenty handlowe bądź ADT wystawiane są przez łotewski skład, na ostatecznego nabywcę w Polsce, posiadającego skład podatkowy.Spółka, przed wprowadzeniem partii oleju na terytorium kraju dokonuje zgłoszenia o planowanym jego wewnątrzwspólnotowym nabyciu oraz składa zabezpieczenie akcyzowe zabezpieczające zobowiązania podatkowe, jakie mogłyby powstać z tytułu przemieszczania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych między składami podatkowymi na terytorium wspólnoty.

Pytanie Spółki brzmi: Który organ podatkowy jest właściwy do sprawowania szczególnego nadzoru.

Stanowisko: Zdaniem Spółki dla dokonania ww. czynności właściwy będzie Naczeluik Urzędu Celnego II w Łodzi. Zgodnie z art. 13 ustawy o podatku akcyzowym, organami podatkowymi w zakresie akcyzy są naczelnicy urzędów celnych, właściwi ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu sa wykonywane na terenie właściwości miejscowej dwóch lub więcej organów podatkowych, właściwość miejscową ustala się osób prawnych ze względu na ich siedzibę i adres. Spółka dokonuje czynności opodatkowanych na terenie właściwości miejscowej wielu naczelników urzędów celnych w kraju. Zatem w zakresie akcyzy dla czynności dokonywanych przez Spółkę, w tym czynności opisanych na wstępie, właściwy będzie organ podatkowy ze względu na siedzibe i adres Spółki, tj. Naczelnik Urzędu Celnego II w Łodzi .

Odpowiedź: Ustawodawca w art. 13 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym określił, iż organami podatkowymi w zakresie akcyzy stosownie do ich właściwości są naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej, właściwi ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Ust. 2 ww. artykułu stanowi jednocześnie, że jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu są wykonywane na terenie właściwości miejscowej dwóch lub więcej organów podatkowych, właściwość miejscową ustala się dla (...) osób prawnych oraz jednostek administracyjnych niemających osobowości prawnej – ze względu na ich siedzibę i adres. Zgodnie z § 59 roporządzenia podmioty, będące na podstawie przepisów ustawy składami podatkowymi, prowadzące działalność polegającą na magazynowaniu wyrobów objętych procedurą zawieszenia poboru podatku akcyzowego oraz na ich przyjmowaniu i wysyłce są objęte stałym nadzorem podatkowym. Dla sprawowania szczególnego nadzoru podatkowego właściwy będzie naczelnik właściwy ze względu na miejsce wykonywania działalności podlegającej szczególnemu nadzorowi podatkowemu.

W przedstawionym stanie sprawy, tj. przemieszczaniu wyrobów między składem podatkowym na Łotwie do składu w Polsce, właściwy do sprawowania szczególnego nadzoru podatkowego będzie naczelnik właściwy dla składu podatkowego odbiorcy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

Powyższej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego udzielono w oparciui o stan prawny wynikający z przepisów obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Pouczenie:-stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika.Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl art. 14b § 2 ustawy, wyżej wymieniona interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b §5.-od niniejszego postanowienia służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie powino zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj