Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-159/06/ABS
z 11 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-159/06/ABS
Data
2006.10.11



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
arbitraż
działalność gospodarcza
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Pełnię funkcję arbitra międzynarodowego przy Sądzie Arbitrażowym, rozstrzygającym spory powstałe między inwestorami zagranicznymi a Państwem Polskim. Obecnie jako arbiter międzynarodowy rozstrzygam sprawę wniesioną przez inwestora holenderskiego przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie umowy zawartej przez Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Holandii o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji. Uważam, że nie należy wykonywanych przezemnie usług uznawać za samodzielną działalność gospodarczą.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, w związku z wnioskiem z dnia 17.07.2006r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług działalności arbitrów międzynarodowych

– stwierdza, że stanowisko podatnika wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 17.07.2006r. Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pełni Pan funkcję arbitra międzynarodowego przy Sądzie Arbitrażowym, rozstrzygającym spory powstałe między inwestorami zagranicznymi a Państwem Polskim. Obecnie jako arbiter międzynarodowy rozstrzyga Pan sprawę wniesioną przez inwestora holenderskiego przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie umowy zawartej przez Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Holandii o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji.

W ocenie Wnioskodawcy pełnienie funkcji arbitra międzynarodowego nie może być traktowane jak prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej zarówno w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług jak też w rozumieniu wszystkich pozostałych przepisów prawa polskiego. Stanowisko takie Strona motywuje faktem, iż Sąd Arbitrażowy powoływany jest na podstawie umowy międzynarodowej a zatem jest sądem międzynarodowym o publiczno – prawnym a nie cywilnoprawnym lub handlowym charakterze. W swojej działalności podlega on wyłącznie przepisom prawa międzynarodowego. Osoby pełniące funkcję arbitra mają status sędziów międzynarodowych rozstrzygających spory między zagranicznymi inwestorami a Państwem Polskim. Wydany przez nich wyrok ma charakter wyroku międzynarodowego a nie orzeczenia o charakterze krajowym.

Zdaniem Wnioskodawcy trudno zatem uznać arbitrów sporów międzynarodowych i wydawane przez nich wyroki o randze międzynarodowej jako rezultat ich samodzielnej działalności gospodarczej.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia: Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że kwestia opodatkowania podatkiem od towarów i usług działalności polegającej na pełnieniu funkcji arbitra międzynarodowego wynika z istoty stosunku prawnego łączącego arbitra z Sądem Arbitrażowym.

W przedmiotowej sprawie opodatkowanie podatkiem VAT dotyczy czynności wykonywanych przez arbitra w ramach pełnionej funkcji arbitra w Sądzie Arbitrażowym. Należy zaznaczyć, że Sąd taki stanowi wyodrębnioną i samodzielną jednostkę organizacyjną gdzie zasady organizowania postępowań arbitrażowych określa stosowny regulamin a jego działalność oparta jest o uchwalony statut.

W przypadku arbitrażu wykonywanego w ramach stałego sądu (co ma miejsce w przedmiotowej sprawie), czynności wykonywane przez arbitra są tożsame z czynnościami realizowanymi przez Sąd Arbitrażowy. W takim przypadku czynności świadczone przez arbitrów zatrudnionych do rozpoznania danej sprawy są traktowane jak usługi świadczone przez ten Sąd. Zatem w przedmiotowej sprawie podatnikiem podatku od towarów i usług jest Sąd Arbitrażowy, zaś czynności wykonywane przez podmiot pełniący funkcję arbitra w ww. Sądzie nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj