Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej
POI/415-7/06
z 22 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POI/415-7/06
Data
2007.02.22



Autor
Urząd Skarbowy w Dąbrowie Tarnowskiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
nieruchomości
odpisy amortyzacyjne
używany środek trwały


Pytanie podatnika
Czy prawidłowo została zastosowana indywidualna stawka amortyzacyjna 33,33% dla budynku zakupionego jako używany oraz czy prawidłowo stosuje się tę stawkę z uwagi na dokonanie modernizacji tego budynku ?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 27 listopada 2006r. uzupełnionego w dniu 19.01.2007r. stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Na mocy art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 27 listopada 2006r. do tut.organu wpłynął Pana wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Na podstawie danych zawartych we wniosku ustalono następujący stan faktyczny;

Zakupiony budynek został oddany do używania dnia 26.03.2002r., służył do prowadzenia działalności oddziału hurtowni i został sklasyfikowany pod symbolem KŚT 103.

Budynek był używany przez poprzedniego właściciela ponad 60 miesięcy.W roku 2006 rozpoczęto modernizację powyższego budynku, która zostanie zakończona w miesiącu lutym 2007r. Wartość po dokonanej modernizacji znacznie przekroczy wartość zakupionego budynku.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do tut.organu podatkowego z zapytaniem;

– czy prawidłowo zastosował indywidualną stawkę amortyzacyjna 33,33% dla budynku zakupionego jako używany...,

– czy prawidłowo stosuje stawkę amortyzacyjną 33,33% dla wyżej wymienionego budynku po dokonanej jego modernizacji....

Zdaniem Wnioskodawcy prawidłowo przyjął indywidualną stawkę amortyzacyjną 33,33% oraz prawidłowo kontynuuje stosowanie tej stawki dla budynku o symbolu KŚT 103 po modernizacji .

W świetle przedstawionego wyżej stanu faktycznego i unormowań prawnych mających do niego zastosowanie tut. organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art.22a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art.22c , stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art.23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Przepis art.22j ust.1 pkt 3 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż podatnicy z zastrzeżeniem art.22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji dla budynków ( lokali) i budowli, nie może być krótszy niż 10 lat, z wyjątkiem budynków wymienionych w rodzajach 103 i 109 Klasyfikacji.

Zgodnie z art.22j ust.3 środki trwałe, o których mowa w ust.1 pkt 3 uznaje się za;

1) używane – jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy, lub

2) ulepszone – jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, że jeżeli podatnik wykaże, iż dany środek trwały był używany lub jest ulepszony (zgodnie z art.22j ust.3) to można ustalić dla tego środka indywidualną stawkę amortyzacyjną.

W wypadku budynków i budowli stawka ta nie może przekroczyć 10%, a jedynie dla budynków wymienionych w rodzaju 103 Klasyfikacji tj. trwale związanych z gruntem, kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 metrów sześciennych oraz w rodzaju 109 tj. domków kempingowych oraz budynków zastępczych stawka amortyzacyjna może wynosić nie więcej niż 33,33%.

Zgodnie z art.22h ust.2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, z zastrzeżeniem art.22l i 22ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art.22i-22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji : wybraną metodę stosują do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Oznacza to, że po rozpoczęciu amortyzacji danego środka trwałego podatnik nie może już zmienić wybranej przez siebie metody amortyzacji.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja;

– zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

– stosownie do art.14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika ( płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika) osoby odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona, albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art.14b § 5 powołanej ustawy.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania w dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj