Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze
PP/443/1/243/06/07
z 20 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/1/243/06/07
Data
2007.02.20



Autor
Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
metoda kasowa
moment powstania obowiązku podatkowego
prawo do odliczenia
przekroczenie
zmiana rozliczenia


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy momentu rozliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktur zakupu i sprzedaży otrzymanych i wystawionych w IV kwartale 2006 r., a które nie zostały uregulowane do zakończenia kwartału, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty 800.000 euro sprzedaży, powodujące utratę prawa do stosowania metody kasowej od stycznia 2007 r.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze stwierdza, że stanowisko Pana X, przedstawione we wniosku z dnia 14.12.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:
• momentu rozliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktur zakupu i sprzedaży otrzymanych i wystawionych w IV kwartale 2006 r., a które nie zostały uregulowane do zakończenia kwartału, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty 800.000 euro sprzedaży, powodujące utratę prawa do stosowania metody kasowej od stycznia 2007 r., jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.12.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który został następnie uzupełniony w dniu 03.01.2007 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny oraz stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w opisanej sprawie.

Podatnik, w związku z osiągnięciem w IV kwartale 2006 r. kwoty sprzedaży przekraczającej równowartość 800.000 euro, od stycznia 2007 r. utracił prawo do rozliczania się z podatku od towarów i usług metodą kasową. W ostatnim kwartale 2006 r. otrzymał faktury zakupu oraz wystawił faktury sprzedaży, a należności z nich wynikające nie zostały do końca tego kwartału zapłacone.

Podatnik wystąpił, w związku z tym, z zapytaniem w zakresie momentu, w którym ma przyjąć do rozliczenia ww. faktury zakupu i sprzedaży przy przejściu z rozliczenia podatku od towarów i usług z metody kasowej na zasady ogólne.

Wnioskodawca uważa, iż płynne przejście z metody kasowej będzie prawidłowe, jeżeli pozostałe z IV kwartału 2006 r. faktury zostaną rozliczone w momencie otrzymania zapłaty w przypadku faktur sprzedaży i w momencie dokonania całkowitej zapłaty kontrahentowi w przypadku faktur zakupu, w miesięcznych deklaracjach od stycznia 2007 r., jednak nie później niż w ustawowym terminie.

Ocena prawna stanowiska pytającego.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), obowiązek podatkowy u małych podatników rozliczających się metodą kasową powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli więc, należność nie zostanie uregulowana w ciągu 90 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstaje właśnie 90 dnia. Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Realizacja metody kasowej nakłada również obowiązek stosowania jej przy rozliczaniu podatku naliczonego. Zgodnie z art. 86 ust. 16 cyt. wyżej ustawy podatnicy, o których mowa w art. 21 ust. 1 mogą obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym:
1) uregulowali całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury,
2) dokonali zapłaty podatku wynikającego z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz w art. 34
- nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury lub dokumentu celnego.
W myśl art. 99 ust. 5, podatnicy, którzy utracili prawo do stosowania metody kasowej, tracą prawo do składania deklaracji podatkowej za okresy kwartalne, począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty określonej w art. 2 pkt 25 - dla małych podatników, tj. wartości sprzedaży wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 800.000 euro.

Specyfika zarówno wykazywania obowiązku podatkowego, jak i zasad odliczania podatku naliczonego przy stosowaniu kasowej metody rozliczeń, może spowodować, iż w momencie przejścia na miesięczny system rozliczania podatku VAT, u podatnika mogą wystąpić nierozliczone kwoty w okresie stosowania metody kasowej zarówno podatku należnego, jak i naliczonego. Sposób określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz momentu odliczenia podatku naliczonego w takim przypadku został unormowany w ustawie o podatku od towarów i usług w art. 21 ust. 5 oraz w art. 86 ust. 18.

Zgodnie z art. 21 ust. 5 cyt. ustawy, w przypadku podatnika, który zrezygnował z metody kasowej lub utracił prawo do stosowania tej metody, obowiązek podatkowy w stosunku do czynności wykonywanych w okresie, kiedy podatnik stosował tę metodę, powstaje w terminie określonym przy tej metodzie, czyli z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż w 90 dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 18 podatnicy, o których mowa w art. 21 ust. 5, kwotę podatku naliczonego, wynikającą z faktur lub dokumentów celnych otrzymanych w okresie, kiedy rozliczali się metodą kasową, i nieodliczoną od kwoty podatku należnego do końca tego okresu, mają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym, w którym:
1) uregulowali kontrahentowi całą należność wynikającą z otrzymanych faktur – w przypadku podatku wynikającego z faktur;
2) dokonali zapłaty podatku – w przypadku podatku wynikającego z dokumentów celnych;
3) dokonali zapłaty podatku wynikającego z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34.

W sytuacji przedstawionej przez wnioskodawcę, który utracił od dnia 01.01.2007 r. prawo do stosowania kasowej metody rozliczeń podatku VAT, począwszy od deklaracji za m-c styczeń 2007 r. składać będzie deklaracje VAT-7, rozliczając w nich podatek należny i naliczony na zasadach ogólnych. W stosunku do nierozliczonych w IV kwartale 2006 r. transakcji sprzedaży oraz zakupów (z uwagi na nieopłacenie należności wynikających z wystawionych i otrzymanych w tym okresie faktur) zastosowanie mają dotychczas stosowane zasady rozliczeń. Oznacza to, iż faktury potwierdzające dostawy – będą rozliczone w deklaracji VAT-7 w miesiącu otrzymania zapłaty – nie później niż 90 dnia od dnia dokonania dostawy, natomiast faktury zakupu otrzymane w czwartym kwartale 2006 r. będą mogły zostać ujęte dopiero po uiszczeniu należności z nich wynikających, w okresie rozliczeniowym, w którym zostały zapłacone.

Wobec powyższego, w opinii Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

przysługuje prawo do wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj