Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PP2-443-354/08-2/BM
z 20 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PP2-443-354/08-2/BM
Data
2008.05.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
czasopisma
moment powstania obowiązku podatkowego
płyta
stawka
stawka podstawowa podatku
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku
załączniki


Istota interpretacji
stawka podatku właściwa dla dostawy czasopism wraz z załącznikami oraz moment powstania obowiązku podatkowego dla tej dostawy



Wniosek ORD-IN 501 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2008r. (data wpływu 29 lutego 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku właściwej dla dostawy czasopism wraz z załącznikami oraz momentu powstania obowiązku podatkowego dla tej dostawy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lutego 2008r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku właściwej dla dostawy czasopism wraz z załącznikami w postaci oraz momentu powstania obowiązku podatkowego dla tej dostawy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność wydawniczą w zakresie czasopism, kolportując wydawane czasopisma do ich ostatecznych nabywców generalnie poprzez dystrybutorów będących podatnikami VAT oraz poprzez system prenumeraty (skierowanej zarówno do podmiotów będących podatnikami VAT, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej). W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje dostawy wydawanych przez siebie czasopism z załącznikami (różnego rodzaju towarami wytwarzanymi często metodą inną niż poligraficzna). Jednocześnie, w praktyce mają miejsce sytuacje, kiedy cena czasopisma bez załącznika różni się od ceny tego samego czasopisma z załącznikiem (Spółka nigdy nie dokonuje przy tym dostawy samego załącznika bez czasopisma). W związku z powstającymi wątpliwościami co do stawki VAT, jaka powinna być stosowana przy dostawie czasopism z załącznikami we wskazanych sytuacjach, ze względów ostrożnościowych Spółka rozważa opodatkowywanie transakcji dostawy omawianych czasopism z załącznikami stawką VAT 22% (w sytuacji gdy ma miejsce dostawa czasopism bez załączników Spółka stosuje generalnie 7% stawkę VAT).

W związku z powyższym zadano następujące pytania :

Czy dostawa czasopisma wraz z załącznikami, w sytuacji, gdy cena czasopisma bez załącznika różni się od ceny tego samego czasopisma z załącznikiem, powinna zostać opodatkowana stawką VAT 22%...

Czy obowiązek podatkowy w VAT w odniesieniu do przedmiotowej dostawy (czasopismo wraz z załącznikami) powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT, tj. z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni licząc od pierwszego dnia wydania tego czasopisma...

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że moment rozliczenia dla celów VAT dostawy omawianych czasopism z załącznikami powinien powstawać w całości według zasad właściwych dla dostawy czasopism (nawet w sytuacji jeśli Spółka przyjmując ostrożnościowe podejście opodatkuje taką dostawę 22% stawką VAT), w związku z czym obowiązek podatkowy w VAT w odniesieniu do dostawy czasopism z załącznikami, dla których umowa przewiduje rozliczenie zwrotów powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT tj. z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni licząc od pierwszego dnia wydania tych czasopism.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535), którego brzmienie oparte jest m.in. na art. 2 ust. 1 lit. a Dyrektywy 112/2006/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Ponadto w świetle przepisu art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT obowiązek podatkowy z tytułu dostawy czasopism, dla których umowa przewiduje rozliczenie zwrotów, powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od dnia wydania tych czasopism.

Spółka pragnie podkreślić, iż powyższe specyficzne zasady ustalania momentu podatkowego dotyczące rozliczeń z tytułu sprzedaży prasy za pośrednictwem firm kolporterskich funkcjonują w polskim prawie podatkowym od wielu lat i stanowią podstawę prawidłowego określania wartości zobowiązania podatkowego VAT dla podatników prowadzących działalność gospodarczą w tym zakresie. Celem wprowadzenia tych specyficznych zasad ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego VAT było dostosowanie omawianych przepisów do specyfiki działalności prowadzonej przez wydawnictwa i umożliwienie efektywnego określenia kwot VAT związanych z dostawą czasopism w danych okresach rozliczeniowych.

Należy zaznaczyć, iż w przypadku braku możliwości korzystania z omawianego przepisu, tj. w sytuacji gdyby sprzedawcy prasy musieli stosować ogólne zasady dotyczące rozpoznawania obowiązku podatkowego VAT, mieliby ogromny problem z prawidłowym określeniem kwot zobowiązania podatkowego w danych miesiącach. Specyfika sprzedaży prasy za pośrednictwem kolporterów wiąże się bowiem z rozliczaniem zwrotów wydawnictw (kolporterzy nie ponosząc ryzyka związanego z „niesprzedanymi” czasopismami i zwracają je wydawcy uiszczając wynagrodzenie jedynie w stosunku do czasopism, które faktycznie zostały sprzedane w ramach kolportażu), co z kolei prowadzi do sytuacji, w ramach której przez pewien (najczęściej kilkumiesięczny) okres wartość faktycznie sprzedanych czasopism nie jest znana wydawcy. Powyższy specyficzny przepis pozwala natomiast odroczyć moment powstania obowiązku podatkowego VAT do chwili, w której wydawca poznaje faktyczne wartości związane ze sprzedawanymi czasopismami, przez co pozwala wydawcy na racjonalne obciążanie VAT jedynie faktycznych zrealizowanych dostaw.

Spółka pragnie przy tym podkreślić, iż ta sama specyfika dotyczy dostawy czasopism z załącznikami (efektywnie dopiero po otrzymaniu informacji o faktycznej wartości sprzedanych egzemplarzy czasopisma Spółka jest w stanie określić wartość sprzedanych czasopism z załącznikami i odpowiednio określić wartość zobowiązania podatkowego VAT).

W świetle powyższego, Spółka stoi na stanowisku, iż specyficzne zasady ustalania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy czasopism powinny znaleźć również zastosowanie do dostaw czasopism z załącznikami opodatkowywanych przez Spółkę w całości 22% stawką VAT (przy czym ostrożnościowe podejście Spółki zakładające opodatkowanie dostawy czasopism z załącznikami w całości 22% stawką VAT nie powinno zdaniem Spółki w żadnej mierze wpływać na powyższe podejście). Fakt załączenia towaru do danego czasopisma nie zmienia bowiem, w opinii Spółki, specyficznego charakteru realizowanych dostaw, a w ramach tych dostaw nadal funkcjonują specyficzne formuły rozliczeń sprzedaży pomiędzy Spółką a firmami kolporterskimi. Konsekwentnie fakt, iż dane czasopismo sprzedawane jest wraz z załącznikiem nie powinien wpływać na zmianę podejścia co do momentu rozpoznawania obowiązku podatkowego.

Spółka pragnie podkreślić, iż nawet gdyby próbować twierdzić, że dostawa czasopism z załącznikami powinna być postrzegana jako transakcja łączna składająca się z kilku świadczeń, to dla potrzeb ustalenia momentu obowiązku podatkowego, powinny znaleźć zastosowanie specyficzne reguły dotyczące powstania obowiązku podatkowego jak przy dostawie czasopism (tj. art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT). Należy zaznaczyć, iż kwestia rozpoznawania dla celów VAT transakcji, składających się z kilku świadczeń była przedmiotem rozważań Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (m.in. wyrok C-349/96 z dnia 25 lutego 1999r. w sprawie pomiędzy Card Protection Plan Ltd i Commissioners of Customs and Excise). W przedmiotowej sprawie ETS rozstrzygając o zasadności łącznego rozpoznania kilku powiązanych ze sobą usług wskazał, iż art. 2 ust. 1 VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 roku w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku - 771388/EEC (obecnie art. 2 ust. 1 lit. c Dyrektywy 112/2006/WE) należy rozumieć w taki sposób, że „każde świadczenie usług musi być zasadniczo uznawane za odrębne i niezależne i <…> świadczenie obejmujące jedną usługę z ekonomicznego punktu widzenia nie powinno być sztucznie dzielone by nie zakłócić funkcjonowania systemu VAT”.

Pomimo tego, iż powołany wyrok ETS odnosi się bezpośrednio do kwestii weryfikacji czy dana transakcja powinna być kwalifikowana jako świadczenie odrębnych usług czy też świadczenie jednej usługi o kompleksowym charakterze, wytyczne zawarte we wspomnianym orzeczeniu można na zasadzie analogii zastosować przy analizie dokonywanych przez Spółkę dostaw czasopism z załącznikami.

Zdaniem Spółki dostawa czasopism z załącznikami stanowi, z ekonomicznego punktu widzenia, jednolitą (pojedynczą) dostawę towarów realizowaną po danej cenie. Dołączenie załączników do czasopism nie stanowi bowiem, w opinii Spółki, odrębnej transakcji od samej dostawy czasopism (te dwie „składowe” czynności tj. wydanie czasopisma i wydanie załącznika są ściśle ze sobą związane i w aspekcie gospodarczym tworzą jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter).

Zatem, w świetle orzecznictwa ETS, konsekwencje powstające na gruncie VAT w związku z dostawą czasopism z załącznikami (w szczególności moment powstania obowiązku podatkowego) powinny być określane tak jak dla jednolitej (pojedynczej) dostawy towarów. Spółka pragnie również podkreślić, iż z orzecznictwa ETS jednoznacznie wynika, iż kluczowe w zakresie rozstrzygnięcia co do zakresu świadczenia jest zbadanie okoliczności dokonania danej transakcji. W szczególności „należy w pierwszej kolejności poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej czynności celem określenia, czy podatnik dostarcza <…> kilka odrębnych świadczeń głównych, czy też jedno świadczenie” (wyrok ETS w sprawie C-41104 z dnia 27 października 2005r.).

Jednocześnie, w ramach powyższego wyroku, ETS zaznaczył, iż dla stwierdzenia, które świadczenie lub czynność ma charakter dominujący istotne jest określenie najistotniejszych czynników składowych danej transakcji, takich jak: zakres, czas trwania i koszt poszczególnych świadczeń. Mając na uwadze powyższe, w celu określenia charakteru całościowego świadczenia realizowanego przez Spółkę w postaci dostawy czasopism z załącznikami należy zweryfikować dominujące elementy omawianej dostawy towarów.

W kontekście powyższych uwag Spółka pragnie podkreślić, iż załączniki mają wyłącznie charakter dodatkowy do wydawanych przez Spółkę czasopism, a ich przekazanie czytelnikom nie byłoby możliwe (ani celowe z punktu widzenia Spółki) w przypadku, gdy Spółka nie dokonywała dostawy samych czasopism (czytelnik nie ma bowiem możliwości nabycia samego załącznika bez nabywania czasopisma).

Ponadto, należy podkreślić, iż pod względem aspektów, na które zwracał uwagę ETS w cytowanym powyżej wyroku, które należy brać pod uwagę weryfikując dominujący charakter elementu danej transakcji (zakres, czas trwania i koszt poszczególnych świadczeń) niewątpliwie czasopisma „górują nad załącznikami (przygotowanie załączników wiąże się z poświęceniem zdecydowanie ograniczonej - w porównaniu do czasopisma - ilości czasu; czasopisma wymagają zdecydowanie większego zakresu działań oraz nakładu pracy, jakie należy podjąć w związku z ich przygotowaniem; wreszcie najczęściej koszty związane z przygotowaniem czasopisma są większe od tych jakie dotyczą załączników).

Mając na względzie powyższą argumentację właściwe jest, zdaniem Spółki, przyjęcie, iż w przedstawionym stanie faktycznym dla celów określenia momentu powstania obowiązku podatkowego VAT dostawa czasopism z załącznikami (ostrożnościowo opodatkowywana przez Spółkę w całości stawką VAT 22%) powinna być traktowana z zastosowaniem szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego określonego w art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT.

Spółka pragnie ponadto podkreślić, iż orzecznictwo ETS stanowi istotny element systemu prawnego obowiązującego po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, przez co należy je uwzględniać m.in. przy interpretacji przepisów polskiej ustawy o VAT.

Należy wskazać, iż orzeczenia ETS traktowane są przez administracje podatkowe poszczególnych państw członkowskich UE, jak i samych podatników VAT (oraz odpowiednie krajowe sądy) jako kluczowe wytyczne mające na celu jednolite stosowanie prawa wynikającego z dyrektyw UE obowiązujących w zakresie VAT (w tym VI Dyrektywy, a od 01 stycznia 2007r. Dyrektywy 2006/112) z którymi zgodne, co do zasady, być powinny wewnętrzne regulacje poszczególnych krajów UE. Powyższe potwierdza m.in. stanowisko wyrażone przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 05 lipca 2006 r. (sygn. I FSK 945/05), zgodnie z którym „biorąc pod uwagę, że ustawa o podatku od towarów i usług stanowi wdrożenie na gruncie prawa polskiego unormowań zawartych w VI Dyrektywie Rady, przy dokonywaniu wykładni zawartych w ustawie przepisów należy uwzględniać wskazówki wynikające z orzecznictwa ETS”. Nadmienić przy tym należy, iż we wspomnianym wyroku NSA rozpatrywał kwestię traktowania dla celów VAT świadczeń złożonych (czynności o kompleksowym charakterze).

Spółka jednocześnie pragnie zaznaczyć, iż z ugruntowanej już praktyki polskich organów podatkowych i sądów wynika, iż przedstawione wyżej wskazówki interpretacyjne wynikające z orzecznictwa ETS znajdują zastosowanie na gruncie polskich regulacji VAT. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego (pismo z dnia 19 stycznia 2007 r., sygn. 1472/RPPI/443-669/06/BIK) rozpatrując konsekwencje VAT w odniesieniu do usługi szkolenia złożonej z wielu pojedynczych świadczeń opierając się na argumentacji ETS w sprawie C-349/96 stwierdził, iż o istnieniu świadczenia złożonego przesądza charakter tego świadczenia, tj. fakt, iż składa się ono z różnych świadczeń prowadzących do jednego celu.

Organ potwierdził w ten sposób stanowisko wyrażone przez ETS, iż nie należy jednej, z ekonomicznego punktu widzenia, transakcji sztucznie dzielić na drobne elementy składowe i odrębnie określać konsekwencji podatkowych dla poszczególnych „składowych”.

Ponadto w powołanym wyżej wyroku, NSA, rozpatrując konsekwencje wykonywania świadczeń o charakterze kompleksowym (roboty budowlano-montażowe oraz dostarczane w ramach realizacji robót towary) bezpośrednio powołał zaprezentowane przez ETS w sprawie C-41/04 wskazówki w zakresie określania świadczeń złożonych stwierdzając, iż „jeżeli dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta, rozumianego jako konsument przeciętny są tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów podatku od wartości dodanej”.

Zaprezentowane powyżej przykładowe rozstrzygnięcia wskazują iż prezentowane w orzecznictwie ETS wskazówki w zakresie traktowania transakcji złożonych powinny być odpowiednio stosowane dla celów rozstrzygania podobnych kwestii powstających na gruncie polskiej ustawy o VAT. Potwierdza to stanowisko Spółki, iż dostawa czasopism z załącznikami, ostrożnościowo opodatkowywana przez Spółkę w całości 22% stawką VAT, powinna być, dla celów określenia momentu powstania obowiązku podatkowego VAT, traktowana z zastosowaniem szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego określonego w art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT.

Ponieważ w świetle przedstawionej powyżej argumentacji omawiana dostawa czasopism z załącznikami powinna być, dla celów określenia momentu powstania obowiązku podatkowego VAT, traktowana jednolicie, jej rozliczenie dla celów VAT powinno odbywać się według zasad właściwych dla dostawy czasopism, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT tj. obowiązek podatkowy VAT dla czasopism z załącznikami powinien każdorazowo powstawać z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni licząc od pierwszego dnia wydania tych czasopism (w sytuacji jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów czasopism).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Co do zasady stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy – wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Na podstawie art. 41 ust. 2 wyzej powołanej ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku została obniżona do 7 %. Pod pozycją 49 załącznika nr 3 do ustawy VAT zostały wymienione: gazety, magazyny, czasopisma - oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67 % powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe (o symbolu PKWiU ex 22.12, ex 22.13). Ustawa VAT zarówno co do towarów jak i usług generalnie nakazuje identyfikować określone towary/ usługi w oparciu o klasyfikacje wydane na podstawie przepisów o statystyce publicznej (art. 2 pkt 6, art. 8 ust. 3 ustawy VAT). Wyjątki od reguły (dostawa towarów/usług opodatkowana stawką niższą od stawki podstawowej 22 %) powinny być interpretowane w sposób ścisły – zatem dostawa zestawu złożonego z czasopisma i gadżetu, nie może być tożsama z dostawą towarów wymienionych w klasyfikacjach pod pozycją ex 22.12, ex 22.13 wytworzonych metodami poligraficznymi. Tym bardziej, że zgodnie z wyjaśnieniami dotyczącymi załącznika 3 użycie określenia “ex” oznacza, iż objęcie obniżoną stawką dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania.

Stosownie do art. 19 ust. 1 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl art. 19 ust. 13 pkt 3 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, nie później jednak niż 60 dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

Z przedstawionego przez Podatnika opisu zdarzenia podlegającego interpretacji wynika, iż w ramach prowadzonej działalności Podatnik dokonuje dostawy wydawanych przez siebie czasopism wraz z załącznikami (różnego rodzaju towarami wytwarzanymi często metodą inną niż poligraficzna). Za każdym razem przedmiot dostawy stanowi więc dokładnie to samo czasopismo, jednakże cena czasopisma z załączonym gadżetem będzie inna niż cena czasopisma bez gadżetu.

W opinii Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w rozpatrywanym przypadku stawkę podatku należy ustalać osobno w odniesieniu do samego czasopisma oraz osobno dla dołączonego do niego gadżetu. Mając na uwadze powyższe należy więc uznać, iż tylko dostawa czasopisma, o którym mowa w analizowanym wniosku, będzie podlegała, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu stawką VAT 7 %, natomiast dostawa dołączonych do tego czasopisma gadżetów opodatkowana będzie stawką właściwą dla tych właśnie gadżetów (jako odrębnych od czasopisma towarów).

Ponieważ dostawę każdego towaru w ramach zestawu należy rozpatrywać odrębnie, ze wszelkimi tego konsekwencjami podatkowymi, dlatego też analogicznie jak w przypadku określenia właściwej stawki podatku należy postąpić, także w kwestii momentu rozpoznania obowiązku podatkowego. W związku z powyższym, jeżeli chodzi o dostawę czasopisma będącego przedmiotem zapytania, podstawę do rozpoznania obowiązku podatkowego stanowi wyżej cytowany przepis art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast w stosunku do załączonych do przedmiotowych czasopism gadżetów obowiązek podatkowy powstaje, zgodnie z art. 19 ust. 1ustawy, na zasadach ogólnych.

Ponadto należy zauważyć , iż powołane przez Stronę orzeczenia są rozstrzygnięciami w konkretnych sprawach, osadzonych w określonych stanach faktycznych i tylko do nich się zawężają, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj