Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-1134/08-4/AM
z 16 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-1134/08-4/AM
Data
2008.12.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
dochód z najmu
forma opodatkowania
lokal mieszkalny
podatnik czynny
rozdzielność majątkowa


Istota interpretacji
Czy złożone w 2007 r. oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodów z wynajmu przez żonę obowiązuje nas do końca 2007 r. mimo podpisania umowy o rozdzielności majątkowej? Czy od dnia kiedy zostałem czynnym podatnikiem VAT (po zarejestrowaniu indywidualnej działalności gospodarczej) powinienem rozpoznawać obowiązek podatkowy w VAT z tytułu najmu prywatnego zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, mimo iż do końca 2007 r. całość dochodów z tytułu najmu opodatkowała żona.



Wniosek ORD-IN 474 kB

INTERP0RETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2008 r. (data wpływu 03 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru formy opodatkowania dochodów osiąganych z tytułu wynajmu lokali mieszkalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru formy opodatkowania dochodów osiąganych z tytułu wynajmu lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z małżonką ze środków stanowiących wspólny dorobek dokonali zakupu lokali mieszkalnych z przeznaczeniem na wynajem. Stosownie do treści art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2000 r. odliczyli od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na zakup lokali mieszkalnych na wynajem wraz z wydatkami na zakup działek pod budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego na wynajem. Trzy mieszkania są własnością Wnioskodawcy oraz jego małżonki (wspólność łączna małżeństwa), natomiast jedno mieszkanie stanowi współwłasność Wnioskodawcy i jego małżonki i innego małżeństwa (wspólność łączna).

Mieszkania są wynajmowane na cele mieszkalne dla studentów. Najem mieszkań na cele mieszkalne niezwiązany z działalnością gospodarczą (najem prywatny). Co roku składane było oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodów z najmu prywatnego u żony.

Żona wybrała sposób opodatkowania - zasady ogólne. Z tytułu najmu prywatnego na cele mieszkalne. Małżonka nie była podatnikiem VAT.

W 2007 r. zostało złożone w ustawowym terminie oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodów z tytułu najmu u żony. Dnia 25.04.2007 r. podpisana została między Wnioskodawca a jego małżonką umowa o rozdzielności majątkowej (akt notarialny Rep. 1546/2007r).

Dnia 10 czerwca 2008 r. żona otrzymała indywidualną interpretację Nr IPPB2/415-478/08-5/AS, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko, że mimo rozdzielności do końca 2007 r. żona opodatkowuje 100% dochodów z tytułu najmu prywatnego mieszań. zgodnie z pouczeniem ww. interpretacja chroni tylko żonę Wnioskodawcy

Od stycznia 2008 r. Wnioskodawca oraz jego małżonka rozlicza najem prywatny na zasadach ogólnych (po 50%).

Ponadto, Wnioskodawca od 16.03.2006 r. prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca wynajmuje w ramach działalności gospodarczej w galerii handlowej myjnię samochodową którą z kolei podnajmuję innemu podmiotowi gospodarczemu. Usługę wynajmu myjni opodatkowuję stawką 22%.

Od 2008 r. Wnioskodawca wykazuję w deklaracji VAT-7 obrót zwolniony z tytułu najmu prywatnego zgodnie z obowiązkiem podatkowym tj. otrzymanie całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Jednocześnie pismem z dnia 27.11.2008 r. (data wpływu 01.12.2008 r.) będącego odpowiedzią na wezwanie organu z dnia 21.11.2008 r. Nr IPPP3/443-14/08-2/RK; Nr IPPB1/415-1134/08-2/AM). Wnioskodawca uzupełnił złożony wniosek o następujące informacje, iż wnosi o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego dwóch stanów faktycznych tj.

  1. wyboru formy opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu wynajmu lokali mieszkalnych,

2.rozpoznania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w zakresie wynajmu lokali mieszkalnych.

Związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy złożone w 2007 r. oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodów z wynajmu przez żonę obowiązuje nas do końca 2007 r. mimo podpisania umowy o rozdzielności majątkowej...
  2. Czy od dnia kiedy zostałem czynnym podatnikiem VAT (po zarejestrowaniu indywidualnej działalności gospodarczej) powinienem rozpoznawać obowiązek podatkowy w VAT z tytułu najmu prywatnego zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, mimo iż do końca 2007 r. całość dochodów z tytułu najmu opodatkowała żona.

Odpowiedź na pytanie pierwsze w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Odpowiedź na pytanie drugie zostanie rozpatrzone odrębną interpretacją indywidualną.

W ocenie Wnioskodawcy, odnośnie zagadnienia przedstawionego w pytaniu pierwszym, oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodów z tytułu najmu składników majątkowych nie związanych z działalnością gospodarczą tj. lokali mieszkalnych u żony jest ważne do końca 2007 roku - zgodnie z art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Artykuł ten zawiera zamknięty katalog zdarzeń, w razie zaistnienia których oświadczenie nie obowiązuje przez cały rok tj. rozwód albo orzeczonej przez sąd separacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodu są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wspólnie z małżonką dokonali zakupu lokali mieszkalnych z przeznaczeniem na wynajem, a jeden z nich stanowi wspólność łączną wraz z innym małżeństwem. Mieszkania są wynajmowane na cele mieszkalne dla studentów. Najem mieszkań niezwiązany jest z działalnością gospodarczą.

Wobec powyższego osiągane z tego tytułu przychody nie będą zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy, stanowić będą natomiast odrębne źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Dochody z nieruchomości, których Wnioskodawca wraz z małżonką byli współwłaścicielami, co do zasady, były dochodem obojga małżonków.

Przepis art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody z najmu wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, znajdują zastosowanie zasady dotyczące opodatkowania współwłasności i spółek, chyba że małżonkowie złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.

W przypadku, gdy małżonkowie złożą oświadczenie, że dochód z najmu jest dochodem tylko żony, to cały dochód z najmu podlegać, będzie opodatkowaniu u żony.

Zgodnie z przepisami art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oświadczenie, o którym mowa, należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy przychód z najmu wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu z najmu zostało złożone przez małżonkę Wnioskodawcy, po czym małżonkowie podpisali umowę w formie aktu notarialnego o rozdzielności majątkowej.

Z uwagi na przepis art. 8 ust. 5 ww. ustawy wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków, wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 3, obowiązuje przy zapłacie zaliczek przez cały rok podatkowy oraz przy składaniu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek zapłaty zaliczek i składania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z tego tytułu.

Reasumując, mając na uwadze przytoczone przepisy prawa oraz przestawiony stan faktyczny należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj