Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-47/09/IG
z 10 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-47/09/IG
Data
2009.04.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
były pracodawca
były pracownik
działalność gospodarcza
opodatkowanie
podatek liniowy
umowa o pracę


Istota interpretacji
Czy zawierając od 01.2009 r. umowę kontraktową z byłym pracodawcą można być opodatkowanym podatkiem liniowym w 2009 r. w ramach prowadzonej działalnosci gospodarczej?



Wniosek ORD-IN 977 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2009 r. (data wpływu 22 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek (uzupełniony pismem z dnia 31 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca z zawodu jest lekarzem medycyny, specjalizacji drugiego stopnia z zakresu okulistyki i pierwszego stopnia chirurgii ogólnej. Od 1976 r. do 31 grudnia 2008 r. zatrudniony był jako lekarz w Szpitalu Specjalistycznym na umowę o pracę (ordynator oddziału okulistycznego). W związku z uzyskaniem uprawnień emerytalnych (28 kwietnia 2008 roku - decyzja ZUS) Szpital Specjalistyczny automatycznie 31 grudnia 2008 r. rozwiązał umowę o pracę, proponując od 1 stycznia 2009 r. zatrudnienie na zasadach kontraktu na udzielanie świadczeń medycznych. Jednocześnie oprócz umowy o pracę w Szpitalu Specjalistycznym prowadzi od 1996 r. działalność gospodarczą wpisaną 6 lipca 1996 r. do Ewidencji Działalności Gospodarczej pod nazwą Indywidualnej Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej, gdzie udziela świadczeń zdrowotnych prywatnie oraz udziela świadczeń zdrowotnych w ramach zawartego kontraktu z NFZ w Niepublicznym Specjalistycznym Zakładzie Medycznym. Od działalności tej odprowadza podatek dochodowy. Umowa dotycząca zaproponowanego przez Szpital Specjalistyczny zatrudnienia na zasadach kontraktu na udzielanie świadczeń medycznych zawarta została od 1 stycznia 2009 r., a świadczenia medyczne udzielane będą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wpisanej do Ewidencji Działalności Gospodarczej jako Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska na terenie Specjalistycznego Szpitala, w którym do 31 grudnia 2008 Wnioskodawca był zatrudniony. O zmianach dotyczących poszerzenia działalności gospodarczej w ramach zarejestrowanej w 1996 r. Indywidualnej Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej zawiadomił Urząd Miejski, wnioskując o dopisanie do Ewidencji Działalności Gospodarczej nowego miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych, tj. Specjalistyczny Szpital (zgodnie z zawartą umową), jako nowe miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 31 marca 2009 roku podano, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca będzie świadczył usługi na rzecz szpitala specjalistycznego, w którym był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w okresie od 1976 roku do 31 grudnia 2008 roku. Zakres świadczonych usług na rzecz tego szpitala specjalistycznego będzie odpowiadał czynnościom, które Wnioskodawca wykonywał w roku poprzednim w ramach stosunku pracy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Wnioskodawca - będąc zatrudnionym od 1976 r. do 31 grudnia 2008 r. (umowa o pracę), prowadząc od 1996 r. działalność gospodarczą, uzyskując z dniem 31 grudnia 2008 r. uprawnienia emerytalne, zawierając umowę kontraktową ze szpitalem, w którym byłem zatrudniony do 31 grudnia 2008 r., zawierając od 1 stycznia 2009 r. umowę na wykonanie świadczeń zdrowotnych w ramach prowadzonej już działalności gospodarczej pod nazwą Indywidualnej Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej w Specjalistycznym Szpitalu – może złożyć wniosek do Urzędu Skarbowego o przejście z podatku dochodowego progresywnego na podatek liniowy w 2009 r....


Zdaniem Wnioskodawcy, działalność gospodarcza prowadzona od 1996 r. wpisana jest do Ewidencji Działalności Gospodarczej pod nazwą Indywidualnej Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej, a umowa kontraktowa zawarta została między Specjalistycznym Szpitalem, a lekarzem medycyny wpisanym do Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Urząd Miejski pod nazwą Indywidualnej Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej. Nowa umowa na wykonywanie świadczeń medycznych (umowa zawarta w dniu 1 stycznia 2009 r.) stanowi poszerzenie działalności o nowe miejsce udzielania świadczeń medycznych. Nowym miejscem udzielania świadczeń medycznych jest Szpital Specjalistyczny. Wnioskiem do Urzędu Miejskiego do Ewidencji Działalności Gospodarczej zostanie dopisane nowe miejsce prowadzonej działalności. Rozwiązanie umowy o pracę 31 grudnia 2008 r. nastąpiło automatycznie z mocy prawa – uprawnienia emerytalne (decyzja ZUS 28 kwietnia 2008 r.)

W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że w roku 2009 r. może przejść na podatek liniowy. Nowe miejsce prowadzenia działalności dopisane zostało do działalności gospodarczej trwającej od 1996 r. – Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym


  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy jeżeli usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Podkreślenia wymaga fakt, iż w świetle wyżej wskazanego przepisu wykonywanie przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jakiejkolwiek usługi, obejmującej swoim zakresem chociażby część czynności wykonywanych na rzecz pracodawcy w ramach stosunku pracy, wyklucza możliwość opodatkowania tzw. podatkiem liniowym. Istotnym na gruncie przedmiotowej sprawy jest zatem zdefiniowanie jakiego rodzaju czynności wykonuje Wnioskodawca w ramach stosunku pracy oraz w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1943 ze zm.) wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, w szczególności: badaniu stanu zdrowia, rozpoznawaniu chorób i zapobieganiu im, leczeniu i rehabilitacji chorych, udzielaniu porad lekarskich, a także wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich.

Natomiast w świetle art. 32e ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zm.), przez usługi medyczne należy rozumieć świadczenia zdrowotne i związane z ich udzielaniem usługi. Z kolei świadczeniem zdrowotnym, w myśl art. 3 tejże ustawy są działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca zatrudniony był do 31 grudnia 2008 roku w Szpitalu Specjalistycznym na stanowisku ordynatora oddziału okulistycznego. W związku z uzyskaniem uprawnień emerytalnych Szpital Specjalistyczny w dniu 31 grudnia 2008 r. rozwiązał umowę o pracę. Wnioskodawca prowadzi od 1996 r. działalność gospodarczą pod nazwą Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska. Wnioskodawca zatrudniony jest od 1 stycznia 2009 r. w Szpitalu Specjalistycznym na zasadach kontraktu na udzielanie świadczeń medycznych, a świadczenia medyczne udzielane są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz Szpitala Specjalistycznego, w którym do 31 grudnia 2008 r. Wnioskodawca był zatrudniony w ramach umowy o pracę. Jak wskazano w uzupełnieniu wniosku, zakres czynności świadczonych na rzecz szpitala specjalistycznego w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej będzie odpowiadał czynnościom wykonywanym przez Wnioskodawcę w roku poprzedzającym w ramach stosunku pracy na rzecz tego Szpitala Specjalistycznego. Nie można zatem zgodzić się z twierdzeniem Wnioskodawcy, iż nowa umowa stanowi tylko dodanie nowego miejsca wykonywania działalności.

Mając na uwadze powyższe uznać należy, iż tożsamy charakter czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę w Szpitalu Specjalistycznym z czynnościami wykonywanymi w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (indywidualna praktyka lekarska) w formie kontraktu na rzecz Szpitala Specjalistycznego wyklucza możliwość opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj