Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-113/09/ESZ
z 4 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-113/09/ESZ
Data
2009.05.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
były pracodawca
forma opodatkowania
lekarze
podatek liniowy
pozarolnicza działalność gospodarcza


Istota interpretacji
możliwość zastosowania liniowej stawki 19% do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, przy świadczeniu usług na podstawie stosunku pracy w ramach kontraktu z podmiotem trzecim



Wniosek ORD-IN 930 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 5 luty 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 19% stawki tzw. podatku liniowego do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 19% stawki tzw. podatku liniowego do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest zatrudniony w ramach umowy o pracę w Szpitalu Klinicznym na stanowisku starszego asystenta. Jednocześnie prowadzi prywatną praktykę lekarską. W ramach tejże praktyki świadczy usługi medyczne na rzecz m.in. Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (NZOZ). Ww. Zakład zleca wnioskodawcy pełnienie dyżurów lekarskich na oddziale, gdzie jest zatrudniony na umowę o pracę. Za wykonywane dyżury wystawia NZOZ-owi rachunki, na podstawie których otrzymuje zapłatę i wlicza ją do przychodów z działalności gospodarczej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej tj. praktyki lekarskiej nie uzyskał przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego i obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, bądź wykonuje w roku podatkowym. Usługi medyczne wykonywane w zakresie prywatnej praktyki lekarskiej wykonuje na podstawie umowy zawartej z NZOZ, natomiast zatrudniony na umowę o pracę jest w Szpitalu Klinicznym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy ze względu na fakt, że przychody ze stosunku pracy uzyskuje od Szpitala Klinicznego, a usługi medyczne wykonywane w ramach prywatnej praktyki lekarskiej (dyżury lekarskie) wykonuje na podstawie umowy zawartej z NZOZ, może wybrać podatek liniowy do opodatkowania dochodów uzyskanych z prowadzenia tejże praktyki...

Zdaniem wnioskodawcy, w świetle przedstawionego stanu faktycznego możliwe jest opodatkowanie dochodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej – praktyka lekarska – w 2009r. podatkiem liniowym. Oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania złożył w terminie tj.: do 20 stycznia 2009r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 – tj. pozarolniczej działalności gospodarczej – są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (tzw. podatek liniowy). W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z art. 30c ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku.

Jednakże wybór tej metody opodatkowania podlega ustawowemu ograniczeniu. Z tzw. podatku liniowego nie mogą skorzystać podatnicy którzy uzyskali z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy (art. 9a ust. 3 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż stosunek prawny na podstawie, którego wnioskodawca wykonuje czynności dla Szpitala Klinicznego łączy wnioskodawcę z innym podmiotem (NZOZ–em), na rzecz którego świadczy on usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (prywatnej praktyki lekarskiej). Nie można zatem uznać, iż w przedstawionym stanie faktycznym podatnik świadczy usługi na rzecz obecnego pracodawcy – Szpitala Klinicznego.

Mając powyższe na względzie, jak również okoliczność, iż usługi na rzecz NZOZ-u świadczone są w ramach prowadzonej przez wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej, stwierdzić należy, iż może on uzyskiwane z tej działalności dochody opodatkować tzw. podatkiem liniowym pod tym jednakże warunkiem, iż w 2008 lub 2009r. nie był on zatrudniony w tym podmiocie (NZOZie) na podstawie umowy o pracę (lub będąc zatrudnionym nie uzyskuje przychodów ze świadczenia usług w warunkach, o których mowa w cyt. powyżej art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku dołączono dokument źródłowy. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do jego oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj