Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-1638/08-9/MG
z 2 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-1638/08-9/MG
Data
2009.04.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
akcja
akt notarialny
dochód
koszty uzyskania przychodów
podwójne opodatkowanie
spółki
sprzedaż


Istota interpretacji
opodatkowanie przychodu osiągniętego ze zbycia imiennych akcji w polskiej spółce akcyjnej przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Niemczech



Wniosek ORD-IN 302 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 23.12.2008 r. (data wpływu 29.12.2008 r.) oraz piśmie z dnia 25.02.2009 r. (data nadania 25.02.2009 r., data wpływu 25.02.2009 r.) i piśmie z dnia 26.02.2009 r. (data nadania 26.02.2009 r., data wpływu 27.02.2009 r.) uzupełniających braki formalne na wezwanie Nr IPPB2/415-1638/08-2/MG z dnia 12.02.2009 r. (data nadania 13.02.2009 r., data doręczenia 21.02.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu osiągniętego ze zbycia imiennych akcji w polskiej spółce akcyjnej przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Niemczech - jest:

  • prawidłowe - w części dotyczącej opodatkowania w Polsce osiągniętego dochodu ze sprzedaży akcji przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Niemczech oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji odsetek od pożyczki zaciągniętej na zakup akcji, a także braku obowiązku sprzedaży akcji w formie aktu notarialnego i pokrycia przez kupującego kosztów związanych z transakcją kupna -sprzedaży akcji,
  • nieprawidłowe - w części dotyczącej możliwości zastosowania postanowień umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania podpisanej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji pożyczki zaciągniętej na zakup akcji.

UZASADNIENIE

W dniu 29.12.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu osiągniętego ze zbycia imiennych akcji w polskiej spółce akcyjnej przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Niemczech.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni zamierza sprzedać swoje imienne akcje w Spółce Akcyjnej (niegiełdowej). Sprzedaży akcji Wnioskodawczyni chce dokonać z zachowaniem obowiązujących przepisów w tej mierze określonych.

Z pisma Wnioskodawczyni z dnia 23.12.2008 r. stanowiącego załącznik do wniosku o wydanie interpretacji wynika, że spółka akcyjna, której akcje Wnioskodawczyni zamierza sprzedać znajduje się w województwie dolnośląskim, natomiast akcje nabyte zostały w 1997 roku, a tzw. resztówki w pierwszej połowie 1998 roku. Ponadto Wnioskodawczyni wyjaśniła, że ponad 27 lat mieszka w Niemczech na stałe i tam rozlicza się corocznie z urzędem finansowym (Finanzamt Hamburg).

Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, pismem z dnia 12.03.2009 r. Nr IPPB2/415-1638/08-2/MG tut. Organ wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku poprzez udzielenie odpowiedzi na pytania:

  • udzielenie informacji o sposobie nabycia przedmiotowych akcji, czy nabycie było odpłatne, czy też nieodpłatne. Prosi się o szczegółowe podanie informacji w tym zakresie,
  • jaką część majątku spółki, której akcje posiada Wnioskodawczyni stanowi majątek nieruchomy,
  • czy zbycie akcji nastąpi za pośrednictwem biura maklerskiego, czy też umowy cywilnoprawnej,
  • o jakie koszta poniesione w związku z nabyciem przedmiotowych akcji Wnioskodawczyni pyta. Tutejszy organ prosi o szczegółowe podanie informacji odnośnie poniesionych kosztów.
  • czy dla celów podatkowych Wnioskodawczyni posiada certyfikat rezydencji Niemiec,
  • przedstawienie własnego stanowiska Wnioskodawczyni odnośnie każdego z pytania zawartych we wniosku.

Wnioskodawczyni doprecyzowała wniosek pismem z dnia 25.02.2009 r. (data wpływu 25.02.2009 r.) oraz pismem z dnia 26.02.2009 r. (data wpływu 27.02.2009 r.) wyjaśniając, że:

  • akcje nabyte zostały odpłatnie w latach 1997 i 1998 roku,
  • majątek nieruchomy to 3,5% wartości spółki,
  • Wnioskodawczyni nie wyklucza jednego i drugiego sposobu sprzedaży akcji,
  • na zakup akcji Wnioskodawczyni pożyczyła w 1997 roku 53.300 USD od firmy xxx (zwrot po sprzedaży akcji, oprocentowanie 10% w skali rocznej),
  • aktualnie Wnioskodawczyni nie posiada rezydencji Niemiec.

Ponadto do tut. organu w dniu 04.03.2009 r. (data nadania 04.03.2009 r.) wpłynęło pismo Wnioskodawczyni, które zostało nadane po upływie siedmiodniowego terminu do uzupełnienia wniosku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Ile Wnioskodawczyni będzie musiała zapłacić podatku dochodowego od sprzedanych akcji, kiedy i gdzie; w Polsce, czy w Niemczech, gdzie mieszkam na stałe...
  2. Jakie koszta Wnioskodawczyni będzie mogła odliczyć od podatku, np. pożyczka i jej oprocentowanie na zakup akcji w 1997 roku...
  3. Na co jeszcze Wnioskodawczyni powinna zwrócić uwagę przy sprzedaży akcji, by nie wejść w konflikt z prawem w Polsce...


Zdaniem Wnioskodawczyni.

Ad. 1

Wnioskodawczyni uważa, że powinna zapłacić podatek, tak jak stanowią przepisy w Polsce, tj. do końca m-ca kwietnia 2009 r. za sprzedaż akcji w 2008 r., a do końca m-ca kwietnia 2010 r. za sprzedaż akcji w 2009 r. Równocześnie Wnioskodawczyni uważa, że powinny mieć zastosowanie przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Ad. 2

Wnioskodawczyni twierdzi, iż powinna mieć możliwość odliczenia wszystkich kosztów uzyskania przychodu, w tym odliczenia odsetek od pożyczki z uwzględnieniem kursów walutowych.

Ad. 3

Wnioskodawczyni uważa, że na sprzedaż akcji nie musi być zawarta umowa notarialna, ale kupujący pokrywa koszty związane z transakcją kupna-sprzedaży akcji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania w Polsce osiągniętego dochodu ze sprzedaży akcji przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Niemczech oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji odsetek od pożyczki zaciągniętej na zakup akcji, a także braku obowiązku sprzedaży akcji w formie aktu notarialnego i pokrycia przez kupującego kosztów związanych z transakcją kupna-sprzedaży akcji, natomiast nieprawidłowe w części dotyczącej możliwości zastosowania postanowień umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania podpisanej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji pożyczki zaciągniętej na zakup akcji.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni od ponad 27 lat mieszka w Niemczech na stałe i tam corocznie rozlicza się z urzędem finansowym, jednakże z treści uzupełnienie wniosku wynika, że aktualnie nie posiada certyfikatu rezydencji Niemiec.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób. fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze. zm.) osoby fizyczne jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W myśl art. 9 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy podatkowej jednym ze źródeł przychodów są m. in. kapitały pieniężne. Jak wynika z treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Natomiast stosownie do ust. 2 art. 17 ustawy przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. c), pkt 6, 7, 9 i 10, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19.

Art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ww. ustawy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Na podstawie ust. 2 pkt 1 tego artykułu dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14, osiągnięta w roku podatkowym.

Z kolei w myśl art. 30b ust. 3 ustawy, przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni, jako osoba mająca miejsce zamieszkania w Niemczech, zamierza dokonać sprzedaży akcji polskiej spółki akcyjnej, której majątek nieruchomy stanowi 3,5% wartości spółki.

Ponieważ aktualnie Wnioskodawczyni nie posiada certyfikatu rezydencji Niemiec, w związku z czym, stosownie do treści powołanego powyżej art. 30b ust. 3 ustawy podatkowej w przedmiotowej sprawie Wnioskodawczyni nie będzie miała możliwości skorzystania z postanowień Umowy z dnia 14.05.2003 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) zatem zastosowanie znajdą wyżej przywołane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z pominięciem postanowień powołanej umowy.

W związku z powyższym udzielając odpowiedzi na pytanie nr 1 wniosku należy stwierdzić, iż osiągnięty przez Wnioskodawczynię przychód ze zbycia akcji polskiej spółki akcyjnej stanowić będzie podlegające opodatkowaniu w Polsce źródło przychodu, w rozumieniu powołanego powyżej art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy 19% podatkiem dochodowym, na zasadach określonych w art. 30b tej ustawy.

Dochód ze sprzedaży akcji Wnioskodawczyni zobowiązana będzie wykazać w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym w odrębnym zeznaniu, według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b (PIT-38) i w tym samym terminie wpłacić wynikający z tego zeznania podatek dochodowy (art. 45 ust. 1a pkt 1 i ust. 4 pkt 2 ww. ustawy).

Natomiast zgodnie z ust. 1c art. 45 ustawy w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędem skarbowym, o którym mowa w ust. 1 i 1a, jest urząd skarbowy właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Jeżeli zbycie akcji nastąpi na podstawie zawartej z kupującym umowy cywilnoprawnej, wówczas podstawą do sporządzenia zeznania PIT-38 i przedłożenia we właściwym urzędzie skarbowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1c ustawy, będzie zawarta pomiędzy stronami umowa, która powinna uwzględniać postanowienia zawarte w art. 19 ustawy podatkowej.

W sytuacji, gdy Wnioskodawczyni dokona zbycia przedmiotowych akcji za pośrednictwem biura maklerskiego, wówczas podstawą sporządzenia zeznania PIT-38 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym będzie otrzymana z biura maklerskiego Informacja PIT-8C o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych.

Udzielając odpowiedzi na pytanie nr 2 wniosku tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż jak wynika z treści powołanego art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym podlega różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy.

Z treści art. 22 ust. 1 ustawy wynika, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Ustawodawca w artykule tym nie wskazał enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo - skutkowego między danym wydatkiem, a uzyskaniem przychodu. Poza tym, celem ponoszonego kosztu powinno być osiągnięcie przychodu i jednocześnie przedmiotowy wydatek nie może znajdować się na liście wydatków wymienionych w art. 23 ustawy.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 38 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt 38b ustawy podatkowej, w brzmieniu ustawy obowiązującym od dnia 01 stycznia 2009 r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów zapłaconych odsetek i prowizji od kredytu, za który nabyto papiery wartościowe, udziały lub pochodne instrumenty finansowe, przypadających proporcjonalnie na tę część kredytu, która nie została wydatkowana na nabycie tych papierów wartościowych, udziałów lub pochodnych instrumentów finansowych.

Do wydatków na nabycie akcji zaliczyć należy wydatki bezpośrednio związane z takim nabyciem przypisane do konkretnej transakcji, a więc wydatki, bez których nie byłoby możliwe ich nabycie. Stąd takim wydatkiem jest koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa x ilość papierów wartościowych). Wydatki na nabycie akcji stanowią koszty uzyskania przychodu – stosownie do powołanego art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy podatkowej – dopiero w momencie ich zbycia. Natomiast kosztów związanych ze źródłem finansowania tego rodzaju wydatków nie należy utożsamiać z bezpośrednimi wydatkami na nabycie akcji. Dotyczy to w szczególności prowizji i odsetek od pożyczek i kredytów zaciągniętych na ich nabycie, które można zakwalifikować jako wydatki związane z funkcjonowaniem źródła przychodu, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

W związku z powyższym mając na uwadze przepisy ustawy, a także treść przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji Wnioskodawczyni będzie mogła zaliczyć odsetki od całej zaciągniętej pożyczki (w sytuacji, gdy w całości została przeznaczona na zakup akcji), w walucie obcej w 1997 roku na zakup przedmiotowych akcji, w wysokości faktycznie poniesionej na dzień zbycia akcji, proporcjonalnie do wysokości przychodu uzyskanego w 2008 i 2009 roku, z uwzględnieniem treści powołanego powyżej art. 22 ust. 1 ustawy, a więc przeliczenia poniesionego kosztu w walucie obcej na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Natomiast w ocenie tut. organu w definicji kosztów uzyskania przychodów nie mieści się wartość pożyczki zaciągniętej za zakup akcji, bowiem koszt nabycia winien być ustalony w oparciu o dokument potwierdzający nabycie przez Wnioskodawczynię akcji i stanowiący iloczyn zakupionych akcji i ceny jednostkowej przedmiotowych akcji.

Natomiast ustosunkowując się do stanowiska Wnioskodawczyni odnośnie pytania nr 3 wniosku tut. organ podatkowy potwierdza jego słuszność. Z uregulowań zawartych w ustawie z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) dotyczących umów sprzedaży nie wynika, aby dla tego typu umów ustawa zastrzegła formę szczególna, czyli sprzedaż w formie aktu notarialnego, tak jak ma to miejsce w przypadku np. sprzedaży nieruchomości (art. 158 Kc).

Odnosząc się zaś do pokrycia przez kupującego kosztów związanych z transakcją kupna – sprzedaży przedmiotowych akcji organ podatkowy stwierdza, iż z uwagi na to, że w treści wniosku Wnioskodawczyni nie wskazała szczegółowo jakie koszty związane z tą transakcją pokrywać będzie kupujący, w związku z powyższym nie można jednoznacznie potwierdzić słuszności stanowiska Wnioskodawczyni w tej sprawie. Nadmienić jednak należy, iż w sytuacji dokonania sprzedaży na podstawie zawartej przez strony umowy cywilnoprawnej, obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na kupującym, stosownie do treści art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.).

Dodatkowo organ podatkowy wyjaśnia, iż w sytuacji gdy Wnioskodawczyni będzie posiadała certyfikat rezydencji Niemiec, zastosowanie będą miały postanowienia powołanej powyżej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec.

W świetle ww. Umowy, sprzedaż akcji w polskiej spółce akcyjnej przez rezydenta Niemiec stanowić będzie dochód zaliczany do zysków z przeniesienia własności majątku w rozumieniu art. 13 Umowy.

Stosownie do treści art. 13 ust. 7 przedmiotowej Umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w powyższych ustępach podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Zatem mając powyższe na uwadze, spełnienie warunku w postaci udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania posiadanym przez Wnioskodawczynię certyfikatem rezydencji umożliwi nie zapłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego w Polsce. Osiągnięty dochód ze zbycia akcji w polskiej spółce akcyjnej, której majątek nieruchomy stanowi 3,5% wartości spółki podlegał będzie opodatkowaniu w miejscu zamieszkania Wnioskodawczyni, a więc w Niemczech.

Reasumując, w odniesieniu do opisu zdarzenia przyszłego oraz wyżej przedstawionych umocowań prawnych, przychód z odpłatnego zbycia akcji w polskiej spółce akcyjnej, której majątek nieruchomy stanowi 3,5% wartości spółki, przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Niemczech, jednakże nie posiadającą aktualnie certyfikatu rezydencji podatkowej Niemiec, będzie opodatkowany w Polsce 19% podatkiem dochodowym, jako przychód z kapitałów pieniężnych w oparciu o powołane powyżej przepisy ustawy podatkowej, z uwagi na brak możliwości skorzystania z postanowień Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec, w związku z czym Wnioskodawczyni zobowiązana będzie wpłacić prawidłowo ustalony podatek do właściwego urzędu skarbowego w terminie do końca m-ca kwietnia 2009 r. ze sprzedaży akcji w roku 2008 i do końca m-ca kwietnia 2010 roku ze zbycia akcji w roku 2009. Osiągnięty przychód z tytuły zbycia akcji Wnioskodawczyni będzie mogła pomniejszyć o odsetki od całej pożyczki zaciągniętej w walucie obcej w 1997 roku na zakup przedmiotowych akcji (w sytuacji, gdy pożyczka w całości została przeznaczona na zakup akcji), w wysokości określonej na dzień zbycia akcji, proporcjonalnie do wysokości przychodu uzyskanego w 2008 i 2009 roku, po przeliczeniu poniesionego kosztu w walucie obcej na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Osiągniętego przychodu z kapitałów pieniężnych Wnioskodawczyni nie będzie mogła pomniejszyć o wartość pożyczki zaciągniętej na zakup akcji, gdyż wydatek ten nie wypełnia definicji kosztów uzyskania przychodów. Zgodzić należy się ze stanowiskiem Wnioskodawczyni, iż sprzedaż akcji nie musi nastąpić na podstawie umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego, natomiast na kupującym spoczywa obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej umowy sprzedaży akcji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj