Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-113/09-2/AS
z 25 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-113/09-2/AS
Data
2009.05.25


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nagrody
premia
wynagrodzenie za pracę


Istota interpretacji
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wypłacone przez Spółkę w lutym lub marcu 2010 r. premie uznaniowe za czwarty kwartał 2009 r., których wypłata zgodna jest z zasadami wynagradzania niektórych pracowników Spółki przyjętymi na mocy uchwały przez jej Zarząd, będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów w 2009, mimo faktycznej wypłaty przedmiotowych premii do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podjęta zostanie decyzja o ich przyznaniu?2. Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wypłacone przez Spółkę nagrody za 2009 r. w związku z osiągnięciem ponadprzeciętnych wyników działalności w „P” Spółka Akcyjna przyznawane na podstawie uchwały Zarządu Spółki dla zakładów, biur lub wydziałów, będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów za 2009, czy też za 2010 r.?



Wniosek ORD-IN 482 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03.03.2009 r. (data wpływu 09.03.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:

  • wypłaconych przez Spółkę w lutym lub marcu 2010 r. premii uznaniowych za czwarty kwartał 2009 r. - jest prawidłowe,
  • wypłaconych przez Spółkę w marcu lub kwietniu 2010 r. nagród za 2009 r. w związku z osiągnięciem ponadprzeciętnych wyników działalności w Spółce - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.03.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych przez Spółkę w lutym lub marcu 2010 r. premii uznaniowych za czwarty kwartał 2009 r. oraz wypłaconych przez Spółkę w marcu lub kwietniu 2010 r. nagród za 2009 r. w związku z osiągnięciem ponadprzeciętnych wyników działalności w Spółce.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

1.

Na mocy przepisów uchwały przyjętej przez Zarząd Spółki „X” Spółka Akcyjna, dotyczącej zasad wynagradzania kierowników zakładów, oddziałów, ich zastępców oraz niektórych pracowników oddziałów Centrali, pracownikom tym może być przyznana kwartalna premia uznaniowa.

Wypłata przedmiotowej premii następuje do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podjęta została decyzja o jej przyznaniu. W związku z powyższym wypłata premii za ostatni kwartał 2009 r. nastąpi najprawdopodobniej do dnia 10 lutego 2010 r., (jeżeli decyzja o przyznaniu premii zostanie podjęta w styczniu 2010 r.), a zatem dwa miesiące po zakończeniu roku podatkowego. Jeżeli decyzja o przyznaniu premii zostanie podjęta w lutym 2010 r., premia za IV kwartał 2009 r. zostanie wypłacona do 10 marca 2010 r.

Premia dotyczy ostatniego kwartału roku poprzedniego i zawsze wypłacana jest zgodnie z przyjętą uchwałą Zarządu Spółki do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podjęta została decyzja o ich przyznaniu. Premie dotyczące IV kwartału 2009 r. zostaną ujęte zgodnie z zasadami prawa bilansowego, w kosztach bilansowych 2009 r. (premie za IV kwartał 2009 r. zostaną ujęte na koncie zespołu 4 „wynagrodzenia” w 2009 r.,

2.

Na mocy przepisów uchwały przyjętej przez Zarząd Spółki, dotyczącej regulaminu wynagradzania za osiągnięcie ponadprzeciętnych wyników działalności w „X” Spółka Akcyjna, zakładom oraz pracownikom Spółki wykazującym się ponadprzeciętnym zaangażowaniem w realizacji działalności gospodarczej Spółki, wypłacone zostaną nagrody. Nagradzanie, o którym mowa wyżej, dokonywane będzie na podstawie wyników oceny pracy zakładów i biur oraz wydziałów będących wyodrębnionymi komórkami organizacyjnymi Centrali Spółki, za okres roku kalendarzowego 2009. Podstawą przyznawania nagród, jest stosowna uchwała Zarządu przyznająca tytuły:

  • „Menadżera Roku”,
  • „Lidera Rynku” i
  • „Lidera Techniki”.

Nagrody składają się z części wypłacanej kierującemu zakładem, jak również z części przeznaczonej na zakładowy fundusz premiowy dla pracowników, którzy najbardziej przyczynili się do uzyskania poszczególnych tytułów.

Ponadto Zarząd Spółki może nagrodzić wybraną osobę spośród kierujących komórkami organizacyjnymi Centrali Spółki, uznaną za istotnie wyróżniającą się, przyznając jej tytuł „Po prostu najlepszy” i przydzielając na mocy wskazanej powyżej uchwały wymienioną w niej nagrodę pieniężną.

Powyższe nagrody w przypadku ich przyznania w lutym 2010 r. zostaną wypłacone wraz z wynagrodzeniem za miesiąc luty do 10 marca 2010 r., bądź też w przypadku, gdy zostaną przyznane w marcu - wraz z wynagrodzeniem za miesiąc marzec do 10 kwietnia 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wypłacone przez Spółkę w lutym lub marcu 2010 r. premie uznaniowe za czwarty kwartał 2009 r., których wypłata zgodna jest z zasadami wynagradzania niektórych pracowników Spółki przyjętymi na mocy uchwały przez jej Zarząd, będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów w 2009, mimo faktycznej wypłaty przedmiotowych premii do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podjęta zostanie decyzja o ich przyznaniu...
  2. Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wypłacone przez Spółkę nagrody za 2009 r. w związku z osiągnięciem ponadprzeciętnych wyników działalności Spółka Akcyjna przyznawane na podstawie uchwały Zarządu Spółki dla zakładów, biur lub wydziałów, będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów za 2009, czy też za 2010 r....

Zdaniem Wnioskodawcy:

Stanowisko do pytania Nr 1:

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), czyli należności wynikające ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy i z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Dopiero zaś w przypadku niedotrzymania przez pracodawcę tego terminu, do należności tych stosuje się przepisy art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a zatem w przypadku wypłaty wynagrodzenia z opóźnieniem, podlegać one będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika.

Analizując treść przepisu art. 15 ust. 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy zwrócić uwagę na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 stycznia 2003 r. (SA/Bd 106/2003) w którym to sąd wskazał, iż zasada wykładni przepisów prawa podatkowego przyjmuje pierwszeństwo wykładni językowej, w taki bowiem sposób ustawodawca komunikuje się z podatnikiem jako adresatem normy. Dopiero gdy wykładnia językowa nie prowadzi do jednoznacznych rezultatów, dopuszczalne jest skorzystanie z pozajęzykowych dyrektyw interpretacyjnych. W związku z powyższym Naczelny Sąd Administracyjny zauważa, iż słowo „należny” (użyte również w treści art. 15 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) słownik języka polskiego definiuje jako „przysługujący komuś”.

X S.A. zauważa, iż mimo, że „Zasady wynagradzania kierowników zakładów, oddziałów, ich zastępców oraz niektórych pracowników Centrali „X” S.A. dają im prawo do otrzymania premii pieniężnej, to jednak prawo to zostało ograniczone warunkiem zawieszającym. Powyższe oznacza, że premie może otrzymać jedynie taki pracownik, który wyróżni się w sposób wskazany w Zasadach, zaś Zarząd Spółki w drodze podjętej uchwały zdecyduje o przyznaniu mu nagrody pieniężnej. Przedmiotowa premia stanie się zatem przychodem należnym pracownika, dopiero w momencie jej przyznania przez Zarząd Spółki. Jednocześnie, po spełnieniu przesłanki ustawowej, dotyczącej „wypłaty, bądź postawienia jej do dyspozycji pracownika w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony”, będzie stanowiła dla Spółki koszt uzyskania przychodów w miesiącu jej przyznania - a więc w miesiącu kiedy de facto stała się należna.

Skoro przepisy uchwały Zarządu Spółki dotyczącej zasad wynagradzania kierowników zakładów, oddziałów, ich zastępców oraz niektórych pracowników oddziałów i Centrali wskazują terminy wypłaty kwartalnych premii uznaniowych, to dla możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów, kluczowym będzie fakt, czy zostaną wypłacone lub postawione do dyspozycji pracowników w tych terminach. A zatem, jeśli Spółka wypłaci lub postawi do dyspozycji pracowników, o których mowa w uchwale, środki pieniężne (premie kwartalne) do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podjęta zostanie uchwała Zarządu Spółki o ich przyznaniu, to będzie mogła zaliczyć przedmiotowe premie do kosztów uzyskania przychodów 2010 r. za miesiąc, w którym podjęta zostanie przedmiotowa uchwała. Spółka zwraca szczególną uwagę na fakt, iż omawiane premie są premiami uznaniowymi, dlatego też warunkiem, by stanowiły one przychód należny pracownika, jest ich przyznanie przez Zarząd Spółki w drodze uchwały.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż przyznane w 2010 r. premie za IV kwartał 2009 r., będą stanowiły koszty uzyskania przychodów 2010 r. Bez znaczenia dla momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w 2010 r. premii za IV kwartał 2009 r. jest fakt, że koszty te zostały ujęte w księgach rachunkowych Spółki w 2009 r., jako koszt bilansowy.

Stanowisko do pytania Nr 2:

Stanowisko Spółki dotyczące pytania Nr 2 ściśle koresponduje ze stanowiskiem dotyczącym pytania nr 1. Przepis art. 15 ust. 4g stanowi wyraźnie, iż należności z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są dla Spółki kosztem uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Jednocześnie Spółka zauważa, iż nagrody dla pracowników szczególnie wyróżniających się, w przypadku gdy zostaną przyznane w lutym, zostaną wypłacone wraz z wynagrodzeniem za luty do 10 dnia marca, i odpowiednio w przypadku, gdy zostaną przyznane w marcu 2010 r. - wraz z wynagrodzeniem za miesiąc marzec do 10 kwietnia 2010 r. Nagrody te będą wypłacone bądź postawione do dyspozycji w terminie wynikającym ze stosunku prawnego łączącego strony, a zatem spełnią przesłankę wynikającą z art. 15 ust. 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W świetle powyższego w opinii Spółki przedmiotowe premie, jako należne za miesiąc w którym zostaną przyznane, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów tego miesiąca (oczywiście przy spełnieniu ustawowej przesłanki dotyczącej ich wypłaty albo postawienia do dyspozycji pracowników w terminie przewidzianym w przepisach wewnętrznych Spółki).

Przyznane w 2010 r. nagrody za osiągnięcie ponadprzeciętnych wyników w 2009 r. będą stanowiły koszty uzyskania przychodów 2010 r.

Spółka prosi o potwierdzenie poprawności swego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określa art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t. j. Dz. U. z 2000r., nr 54, poz. 654 z późn. zm. ), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Zatem, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.

Należy zauważyć, iż kosztami podatkowymi są m. in. tzw. koszty pracownicze.

Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników.

Należy jednak pamiętać, że nie każde świadczenie na rzecz pracownika, które stanowi dla niego przychód, może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy. Pracodawca może bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko te wydatki na rzecz pracowników, które pozostają w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i z uzyskiwanymi przez niego przychodami, a jednocześnie wydatki te nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy zauważyć, iż do dnia 31 grudnia 2008 r. przedsiębiorcy przy zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń pracowniczych mogli stosować wyłącznie metodę kasową. Ten sposób rozliczeń wymuszały przepisy art. 16 ust. 1 pkt 57 i pkt 57a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 55, 55a i ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z tymi normami, do kosztów podatkowych nie zaliczało się:

  • niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności m.in. ze stosunku pracy,
  • zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy,
  • nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez płatnika składek,
  • nieopłaconych składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Świadczenia ze stosunku pracy oraz inne należności wypłacane przez pracodawcę były kosztem uzyskania przychodów, jeżeli zostały wypłacone (postawione do dyspozycji) osobie uprawnionej.

Od 1 stycznia 2009 r. zasada ta uległa istotnej modyfikacji. Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 208, poz. 1316) wprowadzono zmiany m. in. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych – obowiązujące od 1 stycznia 2009 r.

Zmiany te dotyczą także niezaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych premii uznaniowych oraz nagród pracowniczych jako innych należności wynikających ze stosunku pracy.

W myśl dodanego do art. 15 ust. 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należności z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Jeżeli pracodawca uchybi temu terminowi, wypłacone wynagrodzenie zaliczy do kosztów podatkowych w miesiącu wypłaty.

Zgodnie zatem ze znowelizowanym art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym po dniu 31 grudnia 2008 r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art., 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

Zgodnie z opisanym we wniosku zdarzeniem przyszłym Nr 1:

Na mocy przepisów uchwały przyjętej przez Zarząd Spółki „X” Spółka Akcyjna, dotyczącej zasad wynagradzania kierowników zakładów, oddziałów, ich zastępców oraz niektórych pracowników oddziałów Centrali, pracownikom tym może być przyznana kwartalna premia uznaniowa.

Wypłata przedmiotowej premii następuje do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podjęta została decyzja o jej przyznaniu. W związku z powyższym wypłata premii za ostatni kwartał 2009 r. nastąpi najprawdopodobniej do dnia 10 lutego 2010 r., (jeżeli decyzja o przyznaniu premii zostanie podjęta w styczniu 2010 r.), a zatem dwa miesiące po zakończeniu roku podatkowego. Jeżeli decyzja o przyznaniu premii zostanie podjęta w lutym 2010 r., premia za IV kwartał 2009 r. zostanie wypłacona do 10 marca 2010 r.

Premia dotyczy ostatniego kwartału roku poprzedniego i zawsze wypłacana jest zgodnie z przyjętą uchwałą Zarządu Spółki do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podjęta została decyzja o ich przyznaniu. Premie dotyczące IV kwartału 2009 r. zostaną ujęte zgodnie z zasadami prawa bilansowego, w kosztach bilansowych 2009 r. (premie za IV kwartał 2009 r. zostaną ujęte na koncie zespołu 4 „wynagrodzenia” w 2009 r.,

Jak wskazano powyżej, premie są świadczeniami periodycznymi występującymi obok wynagrodzenia zasadniczego przy wszystkich systemach płac.

Premia uznaniowa ma charakter nagrody, ponieważ jej przyznanie zależy od swobodnego uznania pracodawcy.

W oparciu o regulację art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy stwierdzić, iż wydatki na premie uznaniowe za czwarty kwartał 2009 r. wypłacone kierownikom zakładów, oddziałów, ich zastępcom oraz niektórym pracownikom oddziałów Centrali mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie, gdy przedmiotowe świadczenie stanie się należne, pod warunkiem że zostanie wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z uchwały przyjętej przez Zarząd Spółki jako umownego stosunku prawnego łączącego strony.

Jeżeli jednak pracodawca uchybi temu terminowi, wypłacone premie zaliczy do kosztów podatkowych w miesiącu jego faktycznej wypłaty.

Podsumowując, w oparciu o przytoczone przepisy prawa należy stwierdzić, iż przyznane w 2010 r. premie za IV kwartał 2009 r., będą stanowiły koszty uzyskania przychodów 2010 r.

Bez znaczenia dla momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w 2010 r. premii za IV kwartał 2009 r. jest fakt, że koszty te zostaną ujęte w księgach rachunkowych Spółki w 2009 r., jako koszt bilansowy.

Zgodnie z opisanym we wniosku zdarzeniem przyszłym Nr 2:

Na mocy przepisów uchwały przyjętej przez Zarząd Spółki, dotyczącej regulaminu wynagradzania za osiągnięcie ponadprzeciętnych wyników działalności w „X” Spółka Akcyjna, zakładom oraz pracownikom Spółki wykazującym się ponadprzeciętnym zaangażowaniem w realizacji działalności gospodarczej Spółki, wypłacone zostaną nagrody. Nagradzanie, o którym mowa wyżej, dokonywane będzie na podstawie wyników oceny pracy zakładów i biur oraz wydziałów będących wyodrębnionymi komórkami organizacyjnymi Centrali Spółki, za okres roku kalendarzowego 2009. Podstawą przyznawania nagród, jest stosowna uchwała Zarządu przyznająca tytuły:

  • „Menadżera Roku”,
  • „Lidera Rynku” i
  • „Lidera Techniki”.


Nagrody składają się z części wypłacanej kierującemu zakładem, jak również z części przeznaczonej na zakładowy fundusz premiowy dla pracowników, którzy najbardziej przyczynili się do uzyskania poszczególnych tytułów.

Ponadto Zarząd Spółki może nagrodzić wybraną osobę spośród kierujących komórkami organizacyjnymi Centrali Spółki, uznaną za istotnie wyróżniającą się, przyznając jej tytuł „Po prostu najlepszy” i przydzielając na mocy wskazanej powyżej uchwały wymienioną w niej nagrodę pieniężną.

Powyższe nagrody w przypadku ich przyznania w lutym 2010 r. zostaną wypłacone wraz z wynagrodzeniem za miesiąc luty do 10 marca 2010 r., bądź też w przypadku, gdy zostaną przyznane w marcu - wraz z wynagrodzeniem za miesiąc marzec do 10 kwietnia 2010 r.

W oparciu o regulację art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy stwierdzić, iż wydatki na nagrody za 2009 r. wypłacone na podstawie odpowiedniej uchwały Zarządu dla zakładów, biur lub wydziałów, jak również pracownikom, którzy najbardziej przyczynią się do uzyskania poszczególnych tytułów mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie, gdy przedmiotowe świadczenia staną się należne, pod warunkiem że zostaną wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z uchwały przyjętej przez Zarząd Spółki jako umownego stosunku prawnego łączącego strony.

Jeżeli jednak pracodawca uchybi temu terminowi, wypłacone nagrody zaliczy do kosztów podatkowych w miesiącu ich faktycznej wypłaty.

Podsumowując, w oparciu o przytoczone przepisy prawa należy stwierdzić, iż przyznane w 2010 r. nagrody za 2009 r. wypłacone na podstawie odpowiedniej uchwały Zarządu dla zakładów, biur lub wydziałów, jak również pracownikom, którzy najbardziej przyczynią się do uzyskania poszczególnych tytułów będą stanowiły koszty uzyskania przychodów 2010 r.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj