Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP3/443-140c/09/JK
z 3 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP3/443-140c/09/JK
Data
2009.11.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Opodatkowanie akcyzą wyrobów akcyzowych --> Zwolnienia --> Zwolnienie z akcyzy wybranych wyrobów akcyzowych


Słowa kluczowe
olej napędowy
podmiot zużywający
zwolnienie z podatku akcyzowego


Istota interpretacji
Odnosząc się do określonego przez Spółkę zdarzenia przyszłego, należy zgodzić się z oceną, iż olej napędowy przeznaczony do celów żeglugi i zużywany w toku rejsów związanych z prowadzeniem odpłatnych szkoleń żeglarskich, czyli działalności komercyjnej, przy wypełnieniu określonych warunków zwolnienia takich wyrobów, pozwoli na skorzystanie ze zwolnienia od akcyzy.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2009 r. (data wpływu 17 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od podatku akcyzowego w przypadku, gdy podmiot nabywający olej napędowy do celów żeglugi organizuje rejsy związane z odpłatnym szkoleniem żeglarskim - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 sierpnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od podatku akcyzowego w przypadku, gdy podmiot nabywający olej napędowy do celów żeglugi organizuje rejsy związane z odpłatnym szkoleniem żeglarskim.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka buduje morski jacht żaglowy. W trakcie eksploatacji (żeglugi) jacht będzie zużywał olej napędowy (wyrób akcyzowy). Wnioskodawca wskazuje, iż zwolnienie od akcyzy oleju napędowego zużywanego do celów żeglugi odbywa się na warunkach określonych przepisami ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Wnioskodawca zamierza zużywać olej napędowy przeznaczony do celów żeglugi prowadząc odpłatne szkolenia żeglarskie. Olej napędowy będzie nabywany od podmiotu pośredniczącego. Spółka zamierza również wypełnić warunki określone w art. 32 ust. 5-13 ustawy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Spółka może skorzystać ze zwolnienia z akcyzy w przypadku zakupu oleju napędowego przeznaczonego do jachtu w celu żeglugi, w ramach której Wnioskodawca będzie prowadził odpłatne szkolenia żeglarskie - przy spełnieniu warunków zawartych w art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym...


Stanowisko Wnioskodawcy.

W ocenie Zainteresowanego, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, jacht zostanie użyty przez właściciela w celach gospodarczych, a więc w celach, które zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym uprawniają do zwolnienia z akcyzy przy zakupie oleju napędowego. Bowiem opisane rejsy związane ze szkoleniem żeglarskim będą stanowiły odpłatne świadczenie usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca buduje jacht morski i zamierza nabywać od podmiotu pośredniczącego olej napędowy przeznaczony do celów żeglugi. Następnie, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jacht będzie wykorzystywany do rejsów związanych ze szkoleniem żeglarskim, które będą stanowiły świadczenie odpłatne.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podmiot zużywający to podmiot mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, który wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie zużywa na cele uprawniające do zwolnienia, a w przypadku wyrobów energetycznych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 i 2, również podmiot nie mający miejsca zamieszkania, siedziby lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, posiadający statek powietrzny lub jednostkę pływającą, który nabywa te wyroby energetyczne - jeżeli rozpoczęcie użycia tych wyrobów energetycznych do eksploatacji tego statku powietrznego lub tej jednostki pływającej następuje na terytorium kraju.

W myśl przepisu art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od akcyzy ze względu na przeznaczenie następujące wyroby akcyzowe używane do celów żeglugi, włączając rejsy rybackie, oleje smarowe oznaczone kodem CN 2710 19 81, oleje napędowe lub oleje opałowe - w przypadkach, o których mowa w ust. 3, jeżeli są spełnione warunki, o których mowa w ust. 5-13, oraz jeżeli, w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1, 3-5, 7 lub 8, podmiot zużywający je posiada jednostkę pływającą.

Powyższego zwolnienia nie stosuje się w przypadku prywatnych rejsów o charakterze rekreacyjnym, za które uważa się użycie statku lub statku powietrznego przez jego właściciela lub inną osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej, które korzystają z niego na podstawie umowy najmu lub umowy o podobnym charakterze, w celach innych niż gospodarcze, w szczególności innych niż przewóz pasażerów lub towarów albo świadczenie usług za wynagrodzeniem lub usług na rzecz organów publicznych (art. 32 ust. 2 ustawy).

Odnosząc się do określonego przez Spółkę zdarzenia przyszłego, należy zgodzić się z oceną, iż olej napędowy przeznaczony do celów żeglugi i zużywany w toku rejsów związanych z prowadzeniem odpłatnych szkoleń żeglarskich, czyli działalności komercyjnej, przy wypełnieniu określonych warunków zwolnienia takich wyrobów, pozwoli na skorzystanie ze zwolnienia od akcyzy.

Zatem, należało uznać stanowisko Zainteresowanego za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj