Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-1055/13-2/IG
z 7 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2013 r. (data wpływu 20 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku w wysokości 5% na sprzedaż produktu „X.” – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 listopada 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku w wysokości 5% na sprzedaż produktu „X.”.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka B.V (dalej: „Spółka”) jest podmiotem z siedzibą w Holandii, nieposiadającym w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności. Spółka jest zarejestrowana dla celów VAT w Polsce.

Przedmiotem działalności Spółki jest dystrybucja różnego rodzaju suplementów diety. W ramach poszerzania zakresu swej działalności Spółka planuje rozpocząć sprzedaż swoich produktów na terytorium Polski - zarówno na rzecz podatników jak i osób fizycznych.

Przedmiotem transakcji na terytorium Polski jest produkt „M” (dalej: „Produkt” lub „M”) stanowiący suplement diety w postaci owocowego napoju, wytwarzanego na bazie wyciągów i soków owocowych (przede wszystkim wyciągu z jagód A), których udział masowy stanowi około 21% składu surowcowego Produktu, zielonej herbaty oraz Witaminy B6.

Wskutek zmiany brzmienia art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535, z późn. zm. dalej: „Ustawa o VAT”) od 1 kwietnia 2013 r., sprzedaż produktów przez Spółkę na terytorium Polski, rodzi obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług przez Spółkę. W związku z powyższym Spółka ma potrzebę odpowiedniego zaklasyfikowania dla celów VAT wspomnianego Produktu i w konsekwencji chciałaby ustalić, jaką stawką VAT opodatkowane winny być dostawy krajowe M.

Produkt jest bogatym źródłem substancji odżywczych, posiadającym właściwości antyoksydacyjne. Spożywanie M poprawia kondycję systemu sercowo-naczyniowego oraz ogólne samopoczucie. Ponadto Produkt ma właściwości wpływające pozytywnie na system immunologiczny człowieka, wytrzymałość i witalność, podwyższające poziom energii i libido, zwiększające sprawność fizyczną oraz hamujące naturalny proces starzenia.


Nazwa Produktu, zamieszczona przez producenta na opakowaniu to „M. F” (tj. „M. Napój wieloowocowy”).


Jak wskazano jest napojem produkowanym na bazie wyciągów oraz soków/koncentratów owocowych, a głównym jego składnikiem jest ekstrakt z Jagody A. Woda użyta do wyrobu Produktu stanowi 78% jego masy, zaś wyciągi oraz soki/koncentraty owocowe (ekstrakt z Jagody A oraz innych owoców), stanowią około 21% masy gotowego produktu.


Analogiczny opis Produktu wraz ze szczegółowym składem Spółka przedstawiła we wniosku o wydanie opinii statystycznej z dnia 4 października 2012 r., skierowanym do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.


W odpowiedzi na wniosek Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w opinii z dnia 27 listopada 2012 r. (znak: O) uznał, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm. - dalej: „PKWiU 2008”), wymieniony we wniosku Produkt mieści się w grupowaniu PKWiU 11.07.19.0 „Pozostałe napoje bezalkoholowe”. Opinia ta stanowi załącznik do niniejszego wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy, zakładając, że Spółka będzie obowiązana do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży Produktu na terenie kraju, na podstawie:

  • art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535, z późn. zm. - dalej: „ustawa o VAT”), oraz
  • art. 41 ust. 1 oraz 2a i poz. 31 Załącznika nr 10 pt. ,,Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%” do ustawy o VAT, będzie jej przysługiwać prawo do zastosowania 5% stawki VAT w odniesieniu do dostaw krajowych M?


Zdaniem Wnioskodawcy,


Spółce będzie przysługiwać prawo do stosowania 5% stawki VAT przy dostawie krajowej ww. Produktu, ze względu na fakt, że:

  • M. stanowi suplement diety podlegający klasyfikacji w grupowaniu PKWiU 11.07.19.0 „pozostałe napoje bezalkoholowe” (zgodnie z PKWiU wprowadzonej rozporządzeniem PKWiU 2008),
  • tym samym Produkt jest towarem wymienionym w poz. 31 Załącznika nr 10 pt. ,,Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5% do ustawy o VAT, opodatkowanymi preferencyjną 5% stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 2a.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy


1.1 Przepisy regulujące opodatkowanie M


Zgodnie z art. 41 ust. 1 i 2a ustawy o VAT towary wymienione w Załączniku nr 10 pt. „Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%” do ustawy o VAT, podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 5%.

W poz. 31 ww. Załącznika nr 10 do ustawy o VAT jako podlegające opodatkowaniu 5% stawką VAT wymieniono pozostałe napoje bezalkoholowe wyłącznie niegazowane napoje, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego, wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego, podając dla nich grupowanie PKWiU 2008 ex 11.07.19.0.

1.2 Metodologia dokonywania klasyfikacji Produktu


Przede wszystkim Spółka pragnie zaznaczyć, że Produkt objęty niniejszym wnioskiem został zaklasyfikowany do grupowania PKWiU 11.07.19.0 „Pozostałe napoje bezalkoholowe w drodze oficjalnej opinii klasyfikacyjnej wydanej na wniosek Spółki przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego (znak: .....z dnia 27 listopada 2012 r.). Opinia ta stanowi załącznik do niniejszego wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego.


Klasyfikacja przedstawiona przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w pełni uwzględnia zaprezentowaną poniżej przez Spółkę argumentację.


Zgodnie z pkt 7.2 „Zasad Metodycznych” PKWiU 2008 przy dokonywaniu klasyfikacji danego wyrobu do odpowiedniego grupowania należy posługiwać się:

  • zasadami metodycznymi PKWiU 2008,
  • nazwami grupowań końcowych PKWiU 2008,
  • wyjaśnieniami i wskazówkami zawartymi w osobnych wydawnictwach, tj. w: „Wyjaśnieniach do Taryfy Celnej” wydanych rozporządzeniem Ministra Finansów oraz w „Notach wyjaśniających do Nomenklatury Scalonej Wspólnot Europejskich” publikowanych w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, seria C,
  • ogólnymi regułami interpretacji Nomenklatury Scalonej (dalej „CN”).


Jednocześnie z „Zasad Metodycznych” PKWiU 2008 wyniku, że wszystkie wymienione powyżej elementy mają jednakową moc stanowiącą dla ustalenia zakresu rzeczowego grupowań PKWiU 2008.


Zgodnie z pkt 6.2 Zasad metodycznych PKWiU każde grupowanie jest jednocześnie określone (identyfikowane) przez jego symbol i nazwę. Przy czym podstawową funkcją nazwy grupowania jest określenie zakresu tego grupowania. Zakres rzeczowy większości grupowań, obejmujących wyroby, jest określony zakresem rzeczowym odpowiednich pozycji CN, to znaczy, że każde grupowanie PKWiU odpowiada całej pozycji, części pozycji lub stanowi agregat kilku pozycji CN. Ponadto, zgodnie z pkt 7.5 zasad metodycznych PKWiU 2008, ze względu na ścisłe uzależnienie zakresów rzeczowych grupowań PKWiU od Nomenklatury Scalonej (CN), przy zaliczaniu wyrobów do poszczególnych grupowań PKWiU należy stosować „Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury Scalonej (CN)”.


Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka dokonała klasyfikacji Produktu w oparciu o PKWiU, a następnie dokonała dalszej analizy na gruncie Nomenklatury Scalonej i jej powiązań z PKWiU.


1.3 Klasyfikacja Produktu na gruncie PKWiU 2008


Zgodnie z Zasadami Metodycznymi, nazwami grupowań końcowych PKWiU 2008 oraz uwagami zamieszczonymi przed tablicami klasyfikacyjnymi poszczególnych działów PKWiU 2008, nie ulega wątpliwości, iż Produkt został poprawnie sklasyfikowany do grupowania PKWiU 11.07.19.0 - „Pozostałe napoje bezalkoholowe”. M jest niewątpliwie napojem bezalkoholowym, którego podstawowymi składnikami są ekstrakty i koncentraty owocowe (z jagód Acai, winogronowy, malinowy, borówkowy).

Należy bowiem raz jeszcze zauważyć, iż w skład Produktu wchodzą ekstrakty z wielu owoców, zielona herbata a także woda, przy czym Produkt nie zawiera w swoim składzie alkoholu - niewątpliwie skład ten stanowi podstawę do uznania M za napój bezalkoholowy.

Wyciągi/soki owocowe stanowią około 21% masy gotowego produktu a jednym z zasadniczych składników Produktu jest ekstrakt z jagody A, w związku z tym składnik ten należy uznać za decydujący o zasadniczym charakterze Produktu. Sformułowania „zasadniczy charakter” używamy w znaczeniu, jakie ma ono w regule 3b Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej.

Biorąc pod uwagę wszystkie ww. składniki M to właśnie ekstrakty z owoców należy uznać za decydujące z perspektywy formy i konstrukcji Produktu. Brakuje argumentów przeciwnych, że o zasadniczym charakterze Produktu decydują inne składniki niż ekstrakty owocowe.


Podkreślić również należy, iż na opakowaniach jednostkowych została zamieszczona nazwa Produktu, zgodnie z którą M to „Napój wieloowocowy” na opakowaniach widnieje bowiem nazwa „M. F.


1.4 Klasyfikacja Produktu na gruncie powiązań PKWiU 2008 z Nomenklaturą Scaloną


Dla poprawnego zaklasyfikowania Produktu do określonego grupowania PKWiU 2008, zgodnie z Zasadami Metodycznymi zasadne jest także odwołanie się do CN, ogólnych reguł interpretacyjnych CN, „Not wyjaśniających do Nomenklatury Scalonej Wspólnot Europejskich”, a także „Wyjaśnień do Taryfy Celnej”.

Spółka pragnie zauważyć, że do grupowania PKWiU 11.07.19.0 „Pozostałe napoje bezalkoholowe” zgodnie z PKWiU 2008 została przypisana pozycja CN 2202 tj. Wody, włącznie z wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, lub wody aromatyzowane i pozostałe napoje bezalkoholowe, z wyłączeniem soków owocowych i warzywnych objętych pozycją 2009 „mieszcząca się w Dziale 22 Nomenklatury Scalonej.

Zgodnie natomiast z „Notami wyjaśniającymi do Nomenklatury Scalonej” do Działu 22, „Dział ten obejmuje – o ile nie są to leki – preparaty wzmacniające, które, pomimo że są przyjmowane w małych ilościach, na przykład łyżką, są odpowiednie do bezpośredniego spożycia jako napoje”.


Mając na uwadze zakres podpozycji w obrębie pozycji CN 2202, tj.;

  • 2202 10 „Wody, włącznie z wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, lub wody aromatyzowane
  • 2202 90 „Pozostałe”


oraz mając na uwadze ww. skład Produktu oraz zgodnie z zasadami podziału logicznego, należy Produkt objęty niniejszym wnioskiem zaklasyfikować do podpozycji CN 2202 90 i w konsekwencji do kodu CN 2202 90 10 - tj. „wody, włącznie z wodami mineralnymi / wodami gazowanymi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, lub wody aromatyzowane i pozostałe napoje bezalkoholowe, z wyłączeniem soków owocowych i warzywnych, objętych pozycją 2009 - Pozostałe - Niezawierające produktów objętych pozycjami od 0401 do 0404 lub tłuszczu uzyskanego z produktów objętych pozycjami od 0401 do 0404”.


Klasyfikację powyższą potwierdzają również „Noty wyjaśniające do Nomenklatury Scalonej Wspólnot Europejskich”, do pozycji 2202, zgodnie z którymi do kodu CN 2202 90 10 należy zaliczyć „preparaty wzmacniające opisane w Notach wyjaśniających dotyczących tego działu, w Uwagach ogólnych, akapicie drugim. Te napoje bezalkoholowe, określane często jako suplementy diety, mogą być oparte na ekstraktach roślinnych (w tym ziołowych i zawierać dodane witaminy lub/i składniki mineralne. Generalnie preparaty te powinny utrzymywać dobry stan zdrowia i dobre samopoczucie, a zatem różnią się one od wód aromatyzowanych lub słodzonych i innych napojów bezalkoholowych objętych podpozycją 2202 10 00, o których mowa w Notach wyjaśniających do HS dotyczących pozycji 2202, pkt A)”.

W tym miejscu, Spółka pragnie przedstawić wiążące interpretacje taryfowe wydane przez polskie organy celne (dalej „WIT”) w indywidualnych sprawach na wniosek innych podmiotów niż Spółka, zgodnie z którymi do kodu 2202 90 10 należy zakwalifikować „Napój egzotyczny zawierający w składzie: wodę, cukier, kwas cytrynowy, aromaty i karoteny, zagęszczone soki i przeciery z jabłek, pomarańczy, mandarynek, ananasów, bananów, marakui i cytryny; o zawartości owoców min. 20%; w opakowaniu kartonowym 200 ml” (PL-WIT-2007-00698, wydana dnia 26 czerwca 2007 r.), „Preparat w postaci płynnego suplementu diety zawierającego w składzie m.in.: ekstrakt z żurawiny wielkoowocowej, sacharozę, wodę (…)”PL-WIT-2011-00912, wydana 5 września 2011 i.. czy też „Napój owocowo-warzywny, zawierający w składzie m.in.: wodę, sok jabłkowy, sok marchwiowy, przeciery owocowe z mango i bananów, syrop glukozowo-fruktozowy, kawałki ananasów i brzoskwiń, kwas cytrynowy, witaminę C, aromat; o zawartości przecierów i soków ok. 37% (…)” (PL-WIT-2012-00387, wydana 28 marca 2012 r.).

Warto w tym miejscu podkreślić, że WIT to jedyna oficjalna i wiążąca „informacja o klasyfikacji taryfowej towarów, która zapewnia jednolite i poprawne stosowanie nomenklatury towarowej (dla potrzeb celnych i statystycznych) na terenie Unii Europejskiej.

Spółka pragnie raz jeszcze wskazać, iż M jest niegazowanym napojem bezalkoholowym, stanowiącym suplement diety, którego skład oparty jest o ekstrakty owocowe. Jak Spółka przedstawiła w opisie Produktu, jego spożywanie wpływa pozytywnie na stan zdrowia, wytrzymałość, odporność, witalność i dobre samopoczucie człowieka. W konsekwencji Produkt powinien być zaklasyfikowany do kodu CN 2202 90 10.


Biorąc pod uwagę całokształt wyżej przedstawionych argumentów Spółka wskazuje, iż Produkt został słusznie sklasyfikowany w grupowaniu PKWiU 2008 11.07.19.0 „Pozostałe napoje bezalkoholowe”.


Podsumowanie


Konkludując, w świetle całokształtu przedstawionych powyżej faktów i argumentacji, nie ulega wątpliwości, że M mieści się w grupowaniu 11.07.19.0 „Pozostałe napoje bezalkoholowe”, co potwierdza oficjalna opinia klasyfikacyjna wydana przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego.

Tym samym, stwierdzić należy, że Produkt jest towarem wymienionym w poz. 31 Załącznika nr 10 pt. „Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%” do ustawy o VAT, opodatkowanym obniżoną 5% stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT.

W konsekwencji, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości dokonanej przez Spółkę interpretacji przepisów podatkowych, a tym samym potwierdzenie, iż Spółce będzie przysługiwać prawo do stosowania 5% stawki VAT w przypadku dostawy krajowej Produktu M.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Jak stanowi art. 5a ww. ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją towarów i usług, która ma aktualnie zastosowanie do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Stosownie bowiem do pkt 1 komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r. Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji, zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Wynika to z faktu, że właśnie m.in. producent, bądź usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu, czy usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania lub przeznaczenia wyrobu, bądź zakresu świadczonych usług.


Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku dostawy towarów innych niż gaz w systemie gazowym, energia elektryczna w systemie elektroenergetycznym, energia cieplna lub chłodnicza przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,
  2. nabywcą jest:
    • w przypadku nabycia gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, energii cieplnej lub chłodniczej przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej - podmiot zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 lub art. 97 ust. 4,
    • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana zgodnie z art. 97 ust. 4,
  3. dostawa towarów nie jest dokonywana w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;

Art. 41 ust. 1 ustawy stanowi, że stawka podatku wynosi 23%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


Jednakże, zarówno w przepisach ww. ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.


W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 8%.


W załączniku nr 3 do ustawy zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8% pod pozycją 52 wymieniono – sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem ex 11.07.19.0 – „Pozostałe napoje bezalkoholowe – wyłącznie niegazowane napoje:

  1. w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego,
  2. zawierające tłuszcz mlekowy, z wyłączeniem napojów, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju.

Art. 41 ust. 2a ustawy stanowi, że dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.


Pozycja 31 załącznika nr 10 do ustawy, dotycząca wykazu towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5% zawiera symbol PKWiU ex 11.07.19.0 i dotyczy: Pozostałe napoje bezalkoholowe – wyłącznie niegazowane napoje:

  1. w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego.
  2. zawierające tłuszcz mlekowy, z wyłączeniem napojów, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju.

Podkreślić przy tym należy, iż zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy o podatku VAT, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia, obniżonej stawki podatku lub wyłączenia tylko do towarów lub usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce – nazwa towaru lub usługi. Wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT, zwolnienie bądź wyłączenie dotyczy wyłącznie danego towaru lub danej usługi z danego grupowania – konkretnego towaru lub konkretnej usługi wymienionej obok symbolu PKWiU.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest podmiotem z siedzibą w Holandii, nieposiadającym w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności. Spółka jest zarejestrowana dla celów VAT w Polsce.

Przedmiotem działalności Spółki jest dystrybucja różnego rodzaju suplementów diety. W ramach poszerzania zakresu swej działalności Spółka planuje rozpocząć sprzedaż swoich produktów na terytorium Polski - zarówno na rzecz podatników jak i osób fizycznych.

Przedmiotem transakcji na terytorium Polski jest produkt „M” stanowiący suplement diety w postaci owocowego napoju, wytwarzanego na bazie wyciągów i soków owocowych (przede wszystkim wyciągu z jagód A), których udział masowy stanowi około 21% składu surowcowego Produktu, zielonej herbaty oraz Witaminy B6.

Wskutek zmiany brzmienia art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług od 1 kwietnia 2013 r., sprzedaż produktów przez Spółkę na terytorium Polski, rodzi obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług przez Spółkę. W związku z powyższym Spółka ma potrzebę odpowiedniego zaklasyfikowania dla celów VAT wspomnianego Produktu i w konsekwencji chciałaby ustalić, jaką stawką VAT opodatkowane winny być dostawy krajowe M.

Produkt jest bogatym źródłem substancji odżywczych, posiadającym właściwości antyoksydacyjne. Spożywanie M poprawia kondycję systemu sercowo-naczyniowego oraz ogólne samopoczucie. Ponadto Produkt ma właściwości wpływające pozytywnie na system immunologiczny człowieka, wytrzymałość i witalność, podwyższające poziom energii i libido, zwiększające sprawność fizyczną oraz hamujące naturalny proces starzenia.


Nazwa Produktu, zamieszczona przez producenta na opakowaniu to M.F.


Jak wskazano Y. jest napojem produkowanym na bazie wyciągów oraz soków/koncentratów owocowych, a głównym jego składnikiem jest ekstrakt z Jagody . Woda użyta do wyrobu Produktu stanowi 78% jego masy, zaś wyciągi oraz soki/koncentraty owocowe (ekstrakt z Jagody A oraz innych owoców), stanowią około 21% masy gotowego produktu.

Analogiczny opis Produktu wraz ze szczegółowym składem Spółka przedstawiła we wniosku o wydanie opinii statystycznej z dnia 4 października 2012 r., skierowanym do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego.

W odpowiedzi na wniosek Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w opinii z dnia 27 listopada 2012 r. uznał, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm. - dalej: „PKWiU 2008”), wymieniony we wniosku Produkt mieści się w grupowaniu PKWiU 11.07.19.0 „Pozostałe napoje bezalkoholowe”.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego czy zakładając, że Spółka będzie obowiązana do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży Produktu na terenie kraju będzie jej przysługiwać prawo do zastosowania 5% stawki VAT w odniesieniu do dostaw krajowych M.

Ponieważ Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce to w opisanej sytuacji nie są spełnione warunki art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy aby dla transakcji sprzedaży przez Stronę produktu „X.” w Polsce podatnikiem był nabywca tego towaru.

Ze względu na to Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży produktu na terenie kraju.


W przedmiotowej sprawie podkreślenia wymaga fakt, że najistotniejszym elementem pozwalającym stwierdzić, jaką należy zastosować stawkę podatku VAT, jest dokonanie prawidłowej klasyfikacji towaru lub usługi wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.


Jednocześnie należy wskazać, iż to podatnik jest zobowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem i zaklasyfikowaniem towaru bądź wykonywanych czynności.


W uzasadnieniu swojego stanowiska Wnioskodawca szczegółowo wyjaśnił powody dla których klasyfikuje sprzedawany napój w pozycji ex 11.07.19.0 PKWiU.


Jak wynika z wcześniej powołanych przepisów, opodatkowaniu obniżonymi stawkami podatku VAT podlega dostawa pozostałych napojów bezalkoholowych - wyłącznie niegazowanych:

  1. w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego,
  2. zawierające tłuszcz mlekowy, z wyłączeniem napojów, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju.

Wskazany przez Wnioskodawcę symbol PKWiU z 2008r. 11.07.19.0 jest wymieniony w załączniku nr 10 do ustawy o VAT, który zawiera wykaz towarów opodatkowanych stawką w wysokości 5%.


Pod poz. 31 z oznaczeniem ex wymienione zostały pozostałe napoje bezalkoholowe - wyłącznie niegazowane, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego.


Dla zastosowania w przedmiotowej sprawie obniżonej 5% stawki podatku VAT, w odniesieniu do będącego przedmiotem zapytania produktu, czyli suplementu diety w postaci owocowego napoju, wytwarzanego na bazie wyciągów i soków owocowych (przede wszystkim wyciągu z jagód A), zielonej herbaty oraz Witaminy B6, niezbędnym jest nie tylko aby był on klasyfikowany w określonym grupowaniu PKWiU ale również musi być napojem bezalkoholowym - wyłącznie niegazowanym, w którym udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego.

W przedmiotowym wniosku Wnioskodawca wskazuje, że sprzedawany przez Spółkę produkt. nie zawiera alkoholu, nie zawiera tłuszczu mlekowego, jest niegazowanym napojem którego udział masowy soku owocowego (przede wszystkim z jagód acay) stanowi 21% składu surowcowego.


Owoc – to jadalna część rośliny powstała z kwiatu. Nie ulega wątpliwości, że jagody acay zaliczają się do owoców.


Ze względu na powyższe oraz powołane przepisy, należy stwierdzić że wymieniony we wniosku produkt sprzedawany pod nazwą „X.” - suplement diety w postaci owocowego napoju sklasyfikowany według PKWiU – jak wskazał Wnioskodawca – pod symbolem 11.07.19.0, w którym udział masowy wyciągów i soków owocowych (przede wszystkim wyciągu z jagód acay), których udział masowy wynosi ok. 21% jest produktem, o którym mowa w poz. 52 załącznika nr 3 oraz w poz. 31 załącznika nr 10 do ustawy o VAT.


Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy, że sprzedaż wyżej wymienionego towaru w Polsce powinna być opodatkowana stawką VAT 5%, jest prawidłowe.


Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie prawidłowość stawki podatku VAT na produkt opisany we wniosku - napój bezalkoholowy niegazowany, w którym udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego. Nie rozstrzyga zaś poprawności klasyfikacji wydanej przez Ośrodek Klasyfikacji Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi dla wyżej wymienionego produktu. Informację dotyczącą produktu sklasyfikowanego w grupowaniu PKWiU ex 11.07.19.0 potraktowano jako element zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku i przy tym założeniu wydano niniejszą interpretację.


Zatem tut. organ nie dokonywał oceny poprawności przedstawionych przez Wnioskodawcę klasyfikacji statystycznych. W związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono przy założeniu, że podana klasyfikacja jest prawidłowa.


Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów opisanego zdarzenia przyszłego (w szczególności w przypadku błędnej klasyfikacji PKWiU wymienionego we wniosku produktu (towaru) lub zmiany stanu prawnego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj