Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUS/IPD2/4430/29/2005
Data
2005.06.01



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Ewidencje


Słowa kluczowe
ewidencja podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy rozdzielenie rejestru sprzedaży jest dopuszczalne w świetle obowiązujących przepisów?


Na podstawie art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Należy w tym miejscu zauważyć, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie określają formy prowadzenia ewidencji. Podatnicy mogą ją prowadzić w dowolnej formie, także elektronicznej, ustawodawca wymaga jednak, aby stosowana ewidencja zawierała dane wymienione w cytowanym powyżej art. 109 ust. 3 ustawy o VAT.

Podatnik prowadząc wymagane ewidencje winien dążyć do zachowania wymogów ww. przepisu , które jednocześnie nie ograniczają prowadzenia przez Podatnika oddzielnych ewidencji.

W świetle powyższego stanowisko Pana jest prawidłowe.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze