Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
MM-4360-PCC-4/2006
Data
2006.06.28



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
spłata
zniesienie współwłasności


Pytanie podatnika
Czy od umowy zniesienia współwłasności nieruchomości, w części dotyczącej spłat należny jest podatek od czynności cywilnoprawnych?


Współwłaściciele zamierzają znieść współwłasność nieruchomości w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego. W wyniku tego umownego zniesienia współwłasności cała nieruchomość przypadnie jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit f) ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy zniesienia współwłasności w części dot. spłat lub dopłat. Na podst. art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału we współwłasności.Określona w art. 7 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy zniesienia współwłasności nieruchomości wynosi 2 %.Dodać przy tym należy, że od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych są notariusze ( art. 10 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy). Stosowany podatek w omawianej sprawie obliczy, pobierze notariusz przy sporządzaniu aktu notarialnego.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze