baza aktów prawnych
Rozporządzenie Ministra Finansów
z dnia 26 sierpnia 2003 r.
w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów
(t. jedn. 2017 r. poz 728 z późn. zm.)
stan prawny: 17.11.2019 r.

Komentarz do przepisu § 3 pkt 2 | przejdź do przepisu § 3


2) cena zakupu - cenę, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększoną o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżoną o rabaty opusty, inne podobne obniżenia, w przypadku zaś otrzymania składnika majątku w drodze darowizny lub spadku - wartość odpowiadającą cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika;
komentarze (1)   interpretacje (27)   pobierz bezpłatnie (0)   wersje w czasie (1)

Cena zakupu nie zawiera podatku od towarów i usług VAT, podlegającego odliczeniu. Chodzi tutaj o podatek, który można odliczyć, nawet jeżeli podatnik odliczenia nie dokonał (nie ma takiego obowiązku). Zatem decydując się dobrowolnie na nieodliczenie podatku VAT nie zmieniamy ceny zakupu, która nadal będzie ceną netto bez VAT. W przypadku wyceny składnika majątku nabytego w drodze darowizny lub spadku oparcie wyceny na cenie zakupu podobnego składnika oznacza, iż należy ustalić cenę składnika o zbliżonej funkcjonalności, jakości i prestiżu (marce), choć może to być składnik o zupełnie innym wyglądzie. Należy wybrać składnik służący do tego samego celu, w takim samym stopniu (w miarę możności) wielofunkcyjny, o odpowiedniej jakości, oraz wyprodukowany przez producenta o zbliżonym prestiżu (nie można porównać taniego wyrobu chińskiego oraz wyrobu renomowanej firmy zachodniej czy wyrobu firmowanego nazwiskiem celebryty).


To nie jest całość publikacji.
Aby czytać więcej (5241 znaków) zaloguj się albo kup cały komentarz w pliku *.pdf wysyłajac SMS zgodnie ze wskazówkami opisanymi poniżej.

Zgodnie z regulaminem przez cały okres
utrzymywania konta na epodatnik.pl
możesz otrzymywać mailingi reklamowe.

 

Logując się akceptujesz regulamin.

Zaloguj się i czytaj bezpłatnie

albo

Wyślij SMS
i pobierz cały komentarz w formacie *.pdf.

 

Niezbędny jest bezpłatny czytnik Adober Reader.

Przejdź do księgarni


Pobierz cały komentarza w *.pdf za sms w księgarnik epodatnik.plDołącz do 41648 zarejestrowanych użytkowników i korzystaj bezpłatnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj