baza aktów prawnych
Rozporządzenie Ministra Finansów
z dnia 26 sierpnia 2003 r.
w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów
(t. jedn. 2017 r. poz 728 z późn. zm.)
stan prawny: 17.10.2019 r.

Komentarz do przepisu § 3 pkt 1 lit. e | przejdź do przepisu § 3


e) produkcją niezakończoną jest produkcja w toku oraz półwyroby (półfabrykaty), to jest niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi przed ich ukończeniem,
komentarze (1)   interpretacje (5)   pobierz bezpłatnie (0)   wersje w czasie (1)

Rozporządzenie wprowadza jednak dodatkową kategorię towarów, produkcję niezakończoną - produkcję w toku. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 24 czerwca 2008 r. w sprawie I SA/Ke 148/08, Minister Finansów nie miał prawa dodać w rozporządzeniu nowej kategorii towarów i przepis ten jest niekonsytutywny. Zdaniem autora niniejszego opracowania jest jednak inaczej. Podatnik jest zobowiązany do ujęcia spisem z natury towarów, w tym produkcji niezakończonej, jednak wpływ na wymiar podatku dochodowego ma jedynie wartość towarów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to znaczy bez produkcji niezakończonej.  Zatem należy sporządzać spis z natury zgodnie z rozporządzeniem, jednak dla celów podatku dochodowego należy obliczać dochód zgodnie z ustawą. Takie rozwiązanie zapewnia zastosowanie przepisów rozporządzenia i wierność rozwiązaniom ustawowym, choć utrudnia praktykę życia gospodarczego.


To nie jest całość publikacji.
Aby czytać więcej (2913 znaków) zaloguj się albo kup cały komentarz w pliku *.pdf wysyłajac SMS zgodnie ze wskazówkami opisanymi poniżej.

Zgodnie z regulaminem przez cały okres
utrzymywania konta na epodatnik.pl
możesz otrzymywać mailingi reklamowe.

 

Logując się akceptujesz regulamin.

Zaloguj się i czytaj bezpłatnie

albo

Wyślij SMS
i pobierz cały komentarz w formacie *.pdf.

 

Niezbędny jest bezpłatny czytnik Adober Reader.

Przejdź do księgarni


Pobierz cały komentarza w *.pdf za sms w księgarnik epodatnik.plDołącz do 41595 zarejestrowanych użytkowników i korzystaj bezpłatnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj