PKOB 127 - Pozostałe budynki niemieszkalne
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych | stan prawny 28.03.2024

 

1

    Reset

127
Pozostałe budynki niemieszkalne
Budynki gospodarstw rolnych
Klasa obejmuje:
- Budynki gospodarstw rolnych i budynki magazynowe dla działalności rolniczej np. obory, stajnie, budynki inwentarskie dla trzody chlewnej, owczarnie, stadniny koni, przemysłowe fermy drobiu, stodoły, pomieszczenia do przechowywania sprzętu, szopy rolnicze, spiżarnie, piwnice do przechowywania wina, kadzie na wino, szklarnie, silosy rolnicze, itp.
Klasa nie obejmuje:
- Ogrodów zoologicznych i ogrodów botanicznych (2412)
Budynki przeznaczone do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych
Klasa obejmuje:
- Kościoły, kaplice, cerkwie, meczety, synagogi, itp.
- Cmentarze i obiekty z nimi związane, domy pogrzebowe, krematoria
Klasa nie obejmuje:
- Budynków kultu religijnego wykorzystywanych jako muzea (1262),
Obiekty budowlane wpisane do rejestru zabytków i objęte indywidualną ochroną konserwatorską oraz nieruchome, archeologiczne dobra kultury.
Klasa obejmuje
- Wszelkie obiekty budowlane bez względu na stan zachowania, ale nie wykorzystywane do innych celów,
- Nieruchome, archeologiczne dobra kultury.
Pozostałe budynki niemieszkalne, gdzie indziej nie wymienione
Klasa obejmuje:
- Zakłady karne i poprawcze, areszty śledcze, schroniska dla nieletnich,
- Zabudowania koszarowe;
- Obiekty miejskie użyteczności publicznej, takie jak wiaty autobusowe, toalety publiczne, łaźnie itp.
Klasa nie obejmuje:
- Budek telefonicznych (1241)
- Szpitali więziennych i wojskowych (1264)
- Budowli wojskowych (2420)
- Budynków mieszkalnych na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych (1130)
Zgodnie z prawem, jedynie podatnik ma możliwość, prawo i obowiązek zaklasyfikowania swojej działalności czy produktu do określonego grupowania. GUS wydaje pomocniczo tzw. informacje dotyczące standardów klasyfikacyjnych, jednak to na podatniku ciąży obowiązek odpowiedniego opisania stanu faktycznego. Wadliwie opisany stan faktyczny oznaczać może nieprawidłową interpretację GUS. Ważne, aby już na etapie przygotowywania wniosku do GUS wiedzieć, od jakich okoliczności w danym przypadku zależy klasyfikacja działalnosci czy produktu. Poza tym w razie uzasadnionych wątpliwości można przy pomocy doradcy jeszcze przed złożeniem wniosku do GUS faktycznie dostosować działalność czy produkt do zasad umożliwiajacych stosowanie korzystniejszych symboli statystycznych.

1

PKOB - Wprowadzenie
     ∟1. Wprowadzenie Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB) stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, rozumianych jako produkty finalne działalności budowlanej. Opracowana została na podstawie europejskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (CC)1, zgodnej z zaleceniami Narodów Zjednoczonych.

PKOB - Zasady klasyfikowania obiektów budowlanych
     ∟2. Pojęcia podstawowe Przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych.

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj