Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-924/12/AW
z 10 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2012r. (data wpływu 31 sierpnia 2012r.), uzupełnionym pismami z dnia 27 i 28 listopada 2012r. (data wpływu 30 listopada 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zwolnienia od podatku VAT kształcenia ustawicznego w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę Szkoły Profesjonalnego Coachingu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2012r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zwolnienia od podatku VAT kształcenia ustawicznego w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę Szkoły Profesjonalnego Coachingu.

Wniosek uzupełniono pismami z dnia 27 i 28 listopada 2012r. (data wpływu 30 listopada 2012r.) będącymi odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 19 listopada 2012r. znak IBPP1/443-924/12/AW.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (ostatecznie sformułowany w piśmie z dnia 28 listopada 2012r.):

Od kilku lat Wnioskodawca prowadzi firmę szkoleniową, która zawiera w swojej ofercie szkolenia i kursy umożliwiające zdobycie kompetencji w obszarach związanych z zarządzaniem, edukacją i pomocą psychologiczną. Jednym z większych i ważniejszych kursów, które Wnioskodawca prowadzi jest "Szkoła Profesjonalnego Coachingu" – roczny program szkoleniowy dający umiejętności i kompetencje niezbędne do uprawiania zawodu coacha (trenera osobistego).

Coaching to proces, który pozwala na rozwój osoby uczestniczącej w szkoleniu, jest jednocześnie narzędziem, które wykorzystuje się w celu uświadomienia uczestnikom procesu jakie powinni oni podejmować działania, aby w przyszłości osiągać zamierzone samodzielnie lub wyznaczone cele. Coaching jest sposobem oddziaływania na człowieka, aby ten potrafił wykorzystać wszystkie swoje możliwości dla osiągnięcia celu.

Jest to usługa o charakterze doradczym i jednocześnie rodzajem pomocy psychologicznej. Coaching może być wykonywany jako samodzielny zawód lub jako dodatkowa kompetencja w pracy z ludźmi. Jednym z zadań coachinu jest takie ukierunkowanie klienta, aby ten, w ramach wykonywanego zawodu potrafił wykorzystać swoje możliwości wolicjonalne, które powinny mu pozwolić na efektywniejszą pracę, przez co łatwiej mu będzie osiągać cele zawodowe. Stąd też coach jest trenerem, który kształtuje określony obszar osobowości uczestnika coachingu (klienta).

We wrześniu 2009r. powstała Izba Coachingu (izba gospodarcza), której jednym z celów jest regulacja zawodu coacha. Wnioskodawca jest również – jako podmiot gospodarczy – członkiem tejże Izby.

1 sierpnia 2012r. Kurator Oświaty wydał decyzję o akredytacji firmy Wnioskodawcy na część prowadzonego kształcenia ustawicznego z zakresu coachingu – kurs: "Szkoła Profesjonalnego Coachingu".

Biorąc zatem pod uwagę powyższe informacje stwierdzić należy, że akredytowany kurs jest usługą kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego (w myśl ustawy o podatku od towaru i usług, art. 43 ust. 1 pkt 26-29 z dnia 11 marca 2004r.), a celem kursu jest podniesienie na wyższy poziom kwalifikacji i umiejętności zawodowych uczestnika. Tym samym, jako kurs akredytowany przez Kuratorium Oświaty, powinien być zwolniony ze stawki 23% podatku VAT.

W piśmie z dnia 27 listopada 2012r. będącym uzupełnieniem wniosku podano ponadto, że:

  1. Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym płatnikiem VAT, posiada potwierdzenie zarejestrowania (VAT-5).
    Od 1 stycznia 2011r. usługi szkoleniowe są objęte podatkiem VAT, z tego tytułu od 18 stycznia 2011r. Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.
  2. Wnioskodawca nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.
  3. Wnioskodawca nie posiada statusu uczelni, jednostki naukowej Polskiej Akademii Nauk lub jednostki badawczo-rozwojowej w zakresie kształcenia na poziomie wyższym.
  4. Świadczone przez Wnioskodawcę szkolenie nie stanowi usługi prywatnego nauczania.
  5. Świadczone przez Wnioskodawcę szkolenia nie stanowią usługi nauczania języków obcych itp.
  6. Świadczone usługi kształcenia ustawicznego stanowią usługi kształcenia zawodowego, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy VAT. Nauczanie może pozostawać w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem uczestnika szkolenia (menadżerowie, nauczyciele, itp.). Jest to nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.
    Absolwenci Szkoły Profesjonalnego Coachingu wykorzystują nabyte umiejętności w swojej pracy zawodowej. Dzięki temu kursowi uczestnicy doskonalą umiejętności oraz nabywają nowe, co pomaga im lepiej funkcjonować w swoich branżach, mogą też zdobyć nowy zawód (Coach).
  7. Bezpośrednim uczestnikiem kursu "Szkoła Profesjonalnego Coachingu" jest osoba dorosła z minimum średnim wykształceniem wywodząca się z różnych branż. Często są to zawody związane z pracą z drugim człowiekiem (psychologowie, nauczyciele, szkoleniowcy, trenerzy, menadżerowie, lekarze, pracownicy socjalni), choć szkolą się u Wnioskodawcy również np. informatycy chcący zdobyć umiejętności potrzebne do pracy z ludźmi w charakterze coacha. Część uczestników zakłada własne działalności gospodarcze, inni wykorzystują umiejętności w swoich dotychczasowych pracach, co ma wpływ na ich rozwój zawodowy. Nabytą wiedzę wykorzystywać można w zarządzaniu, w obsłudze klienta (dzięki udoskonaleniu komunikacji), itp. Uczestnicy, dzięki zdobytym kwalifikacjom i uprawnieniom mogą prowadzić sesje coachingowe.
    Coaching to proces szkoleniowy, który pozwala na rozwój osoby uczestniczącej w tym szkoleniu. Coaching jest sposobem oddziaływania na człowieka, aby ten potrafił wykorzystać wszystkie swoje możliwości dla osiągnięcia celu. Jest to usługa o charakterze doradczym i jednocześnie rodzajem pomocy psychologicznej. Coaching może być wykonywany jako samodzielny zawód lub jako dodatkowa kompetencja w pracy z ludźmi (coaching rozumiany jako model zarządzania lub forma pomocy psychologicznej). Jednym z zadań coachinu jest takie ukierunkowanie klienta, aby ten, w ramach wykonywanego zawodu potrafił wykorzystać swoje możliwości wolicjonalne, które powinny mu pozwolić na efektywniejszą pracę, przez co łatwiej mu będzie osiągać cele zawodowe. Stąd też coach jest trenerem, który kształtuje określony obszar osobowości uczestnika coachingu (klienta).
  8. Umowa zawierana jest z zainteresowanymi klientami indywidualnymi, sporadycznie zleceniodawcami są instytucje jak Urząd Pracy (które finansują kurs osobom bezrobotnym). Czasem zdarza się, iż firmy delegują swoich pracowników do szkoły Wnioskodawcy, celem podniesienia kwalifikacji tychże pracowników.
  9. Na ten moment, szkolenia nie stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidywanych w odrębnych przepisach istniejących i obowiązujących. Trwają prace nad regulacją zawodu coacha tak, by był wpisany w PKD.
    We wrześniu 2009r. powstała izba gospodarcza (Izba Coachingu), której jednym z głównych celów jest prawna regulacja zawodu coacha.
    Jako podmiot gospodarczy Wnioskodawca jest również zrzeszony w tejże Izbie.
    10. Prowadzone szkolenie nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowanego w całości lub ewentualnie w co najmniej 70% ze środków unijnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 28 listopada 2012r.):

Czy kształcenie ustawiczne w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę "Szkoły Profesjonalnego Coachingu" jest zwolnione z podatku VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 28 listopada 2012r.), kontakt z prawnikiem oraz z instytucjami prowadzącymi podobne kursy, które są zwolnione z podatku VAT upewnił Wnioskodawcę w przekonaniu, że takie zwolnienie mu przysługuje.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów zgodnie z rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Według art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy. Stosownie do art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

  1. jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
  2. uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

-oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Na podstawie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

  1. prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
  2. świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
  3. finansowane w całości ze środków publicznych

-oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanych przepisach wynika, iż dla oceny tego czy usługi szkoleń świadczone przez Wnioskodawcę są zwolnione od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. b) ustawy, konieczne jest stwierdzenie:

  1. czy są to usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego;
  2. czy świadczone są przez podmiot, który uzyskał akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie tych usług.

Jak podał Wnioskodawca, nie jest on jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty i nie posiada statusu uczelni, jednostki naukowej Polskiej Akademii Nauk lub jednostki badawczo-rozwojowej w zakresie kształcenia na poziomie wyższym.

Oznacza to zatem, że Wnioskodawca nie jest podmiotem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT, nie może więc korzystać ze zwolnienia wskazanego w tym przepisie.

Ponadto Wnioskodawca podał, że świadczone przez niego szkolenie nie stanowi usługi prywatnego nauczania ani usługi nauczania języków obcych itp., zatem nie jest także możliwe skorzystanie ze zwolnienia od podatku przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 27 i 28 ustawy o VAT.

W dalszej kolejności należy przeanalizować czy można zastosować zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT.

Jak wynika z wniosku, Wnioskodawca prowadzi roczny program szkoleniowy dający umiejętności i kompetencje niezbędne do uprawiania zawodu coacha (trenera osobistego). Świadczone usługi kształcenia ustawicznego stanowią usługi kształcenia zawodowego, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy VAT. Nauczanie może pozostawać w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem uczestnika szkolenia (menadżerowie, nauczyciele, itp.). Jest to nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Absolwenci Szkoły Profesjonalnego Coachingu wykorzystują nabyte umiejętności w swojej pracy zawodowej. Dzięki temu kursowi uczestnicy doskonalą umiejętności oraz nabywają nowe, co pomaga im lepiej funkcjonować w swoich branżach, mogą też zdobyć nowy zawód (Coach). Bezpośrednim uczestnikiem kursu "Szkoła Profesjonalnego Coachingu" jest osoba dorosła z minimum średnim wykształceniem wywodząca się z różnych branż. Często są to zawody związane z pracą z drugim człowiekiem (psychologowie, nauczyciele, szkoleniowcy, trenerzy, menadżerowie, lekarze, pracownicy socjalni), choć szkolą się u Wnioskodawcy również np. informatycy chcący zdobyć umiejętności potrzebne do pracy z ludźmi w charakterze coacha. Część uczestników zakłada własne działalności gospodarcze, inni wykorzystują umiejętności w swoich dotychczasowych pracach, co ma wpływ na ich rozwój zawodowy. Nabytą wiedzę wykorzystywać można w zarządzaniu, w obsłudze klienta (dzięki udoskonaleniu komunikacji), itp. Uczestnicy, dzięki zdobytym kwalifikacjom i uprawnieniom mogą prowadzić sesje coachingowe.

Coaching to proces szkoleniowy, który pozwala na rozwój osoby uczestniczącej w tym szkoleniu. Coaching jest sposobem oddziaływania na człowieka, aby ten potrafił wykorzystać wszystkie swoje możliwości dla osiągnięcia celu. Jest to usługa o charakterze doradczym i jednocześnie rodzajem pomocy psychologicznej. Coaching może być wykonywany jako samodzielny zawód lub jako dodatkowa kompetencja w pracy z ludźmi (coaching rozumiany jako model zarządzania lub forma pomocy psychologicznej). Jednym z zadań coachinu jest takie ukierunkowanie klienta, aby ten, w ramach wykonywanego zawodu potrafił wykorzystać swoje możliwości wolicjonalne, które powinny mu pozwolić na efektywniejszą pracę, przez co łatwiej mu będzie osiągać cele zawodowe. Stąd też coach jest trenerem, który kształtuje określony obszar osobowości uczestnika coachingu (klienta).

Umowa zawierana jest z zainteresowanymi klientami indywidualnymi, sporadycznie zleceniodawcami są instytucje jak Urząd Pracy (które finansują kurs osobom bezrobotnym). Czasem zdarza się, iż firmy delegują swoich pracowników do szkoły Wnioskodawcy, celem podniesienia kwalifikacji tychże pracowników.

We wrześniu 2009r. powstała izba gospodarcza (Izba Coachingu), której jednym z głównych celów jest prawna regulacja zawodu coacha. Jako podmiot gospodarczy Wnioskodawca jest również zrzeszony w tejże Izbie.

Wobec powyższego, spełniony jest pierwszy ze wskazanych przez ustawodawcę warunków dla uzyskania zwolnienia z podatku od towarów i usług w myśl art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT, tj. świadczone przez Wnioskodawcę usługi są usługami kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego.

Ponadto, jak wskazał Wnioskodawca, w dniu 1 sierpnia 2012r. Kurator Oświaty wydał decyzję o akredytacji firmy Wnioskodawcy na część prowadzonego kształcenia ustawicznego z zakresu coachingu – kurs: "Szkoła Profesjonalnego Coachingu".

W świetle powyższego w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. b ustawy o VAT dla realizowanych przez Wnioskodawcę usług szkoleniowych w zakresie, w jakim objęte są akredytacją w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego, bądź zmiany stanu prawnego.

Na marginesie należy zaznaczyć, że tut. organ nie jest uprawniony do dokonywania analizy załączonych do wniosku dokumentów, a interpretację wydaje w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe), co wynika wprost z przepisu art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa. Tym samym załączone do wniosku dokumenty nie były przedmiotem merytorycznej analizy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj