Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-258/10/PS
z 6 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-258/10/PS
Data
2010.08.06


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dotacja
inwestycje
koszt
koszty dotacji
koszty pośrednie
koszty przyznania dotacji
koszty uzyskania przychodów
potrącenie (kompensata)
usługi doradcze
wniosek
źródło finansowania


Istota interpretacji
W zakresie momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia dla firmy doradczej za usługi dotyczące sporządzenia wniosku o dotację.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2010 r. (data wpływu 31 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia dla firmy doradczej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 31 maja 2010 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia dla firmy doradczej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”. Przedmiotem dofinansowania są wydatki Spółki na budowę budynków i budowli oaz na nabycie praw do wynalazku, związanych z rozpoczęciem produkcji nowatorskiego rodzaju izolacji cieplnych. W celu pozyskania powyższego dofinansowania Wnioskodawca zlecił świadczenie na swoją rzecz usług doradztwa finansowego przy czynnościach związanych z pozyskaniem dofinansowania. Zlecone usługi obejmują: zebranie danych do wniosku o otrzymanie dofinansowania, opracowanie wniosku i biznesplanu, złożenie wniosku do jednostki kontraktującej, doradztwo w trakcie realizacji projektu w zakresie Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, kontrolę kosztów projektu i opracowanie raportów końcowych zgodnie z wymogami Programu.


Wynagrodzenie firmy doradczej zostało określony w następujący sposób:


  • część stała w kwocie 10 000 zł, płatna w terminie 7 dni od dnia przygotowania dokumentacji,
  • prowizja w wysokości 1,5% przyznanej kwoty dofinansowania, płatna w terminie 7 dni od przyznania Wnioskodawcy kwoty dofinansowania przez jednostkę kontraktującą,
  • prowizja w wysokości 1,5% przyznanej kwoty dofinansowania, płatna w terminie 7 dni od dnia wypłaty przez jednostkę kontraktującą pierwszej zaliczki lub pierwszej płatności częściowej w ramach zawartej umowy dofinansowania,
  • prowizja w wysokości 5% wypłaconej kwoty dofinansowania, pomniejszona o kwotę 10 000 zł, płatna w terminie 7 dni od wypłaty dofinansowania jednorazowo lub w transzach przez jednostkę kontraktującą.


Dodatkowo Spółka wskazuje, iż jest osobą prawną podlegającą w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, niezależnie od miejsca ich uzyskania. Obecna ani planowana działalność Wnioskodawcy nie jest ani nie będzie objęta zezwoleniem na prowadzenia działalności w specjalnej strefie ekonomicznej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy wynagrodzenie firmy doradczej stanowi dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów, potrącany w dacie jego poniesienia...


Zdaniem Wnioskodawcy wynagrodzenie firmy doradczej stanowi koszt uzyskania przychodów potrącany w dacie jego poniesienia. Zaliczenie wynagrodzenia firmy doradczej do kosztów podatkowych uzasadnione jest pośrednim związkiem usług doradczych z przedmiotem działalności Wnioskodawcy, którym jest produkcja izolacji cieplnych o parametrach istotnie lepszych niż charakterystyka dotychczas używanych rur preizolowanych. Przychody ze sprzedaży tych wyrobów są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych. Koszty poniesione na usługi doradcze nie wykazują bezpośredniego związku z konkretnymi przychodami Spółki, lecz dotyczą całego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Tym samym koszty te są potrącalne w dacie ich poniesienia. Spółka wskazuje, iż stanowisko takie potwierdzają liczne interpretacje wydane przez Ministra Finansów, w tym między innymi interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, nr ILPB3/423-201/09-2/MC z dnia 28 maja 2009 r. oraz IPPB5/423-41/09-5/AS z dnia 28 kwietnia 2009 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Wynika zatem, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami (tzn. wydatki takie są uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ w rezultacie ich poniesienia podatnik może oczekiwać zwiększenia swoich przychodów), w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Co istotne również, muszą być to wydatki, dzięki którym podatnik może osiągnąć przychód podlegający opodatkowaniu.

Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione nakłady i wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest poprawienie wyniku finansowego oraz osiągnięcie przychodu – z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przepisy ww. ustawy podatkowej dokonują podziału kosztów na koszty bezpośrednio związane z przychodami i koszty pośrednie (inne niż bezpośrednio związane z przychodami). Jako koszty pośrednie przyjmowane są przede wszystkim koszty funkcjonowania podatnika, których ponoszenie jest związane z całokształtem prowadzonej działalności.

Z przedstawionych okoliczności wynika, iż Wnioskodawca uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”. Przedmiotem dofinansowania są natomiast wydatki Spółki na budowę budynków i budowli oaz na nabycie praw do wynalazku, związanych z rozpoczęciem produkcji nowatorskiego rodzaju izolacji cieplnych. W celu pozyskania powyższego dofinansowania Wnioskodawca zlecił świadczenie na swoją rzecz usług doradztwa finansowego przy czynnościach związanych z pozyskaniem dofinansowania, które obejmują: zebranie danych do wniosku o otrzymanie dofinansowania, opracowanie wniosku i biznesplanu, złożenie wniosku do jednostki kontraktującej, doradztwo w trakcie realizacji projektu w zakresie Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, kontrolę kosztów projektu i opracowanie raportów końcowych zgodnie z wymogami Programu.

W ocenie tut. organu brak jest możliwości powiązania tych wydatków z konkretnym przychodem podatnika. Koszty te, jak wskazuje Spółka, związane są z przedmiotem działalności Wnioskodawcy, którym jest produkcja izolacji cieplnych. Zatem są to koszty związane z funkcjonowaniem Spółki i jako takie stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów.

W związku z powyższym, skoro przedmiotowe wydatki stanowią koszty inne niż bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, stosownie do art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powinny być potrącalne w dacie ich poniesienia.

Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W myśl art. 15 ust. 4e ww. ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f – 4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Reasumując, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki jakie Spółka poniosła na usługi doradcze świadczone przez wyspecjalizowaną firmę w celu uzyskania dotacji, Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jako koszty pośrednie w dacie ich poniesienia.

Zauważyć należy jednak, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14a, 23, 24, 42, 47, 48, 52 i 53, lub ze środków, o których mowa w art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, z późn. zm.).

W konsekwencji stanowisko Spółki, w świetle którego, przedmiotowe wydatki związane z wynagrodzeniem dla firmy doradczej stanowią koszty uzyskania przychodów potrącane w dacie ich poniesienia, uznać należy za prawidłowe, o ile koszty usług doradczych nie stanowiły kosztów kwalifikowanych i Spółka nie uzyskała refinansowania w ramach uzyskanej dotacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj