Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-571/10/AŻ
z 6 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-571/10/AŻ
Data
2010.09.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
autorskie egzemplarze
autorskie egzemplarze
przychód z praw majątkowych
przychód z praw majątkowych
świadczenie nieodpłatne
świadczenie nieodpłatne


Istota interpretacji
Czy przekazanie autorowi jednego egzemplarza publikacji (egzemplarza autorskiego), traktować należy jako przychód z praw majątkowych, w rozumieniu art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym podlega ma on opodatkowaniu tym podatkiem, czy też powinien on być uznany jedynie za dowód wykonania umowy, służący ochronie autorskich praw osobistych twórcy i nie będący dla niego realnym przysporzeniem?



Wniosek ORD-IN 926 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2010r. (data wpływu do tut. Biura – 07 czerwca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu przekazania autorom bezpłatnie egzemplarzy autorskich książek – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 czerwca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu przekazania autorom bezpłatnie egzemplarzy autorskich książek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Muzeum, w ramach prowadzonej działalności wydawniczej, przekazuje swoim pracownikom, jak również autorom niezatrudnionym w Muzeum, na podstawie zawartych z nimi umów, egzemplarze autorskie opublikowanych książek. W większości wypadków umowy z twórcami stanowią, iż przysługuje im po jednym egzemplarzu publikacji. Ma on na celu udokumentowanie realizacji umowy i umożliwienie twórcy ochrony jego osobistych praw autorskich.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie autorowi jednego egzemplarza publikacji (egzemplarza autorskiego), traktować należy jako przychód z praw majątkowych, w rozumieniu art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym podlegać ma on opodatkowaniu tym podatkiem, czy też powinien on być uznany jedynie za dowód wykonania umowy, służący ochronie autorskich praw osobistych twórcy i nie będący dla niego realnym przysporzeniem...

Zdaniem wnioskodawcy, przekazanie twórcy pojedynczego egzemplarza utworu, nie powinno wiązać się z koniecznością odprowadzenia podatku dochodowego od jego wartości, ponieważ nie jest on przychodem w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bowiem mimo to, iż egzemplarz taki posiada pewną wartość ekonomiczną wartość ta nie odgrywa roli w sytuacji, w której egzemplarz przekazywany jest w celu udokumentowania przez wydawcę sposobu wykonania umowy i umożliwieniu twórcy sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem jego osobistych praw autorskich. O takiej funkcji egzemplarzy autorskich świadczy art. 63 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, interpretowany łącznie z art. 58 ustawy. Zgodnie z treścią tych przepisów twórcy przysługuje, obok prawa do otrzymania egzemplarzy autorskich w liczbie określonej w umowie (jeśli umowa obejmuje sporządzenie egzemplarzy przeznaczonych do udostępnionych publiczności), także uprawnienie do sprawowania nadzoru nad korzystaniem z utworu i podjęcia odpowiednich działań w sytuacji, w której publiczne udostępnienie utworu następuje w nieodpowiedniej formie albo ze zmianami, którym twórca mógłby się słusznie sprzeciwić. Warunkiem stwierdzenia przez twórcę okoliczności opisanych w art. 58 jest posiadanie przez niego bezpośredniego i trwałego dostępu do utworu w formie ostatecznej, czyli takiej, jaka udostępniona została publicznie. Pojedynczy egzemplarz autorski pełni zatem funkcję dokumentacyjną i dowodową potwierdza, że dzieło zostało wykonane zgodnie z umową. W tym kontekście nie można mu zatem przypisać znaczenia handlowego; przysporzenie z jakim się on wiąże nie posiada waloru ekonomicznego (co mogłoby mieć miejsce w przypadku większej ilości egzemplarzy). Egzemplarz przekazywany jest dla prywatnego użytku twórcy i służy ochronie jego praw.

W tym duchu, zdaniem wnioskodawcy, wypowiedział się także Minister Kultury i Sztuki w piśmie z dnia 23 listopada 1995r. (znak DPA.024/132/95), w którym stwierdzone zostało, iż „otrzymywane przez autora na podstawie art. 63 prawa autorskiego tzw. egzemplarze autorskie książki należy traktować jako egzemplarze stanowiące dowód wykonania umowy, pomocnicze przy weryfikacji i korektach kolejnych wydań, niezbędne autorowi do nadzoru nad sposobem przestrzegania jego autorskich praw osobistych".

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania. W myśl tej zasady wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wśród źródeł przychodów w pkt 7 wymienia – kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Za przychód z praw majątkowych, zgodnie z art. 18 tej ustawy, uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Stosownie do postanowień art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania (art. 11 ust. 2 ww. ustawy).

Na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – koszty uzyskania przychodów określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Odrębne przepisy, o których mowa w powołanym przepisie, zawiera ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.). Zgodnie z art. 58 ww. ustawy jeżeli publiczne udostępnienie utworu następuje w nieodpowiedniej formie albo ze zmianami, którym twórca mógłby słusznie się sprzeciwić, może on po bezskutecznym wezwaniu do zaniechania naruszenia odstąpić od umowy lub ją wypowiedzieć. Twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia określonego umową.

Na podstawie art. 63 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jeżeli umowa obejmuje sporządzenie egzemplarzy przeznaczonych do udostępnienia publiczności, twórcy należą się egzemplarze autorskie w liczbie określonej w umowie. Przepis ten stanowi zatem o prawie twórcy do egzemplarzy autorskich, o ile zawarta przez twórcę umowa obejmuje sporządzenie egzemplarzy przeznaczonych do udostępnienia publiczności.

Egzemplarze autorskie nie są wliczane do nakładu i nie mogą również być brane pod uwagę przy obliczaniu wynagrodzenia autorskiego w tych przypadkach, gdy jest ono związane z liczbą egzemplarzy dzieła. Niezależnie jednak od tego, że egzemplarzy autorskich nie zalicza się do nakładu utworu, ani nie stanowią podstawy obliczenia wynagrodzenia autora, to ich wartość stanowi, z uwagi na brak wyłączenia z opodatkowania, przychód autora z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych. Nie ulega bowiem wątpliwości, iż dochód z tego tytułu w sposób bezpośredni wiąże się z honorarium twórcy za wydanie dzieła.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej dokonujące świadczeń z praw majątkowych (w tym z praw autorskich) obowiązane są – jako płatnicy do poboru zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca - Muzeum, w ramach prowadzonej działalności wydawniczej przekazuje autorom, na podstawie zawartych z nimi umów, egzemplarze autorskie opublikowanych książek. W większości wypadków umowy z twórcami stanowią, iż przysługuje im po jednym egzemplarzu publikacji. Ma to na celu udokumentowanie realizacji umowy i umożliwienie twórcy ochrony jego osobistych praw autorskich.

Przekazanie bezpłatne egzemplarzy autorskich stanowi dla twórcy korzyść majątkową, którą uzyskuje niezależnie od wypłaconego honorarium. Przy czym bez znaczenia jest dla celów opodatkowania, że prawo do takiego egzemplarza autorskiego wynika z przepisów ustawy o prawie autorskim. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyłącza bowiem z opodatkowania tego rodzaju świadczenia. Prawo do egzemplarzy autorskich ma charakter prawa majątkowego. Tym samym, skoro prawo autorskie dla osoby fizycznej, jako prawo majątkowe określone w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi źródło przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 7 tej ustawy, to dochody uzyskane z tego tytułu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Katalog zwolnień przedmiotowych określony w art. 21 ww. ustawy nie zawiera zwolnienia od podatku dochodów osiąganych przez autorów z tytułu otrzymanych od wydawnictwa egzemplarzy autorskich. Dlatego też dochód uzyskany przez podatnika z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Reasumując, wartość przekazanych autorowi, będącemu osobą fizyczną, egzemplarzy autorskich, stanowi jego przychód, którego wartość należy obliczyć przy zastosowaniu zasad określonych w art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku. Do przychodów z omawianego tytułu, co do zasady, mają zastosowanie koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy, tj. w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj