Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-230/10-2/DS
z 7 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-230/10-2/DS
Data
2010.06.07


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
korekta
korekta
moment powstania przychodów
moment powstania przychodów
paliwo
paliwo
podatek naliczony
podatek naliczony
przychód
przychód
samochód
samochód
zakup
zakup
zwrot nadpłaty
zwrot nadpłaty
zwrot podatku od towarów i usług
zwrot podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Czy Spółka ma obowiązek zaliczyć wartość nieodliczonego w przeszłości i zwróconego obecnie w wyniku korekty podatku VAT naliczonego od nabycia paliwa do przychodu podatkowego – jeżeli Spółka ma taki obowiązek, to w którym momencie przychód podatkowy z tego tytułu powstanie?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 08 marca 2010 r. (data wpływu 11 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką świadczącą usługi porządkowo - czystościowe.

Spółka w ramach prowadzonej działalności korzysta z samochodów posiadających cechy, które uprawniały (lub uprawniałyby) Spółkę (zgodnie z przepisami podatkowymi obowiązującymi do dnia 30 kwietnia 2004 r.) do odliczania podatku VAT od paliwa nabywanego do poruszania tych samochodów, tj. Spółka posiada dokumenty potwierdzające homologację ciężarową samochodu i jego ładowność pow. 500 kg.

Powyższe samochody były nabywane w różnych okresach czasu, zarówno przed 1 maja 2004 r., jak i po tej dacie, co oznacza, iż wobec części samochodów odliczenie podatku VAT od nabywanego paliwa dokonywane było do czasu zmiany przepisów, a wobec zakupionych po tej dacie odliczanie podatku VAT od paliwa nie było w ogóle dokonywane.

Spółka, w związku ze zmianą przepisów prawa podatkowego po dniu 1 maja 2004 r., zaprzestała (lub w ogóle nie rozpoczęła) odliczania podatku VAT od nabywanego paliwa, jednakże, zdaniem Spółki, takie prawo obecnie Jej przysługuje w stosunku do wszystkich samochodów spełniających warunki do takiego odliczenia, zgodnie z przepisami obowiązującymi do dnia 30 kwietnia 2004 r.

Aby zrealizować pełne prawo do odliczenia podatku VAT od nabywanego od dnia 1 maja 2004 r. paliwa, Spółka ma zamiar złożyć korekty rozliczeń podatkowych w zakresie podatku VAT (korekty deklaracji miesięcznych VAT-7), skutkujące powstaniem określonej wartości podatku VAT do zwrotu Spółce.

W związku z tym, iż podatek VAT naliczony od nabywanego paliwa nie był odliczany od podatku VAT należnego, to zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) tiret drugie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek ten (podatek VAT naliczony) stanowił koszt uzyskania przychodu. w konsekwencji, planowana obecnie korekta rozliczenia podatku VAT spowoduje konieczność dokonania odpowiedniego rozliczenia w podatku dochodowym od osób prawnych, poprzez zaliczenie do przychodu podatkowego wartości zwróconego podatku VAT naliczonego (niepodlegającego dotychczas odliczaniu przez Spółkę).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy Spółka ma obowiązek zaliczyć wartość nieodliczonego w przeszłości i zwróconego obecnie w wyniku korekty podatku VAT naliczonego od nabycia paliwa do przychodu podatkowego – jeżeli Spółka ma taki obowiązek, to w którym momencie przychód podatkowy z tego tytułu powstanie...

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka ma obowiązek zaliczyć wartość nieodliczonego w przeszłości i zwróconego obecnie w wyniku korekty podatku VAT naliczonego od nabycia paliwa do przychodu podatkowego – przychód powstanie w okresie faktycznego otrzymania zwrotu podatku VAT w wyniku złożonej korekty deklaracji VAT-7.

Uzasadnienie szczegółowe

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Powyższe oznacza, iż przychód podatkowy w Spółce pojawi się w przypadku zwrotu, zaniechania lub umorzenia podatków i opłat na rzecz budżetu państwa albo jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli zostały one uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług tub zwrotu podatku akcyzowego zgodnie z odrębnymi przepisami jest naliczony podatek od towarów i usług lub zwrócony podatek akcyzowy, w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

W analizowanym przypadku podatek VAT naliczony od zakupu paliwa zaliczony został do kosztów podatkowych jako podatek VAT niepodlegający odliczeniu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) tiret drugie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z obowiązującymi do dnia wydania wyroku ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora odpowiednimi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Tak jak to wykazano w pkt 1 stanowiska Spółki, prawo do odliczenia całego podatku VAT naliczonego od nabycia paliwa obecnie Spółce przysługuje.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje prawne, należy stwierdzić, że przychodem podatkowym jest w szczególności otrzymany przez podatnika zwrot podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy został wcześniej zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z odrębnymi przepisami, np. ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 12 ust. 1 pkt 4f i a contrario art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z zaliczeniem podatku od towarów usług do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy, Spółka będzie mogła zaliczyć do przychodów podatkowych zwrot (zaliczenie na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych) podatku VAT naliczonego.

Reasumując, zwrócone kwoty podatku od towarów i usług (w wyniku dokonanej korekty deklaracji VAT-7), o których mowa powyżej, powinny być rozpoznane jako przychód podatkowy w momencie ich faktycznego otrzymania przez Spółkę, a w konsekwencji Spółka nie jest obowiązana dokonywać korekty deklaracji oraz zeznań podatkowych CIT-8 za lata ubiegłe.

Powyższe stanowisko Spółki odzwierciedlone jest w stanowisku MF (komunikat Ministerstwa Finansów z dnia 12 stycznia 2009 r. w sprawie skutków w podatku dochodowym wyroku ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora), a także licznych interpretacjach organów podatkowych (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 maja 2009 r. sygn. IBPBI/2/423-155/09/MS; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2009 r. sygn. IPPB5/423-119/09-2/AM).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 6 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4f tej ustawy, przychodem jest, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług lub zwrotu podatku akcyzowego zgodnie z odrębnymi przepisami - naliczony podatek od towarów i usług lub zwrócony podatek akcyzowy, w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje prawne, należy stwierdzić, że przychodem podatkowym jest w szczególności otrzymany przez podatnika zwrot podatku od towarów i usług w sytuacji gdy został wcześniej zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z odrębnymi przepisami, np. ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 12 ust. 1 pkt 4f i a contrario art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z zaliczeniem podatku od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 tej ustawy, Spółka będzie mogła zaliczyć do przychodów podatkowych zwrot (w momencie otrzymania) podatku naliczonego od nabywanego paliwa do samochodów osobowych z homologacją na samochody ciężarowe o ładowności powyżej 500 kg.

Reasumując, zwrócone kwoty podatku od towarów i usług, o których mowa powyżej, powinny być rozpoznane jako przychód podatkowy w momencie ich faktycznego otrzymania przez Spółkę, zgodnie z wyżej cyt. art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę pism stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Jednocześnie dodaje się, że w zakresie zaistniałego stanu faktycznego dotyczącego podatku od towarów i usług została wydana odrębna interpretacja w dniu 20 maja 2010 r. nr ILPP2/443-369/10-2/EWW.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj