Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-780/10/MW
z 30 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-780/10/MW
Data
2010.09.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
kapitały pieniężne
ogólne zasady opodatkowania
ogólne zasady opodatkowania
pomoc społeczna
pomoc społeczna
sprzedaż akcji
sprzedaż akcji
zaświadczenia
zaświadczenia
zaświadczenie o dochodach
zaświadczenie o dochodach


Istota interpretacji
Czy dochód ze sprzedaży nieodpłatnie otrzymanych akcji z zakładu pracy jest dochodem opodatkowanym na zasadach ogólnych i w związku z tym powinien być wykazany na zaświadczeniu wystawionym przez Urząd Skarbowy zatytułowanym „Zaświadczenie Urzędu Skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych”?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku opatrzonym datą 19 lipca 2002r. (data wpływu do tut. Biura 02 lipca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży akcji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 lipca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży akcji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W listopadzie 2009r. wnioskodawczyni złożyła wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznanie zasiłku rodzinnego na troje dzieci, dołączając do wniosku zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach swoich i męża opodatkowanych na zasadach ogólnych za 2008r. W dniu 29 grudnia 2009r. wnioskodawczyni otrzymała decyzję odmowną ze względu na przekroczenie kwoty (504,00 zł) uprawniającej do otrzymania zasiłku rodzinnego. Według ww. zaświadczenia dochód na członka rodziny wyniósł 591,50 zł. Okazało się, że do dochodu z pracy męża i jej renty Urząd Skarbowy doliczył dochód ze sprzedaży akcji otrzymanych przez męża z zakładu pracy. Dochód ten został wykazany na PIT-38 i od tego dochodu został zapłacony podatek na podstawie art. 17 i 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych dochodem, na podstawie którego ustala się prawo do świadczeń rodzinnych są m.in. przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie społeczne niezliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Po otrzymaniu decyzji odmownej, wnioskodawczyni zwróciła się z zapytaniem do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Departament Świadczeń Rodzinnych czy dochód ze sprzedaży akcji jest opodatkowany na zasadach ogólnych i otrzymała odpowiedź negatywną.

W dniu 07 stycznia 2010r. wnioskodawczyni złożyła odwołanie od decyzji MOPS do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Kolegium utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję ponieważ MOPS nie może inaczej ustalić dochodu rodziny niż tylko na podstawie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego. Zaznaczono jednocześnie, że wnioskodawczyni powinna zakwestionować zaświadczenie wydane przez Urząd Skarbowy i w przypadku pozytywnego rozpatrzenia, będzie to podstawą do złożenie wniosku o wznowienie postępowania o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego.

Wnioskodawczyni zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wydanie prawidłowego zaświadczenia o dochodach za 2008r. W dniu 10 marca 2010r. otrzymała zaświadczenie, na którym Urząd Skarbowy dalej wykazał dochód ze sprzedaży akcji jako dochód opodatkowany na zasadach ogólnych. Wnioskodawczyni złożyła zażalenie do Izby Skarbowej na działanie Naczelnika Urzędu Skarbowego w kwestii wydanego zaświadczenia. Po upływie dwóch miesięcy otrzymała odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej o niedopuszczalności zażalenia z uwagi na brak postanowienia podlegającego zaskarżeniu. Zdaniem Izby Skarbowej powinna zwrócić się organu podatkowego o wydanie zaświadczenia o żądanej treści. Postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia o żądanej treści będzie stanowić podstawę do wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej.

Wnioskodawczyni zwróciła się zatem do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wydanie zaświadczenia o dochodach opodatkowanych na zasadach ogólnych. W dniu 21 czerwca 2010r. otrzymała zaświadczenie o dochodach tylko z jej renty. Nie mogła tego zaświadczenia złożyć do MOPS, ponieważ nie ma w nim dochodów męża z pracy.

Na poparcie własnego stanowiska, iż dochód ze sprzedaży akcji nie jest opodatkowany na zasadach ogólnych, wnioskodawczyni powołała:

  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 stycznia 2008r., Znak: IBPB2/415-272/07/HS;
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 05 marca 2009r., Znak: ITPB1/415-775/08/HD.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dochód ze sprzedaży nieodpłatnie otrzymanych akcji z zakładu pracy jest dochodem opodatkowanym na zasadach ogólnych i w związku z tym powinien być wykazany na zaświadczeniu wystawionym przez Urząd Skarbowy zatytułowanym „Zaświadczenie Urzędu Skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych”...

Zdaniem wnioskodawczyni, przychód ze zbycia papierów wartościowych, na mocy art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest przychodem z kapitałów pieniężnych, od którego podatek płaci się według art. 30b ust. 1, dochodu tego nie łączy się z dochodami uzyskanymi zgodnie z art. 27 (na zasadach ogólnych), o czym stanowi przepis art. 30b ust. 5 powoływanej ustawy. W związku z powyższym dochód ze zbycia papierów wartościowych nie powinien być wykazany w zaświadczeniu Naczelnika Urzędu Skarbowego zatytułowanym „Zaświadczenie Urzędu Skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych”.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2006r. Nr 139, poz. 992 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o dochodzie oznacza to, po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób:

  1. przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  2. deklarowany w oświadczeniu dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pomniejszony o należny zryczałtowany podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
  3. inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kwestią do rozstrzygnięcia jest zatem ustalenie czy dochód ze sprzedaży akcji jest dochodem podlegającym opodatkowaniu na zasadach ogólnych na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

W tym miejscu należy podkreślić, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w żadnym miejscu nie zawiera definicji „opodatkowania na zasadach ogólnych”. Pojęciem tym posługują się organy podatkowe dla określenia dochodów wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co do zasady dochody takie podlegają opodatkowaniu w sposób określony w art. 27 tej ustawy czyli według skali podatkowej. W pewnych przypadkach ustawodawca przewidział jednak obliczenie należnego podatku w inny sposób. Tak dzieje się m.in. z przychodem z kapitałów pieniężnych.

Przepis art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem, o którym mowa w art. 30b ust. 1 tej ustawy jest zgodnie z ust. 2 pkt 1 tego artykułu różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Dochodów, o których mowa powyżej zgodnie z art. 30b ust. 5 ustawy nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c (19% liniowy podatek z pozarolniczej działalności gospodarczej).

Na podatniku, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ciąży obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania według ustalonego wzoru (formularz PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy).

W tym samym terminie dokonuje się też wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2).

Sposób obliczenia podatku ze sprzedaży akcji poddaje się zatem ogólnym zasadom jego liczenia, wymaga jedynie ustalenia innej stawki podatkowej. Stąd w przywoływanych przez wnioskodawczynię interpretacjach indywidualnych organ podatkowy w miejscach, w których zachodzi konieczność odwołania się do zasad opodatkowania określonych w art. 27 mówi o zasadach ogólnych według skali podatkowej. Nie każde bowiem ogólne zasady opodatkowania wiązać się będą ze skalą podatkową. Skoro tak, to nie ma podstaw aby za prawidłowe uznać twierdzenie, że dochód ze sprzedaży akcji nie jest opodatkowany na zasadach ogólnych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych tworzy ogólny mechanizm opodatkowania dochodów i dochód ze sprzedaży akcji pod ten mechanizm podlega z tą jedynie różnicą, że nie dotyczą go zasady obliczenia podatku według skali, lecz według stopy 19%.

Z powyższego wynika zatem, iż do dochodów uzyskanych ze sprzedaży akcji nie mają zastosowania ogólne zasady opodatkowania wynikające z art. 27 ww. ustawy, lecz ogólne zasady, określone w art. 30b ustawy, przewidziane dla dochodów z kapitałów pieniężnych.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż dochód uzyskany ze sprzedaży akcji mieści się w zakresie pojęciowym dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych, w związku z tym powinien zostać wykazany w zaświadczeniu o dochodach opodatkowanych na zasadach ogólnych.

W świetle powyższego stanowisko wnioskodawczyni uznać należało za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj