Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-486/10-4/IG
z 5 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-486/10-4/IG
Data
2010.10.05


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Ewidencja i identyfikacja podatników --> Przepisy ogólne --> Właściwość organów w sprawach nadania NIP


Słowa kluczowe
aktualizacja danych
aktualizacja danych
Numer Identyfikacji Podatkowej
Numer Identyfikacji Podatkowej
właściwość miejscowa
właściwość miejscowa
właściwość urzędu skarbowego
właściwość urzędu skarbowego
zgłoszenie aktualizacyjne
zgłoszenie aktualizacyjne


Istota interpretacji
Który urząd skarbowy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w roku podatkowym 2010r. dla Wnioskodawcy jako wspólnika spółki jawnej prowadzącej działalność: w XXX jest właściwy w zakresie identyfikacji podatkowej i do składnia wszelkich zgłoszeń identyfikacyjnych określonych ustawą o identyfikacji podatkowej?



Wniosek ORD-IN 485 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 01.07.2010r. (data wpływu 05.07.2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 września 2010r. (data wpływu 22 września 2010r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 17 września 2010r. Nr IPPP2/443-486/10-2/IG do uzupełnienia wniosku otrzymane w dniu 21 września 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie właściwości urzędu skarbowego do składania zgłoszeń identyfikacyjnych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.06.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie właściwości urzędu skarbowego do składania zgłoszeń identyfikacyjnych uzupełniony pismem z dnia 21 września 2010r. (data wpływu 22 września 2010r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 17 września 2010r. Nr IPPP2/443-486/10-2/IG do uzupełnienia wniosku otrzymane w dniu 21 września 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej prowadzącej działalność pod firmą: P. z siedzibą w B. Wpisana od Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS: …, Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy KRS przywoływanej w dalszej części niniejszego pisma jako „Spółka”. Głównym zakresem działalności Spółki jest regeneracja części zamiennych pojazdów samochodowych, świadczenie usług motoryzacyjnych oraz handel częściami zamiennymi do pojazdów samochodowych. Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie dwóch województw tj. posiada zakład produkcyjno handlowy w B. oraz sklep w W. przy ul. Spółka jest zobowiązana od roku podatkowego 2010 do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Udział podatnika w dochodach i stratach Spółki od roku 2010 do chwili obecnej wynosi 50,00 %. Wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne: Wnioskodawca oraz Marek R. zam. B. Od udziału w dochodach uzyskiwanych przez Spółkę podatnik jest zobowiązany do opłacania w roku 2010 podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych podatnik jako „mały podatnik” jest zobowiązany wpłacać kwartalnie. Na stałe podatnik przebywa oraz mieszka na terenie Stanów Zjednoczonych i do dnia 31 grudnia 2010r. strona nie zamierza zmienić miejsca stałego pobytu. Na dzień składania niniejszego wniosku podatnik jest zarejestrowany w Urzędzie Skarbowym w B, gdzie też złożył zgłoszenie aktualizacyjne w zakresie identyfikacji podatkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Który urząd skarbowy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w roku podatkowym 2010r. dla Pana Krzysztofa O. jako wspólnika spółki jawnej prowadzącej działalność pod firmą: P. z siedzibą w B. jest właściwy w zakresie identyfikacji podatkowej i do składnia wszelkich zgłoszeń identyfikacyjnych określonych ustawą o identyfikacji podatkowej...

Zdaniem Wnioskodawcy,

Mając za podstawę treść § 5 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia oraz z uwagi na fakt, iż siedziba Spółki jest w B. w roku podatkowym 2010 oraz w latach podatkowych następnych dla Pana Krzysztofa O. jako wspólnika spółki jawnej prowadzącej działalność pod firmą: P. z siedzibą w B. właściwym miejscowo organem podatkowym w zakresie identyfikacji podatkowej i do składnia wszelkich zgłoszeń identyfikacyjnych określonych ustawą o identyfikacji podatkowej jest Naczelnik Urzędu Skarbowego w B.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tj. z 2004r. Dz. U. Nr 269, poz. 2681 z póżn. zm.) zwanej dalej ustawą stanowi, że - ewidencji podatników, płatników podatków i płatników składek ubezpieczeniowych dokonują naczelnicy urzędów skarbowych.

Natomiast art. 4 ustawy stanowi, że w sprawach określonych w art. 3 właściwymi naczelnikami urzędów skarbowych są:

  1. dla podatników podatku od towarów i usług, niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku - naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach podatku od towarów i usług;
  2. dla jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na siedzibę jednostki lub miejsce wykonywania działalności;
  3. dla pozostałych podatników:
    1. będących podatnikami podatku dochodowego - naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach tego podatku,
    2. niebędących podatnikami podatku dochodowego - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podatnika, a jeżeli podatnik nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce - naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście;
  4. dla płatników podatków oraz płatników składek ubezpieczeniowych, niebędących jednocześnie podatnikami, o których mowa w pkt 1-3 - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę płatnika; w pozostałych przypadkach właściwym naczelnikiem urzędu skarbowego jest naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście.

Właściwość organów podatkowych reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. Nr 165, poz. 1371 ze zm.) zwane dalej rozporządzeniem.

Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia – w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (przychodów) z działalności gospodarczej uzyskiwanych przez będących nierezydentami podatników tego podatku właściwym miejscowo jest, ustalony według miejsca prowadzenia tej działalności w województwie podlaskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku.

Natomiast § 5 ust. 3 rozporządzenia stanowi, że jeżeli podatnik, o którym mowa w ust. 1, prowadzi działalność gospodarczą na terenie więcej niż jednego województwa albo uzyskuje dochody (przychody), o których mowa w ust. 2, na terenie więcej niż jednego województwa, albo jednocześnie uzyskuje dochody (przychody) z tytułów wymienionych w ust. 1 i 2 na terenie więcej niż jednego województwa, właściwy miejscowo jest Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Z przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która jest wspólnikiem spółki jawnej prowadzącej działalność pod firmą: P. z siedzibą w B. Wpisana od Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS: …, Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy KRS przywoływanej w dalszej części niniejszego pisma jako „Spółka”. Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie dwóch województw tj. posiada zakład produkcyjno handlowy w B. oraz sklep w W. przy ul. Spółka jest zobowiązana od roku podatkowego 2010 do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Udział podatnika w dochodach i stratach Spółki od roku 2010 do chwili obecnej wynosi 50,00 %. Wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne: Wnioskodawca - Krzysztof O. oraz Marek R. zam. B. Od udziału w dochodach uzyskiwanych przez Spółkę podatnik jest zobowiązany do opłacania w roku 2010 podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych podatnik jako „mały podatnik” jest zobowiązany wpłacać kwartalnie. Na stałe podatnik przebywa oraz mieszka na terenie Stanów Zjednoczonych i do dnia 31 grudnia 2010r. strona nie zamierza zmienić miejsca stałego pobytu. Na dzień składnia wniosku podatnik jest zarejestrowany w Urzędzie Skarbowym w B, gdzie też złożył zgłoszenie aktualizacyjne w zakresie identyfikacji podatkowej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego jednoznacznie wynika, że Wnioskodawca jako osoba fizyczna nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż podatnikiem tego podatku jest spółka jawna, której Wnioskodawca jest udziałowcem. W związku z tym należy uznać, że właściwym miejscowo organem podatkowym w zakresie identyfikacji podatkowej i do składnia wszelkich zgłoszeń identyfikacyjnych określonych ustawą o identyfikacji podatkowej jest dla Wnioskodawcy naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach podatku dochodowego. Ponieważ zaś Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na terenie dwóch województw: podlaskiego i mazowieckiego, to właściwym dla niego organem podatkowym w zakresie identyfikacji podatkowej i do składania wszelkich zgłoszeń identyfikacyjnych określonych ustawą o identyfikacji podatkowej, jest Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, na podstawie w/cyt. § 5 ust. 1 w powiązaniu z § 5 ust. 3 rozporządzenia.

W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie identyfikacji podatkowej i co do składnia wszelkich zgłoszeń identyfikacyjnych określonych ustawą o identyfikacji podatkowej jest nieprawidłowe.

Odpowiedź na pytanie w zakresie ustalenia właściwości Urzędu Skarbowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stanowi przedmiot odrębnej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj