Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-595/12-7/AG
z 28 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Powrót

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-595/12-7/AG
Data
2012.09.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dowód księgowy
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów
kurs walut
przychód
systemy
transfery
waluta obca


Istota interpretacji
1) W jaki sposób ewidencjonować koszty prowadzenia działalności wynikające z transferów płatniczych?
2) W jaki sposób i jakim systemem ewidencjonować wpływy w walutach obcych?



Wniosek ORD-IN 509 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2012 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 15 czerwca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 24 sierpnia 2012 r. oraz 12 września 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów oraz w zakresie przychodów, a także podatku od towarów i usług.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 i § 4 oraz art. 14f § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 16 sierpnia 2012 r. znak ILPP4/443-262/12-2/EWW, ILPB1/415-595/12-2/AG na podstawie art. 169 § 1 i § 2 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 21 sierpnia 2012 r., a w dniu 24 sierpnia 2012 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 22 sierpnia 2012 r.).

Natomiast w dniu 5 września 2012 r. – w związku z dalszymi wątpliwościami dotyczącymi przedstawionego opisu sprawy wynikającego z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz jego uzupełnienia z dnia 24 sierpnia 2012 r., tut. organ ponownie wezwał Wnioskodawcę o doprecyzowanie sprawy.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 10 września 2012 r., a w dniu 12 września 2012 r. wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jako artysta, muzyk - kompozytor, zamierza w niedalekiej przyszłości prowadzić firmę, której zasady działalności przedstawia poniżej.

Opis działalności

Działalność gospodarcza będzie polegała na komponowaniu i aranżowaniu muzyki oraz jej sprzedaży poprzez dystrybucję elektroniczną w sklepie internetowym. Będzie to więc działalność stricte artystyczna (wszystkie pliki muzyczne będą wyłącznie autorstwa Wnioskodawcy bez praw autorskich dla osób trzecich).

Sprzedaż będzie odbywała się na zasadzie elektronicznej, tzn. bez jakiegokolwiek fizycznego nośnika (klient dokonuje zakupu, płatności, a następnie po weryfikacji płatności otrzyma odnośnik - tzw. link do samodzielnego pobrania pliku z muzyką Wnioskodawcy ze sklepu internetowego), czyli podobnie jak w przypadku e-booków. Sklep będzie miał zasięg międzynarodowy, tzn. każdy, niezależnie od kraju zamieszkania, będzie mógł kupić skomponowany przez Wnioskodawcę utwór, jingiel, aranżacje czy podkład muzyczny. Żadna inna forma działalności poza tą co opisana nie będzie w firmie prowadzona.

W uzupełnieniu wniosku podano następujący opis.

Krótki opis planowanej działalności:

Sprzedaż i dystrybucja elektroniczna wyłącznie plików dźwiękowych w sklepie internetowym o zasięgu międzynarodowym (utwory, jingle, podkłady muzyczne, aranżacje). Sprzedaż wyłącznie własnych produkcji, bez praw autorskich osób trzecich. Sprzedaż odbywająca się bez dystrybucji nośnika fizycznego (bez płyt CD i DVD, czy innych nośników, tylko jako plik elektroniczny linkowany z wiadomością e-mail generowaną w celu podania odnośnika do samodzielnego pobrania plików) tylko i wyłącznie dla osób prywatnych (klientów indywidualnych), bez prawa do redystrybucji czy odsprzedaży utworu. Ścieżka zakupu: odsłuch pliku, wybór do zakupu, płatność (w systemie P) - zakup, dostawa elektroniczna - link do pliku. Płatność w walutach: euro, dolar, funt (do wyboru).

Żadna inna działalność poza wyżej opisaną nie będzie prowadzona.

Ponadto, Wnioskodawca dodał, iż w ramach działalności prowadzona będzie podatkowa księga przychodów rozchodów. Do księgi wprowadzany będzie wpis z dziennego zestawienia faktur sprzedaży (zbilansowany, zsumowany), dokumentujący przychód. Reszta zgodnie z zasadami prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów.

Konto P jest kontem bankowym. Wydruk z konta jest więc wydrukiem operacji bankowych i jako taki jest traktowany (tak jak w przypadku każdego innego banku). Stanowi więc dowód transakcji. Rejestrowana jest transakcja brutto z wyszczególnioną kwotą będącą kosztem operacji transakcyjnej. Daje to możliwość udokumentowania w zestawieniu operacji, np. za dany dzień, dokładnych kosztów jakie zostały wygenerowane przy okazji transakcji. Stąd jest możliwość w pełni udokumentowania kosztów prowadzenia działalności - czyli różnicy pomiędzy ceną na fakturze, a kwotą jaka trafia i jest księgowana na koncie P. W przeciwnym razie powstaje znaczna różnica (zwłaszcza przy tzw. mikropłatnościach) pomiędzy saldem z faktur (czy dokumentów sprzedaży), a stanem konta.

Wnioskodawca wskazał, że to czy będzie zobligowany do wystawiania faktur VAT będzie zależało od interpretacji tut. organu, związanej z działalnością, którą wcześniej Zainteresowany opisał i jej zależnością od klasyfikacji PKWiU i PKD. W opinii Zainteresowanego działalność przez niego prowadzona nie musi być objęta podatkiem VAT.

Zainteresowany podał, iż w stwierdzeniu „system” chodzi o proces od zakupu, poprzez wystawienie dokumentu sprzedaży, jego zaksięgowanie aż po rozliczenie z US. Mowa więc o dokumentach (typ faktury, rachunki) jakimi należałoby się posługiwać przyjmując płatności w walutach obcych (stosownie do klasyfikacji działalności PKWiU oraz PKD, jak również zasięgu terytorialnego działalności) oraz sposób ich księgowania i przeliczania kwot na PLN na potrzeby rozliczeń z US.

Jeśli chodzi o to ostatnie, to w opinii Wnioskodawcy rozliczenie, aby nie budziło kontrowersji, powinno odbywać się każdego dnia (zgodnie z zestawieniem zbiorczym dokumentów sprzedaży) po aktualnym kursie walut NBP. Wcześniejsze będą zależały od interpretacji w stosunku do prowadzonej działalności i do zagadnień podatku VAT (o czym była mowa wcześniej).

W związku z powyższym zadano następujące pytania dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów, wynikające z uzupełnienia wniosku.

  1. W jaki sposób i jakim systemem ewidencjonować wpływy w walutach obcych...
  2. W jaki sposób przeliczać wpływy walutowe na złotówkowe (na potrzeby rozliczeń z US)...
  3. Czy wg aktualnego z danego dnia kursu walut NBP...
  4. I czy ze względu na codzienne zmiany kursów dokonywać zestawień wpływów wg aktualnych kursów walut, czy też uśredniać miesięcznie kursy walutowe...
  5. Czy ewidencja faktur może odbywać się na zasadzie zestawień zbiorczych uwzględniających aktualny kurs waluty z danego dnia (wg aktualnej dla Polski strefy czasowej)...

Zdaniem Wnioskodawcy, wpływy będą realizowane w walutach: euro, dolar, funt (do wyboru przy dokonywaniu płatności), a do każdej transakcji generowana elektroniczna faktura. W prowadzonej działalności nie będzie możliwości płacenia polską walutą - PLN jako waluta nic nikomu poza Polską nie mówi.

Rozsądnym byłoby, aby rozliczenie następowało na podstawie transakcji (faktur i wpłat) z każdego dnia osobno (transakcje od 00:00 do 23:59 lokalnego czasu) i wg kursu NBP na dany dzień. Wydaje się, że właściwym dokumentem będzie tu faktura uproszczona nie wyszczególniająca stawki podatku VAT (o ile w ogóle jako podmiot świadczący usługi artystyczne Wnioskodawca musiałby być VAT-owcem). Faktura taka też nie zawiera NIP-u nabywcy, co jest rzeczą zrozumiałą, gdy sprzedaje się coś na rynku globalnym (różnice dokumentów identyfikacyjnych w różnych krajach).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast w myśl art. 14 ust. 1 powołanej ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (tj. pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

W myśl ww. przepisu przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi. Wyjątek od tej zasady stanowi:

  • wystawienie faktury dokumentującej dostawę towarów przed datą wydania towaru, zbycia prawa lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,
  • uregulowanie należności przed wydaniem towaru, zbyciem prawa lub wykonania usługi albo częściowym wykonaniem usługi – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.

Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza natomiast art. 14 ust. 1e, 1h i 1i powołanej ustawy.

Do przeliczania przychodu w walutach obcych na polskie złote stosuje się art. 11a ust. 1 cytowanej ustawy, w myśl którego przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Z przedstawionych informacji wynika, że Wnioskodawca planuje rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, polegającej na sprzedaży i dystrybucji elektronicznej wyłącznie plików dźwiękowych w sklepie internetowym o zasięgu międzynarodowym. Sprzedaż dotyczyła będzie wyłącznie własnych produkcji, bez praw autorskich osób trzecich, będzie prowadzona tylko i wyłącznie dla osób prywatnych (klientów indywidualnych), bez prawa do redystrybucji czy odsprzedaży utworu. Płatność dokonywana będzie w systemie P w walutach: euro, dolar, funt (do wyboru).

Zainteresowany w ramach prowadzonej działalności zamierza zdarzenia gospodarcze ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Wnioskodawca uważa ponadto, iż planowana działalność nie musi być objęta podatkiem VAT.

W przedmiotowej sprawie uznać należy, iż przychód podatkowy powstaje z chwilą dokonania transakcji w systemie P.

Z przedstawionych informacji wynika ponadto, iż do prowadzonej przez Wnioskodawcę podatkowej księgi przychodów i rozchodów wprowadzany będzie wpis z dziennego zestawienia faktur sprzedaży, zbilansowany, zsumowany.

Kwestia dotycząca dokonywania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów regulowana jest przez § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

W myśl § 19 ust. 1 powołanego rozporządzenia, zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Natomiast stosownie do treści ust. 2 powołanego przepisu, zapisów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z zastrzeżeniem § 20 ust. 2 i 3 oraz § 30.

Jeżeli w danym dniu podatnik wystawia wiele faktur, zapisów w księdze można dokonywać jedną sumą wynikającą z dziennego zestawienia tych faktur, zwanego dalej "zestawieniem sprzedaży" (§ 19 ust. 3 cytowanego rozporządzenia).

Reasumując, przychody uzyskane z przedmiotowej sprzedaży, wyrażone w walutach obcych należy przeliczyć na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, tj. dzień dokonania transakcji w systemie P. Ewidencja faktur może odbywać się na zasadzie zestawień zbiorczych uwzględniających ustalony w powyższy sposób kurs waluty.

Wnioskodawca może rozliczać się na podstawie zestawienia transakcji (faktur i wpłat) z każdego dnia osobno jednakże nie wg kursu NBP na dany dzień.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. organ informuje, że w zakresie pozostałej problematyki dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (tj. kosztów uzyskania przychodów) wniosek rozstrzygnięto postanowieniem z dnia 28 września 2012 r. nr ILPB1/415-595/12-6/AG, natomiast w zakresie problematyki dotyczącej podatku od towarów i usług wniosek został rozstrzygnięty odrębnymi pismami.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Powrót


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj