Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-231/13-2/ES
z 25 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku (data wpływu 28.01.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków podatkowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 28.01.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków podatkowych.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Zdarzenie 1


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie jednoosobowej firmy, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Osiągane przez firmę dochody są u Wnioskodawcy opodatkowane zgodnie z art. 30c Ustawy PIT tj. jako dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym w wysokości 19%. Wnioskodawca ma zamiar dokonać przekształcenia prowadzonej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową tj. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub w spółkę akcyjną. Przekształcenie odbędzie się w trybie przewidzianym na podstawie rozdziału VI Kodeksu spółek handlowych (dalej: „KSH”), tj. art. 584 zn. 1 do art. 584 zn. 13 KSH. W wyniku planowanego przez podatnika przekształcenia działalności gospodarczej nastąpi zmiana formy prowadzonej działalności gospodarczej, jak również miejsca tego podmiotu w systematyce funkcjonowania aktów prawnych oraz form działalności gospodarczej. Po przekształceniu Wnioskodawca na mocy przepisów prawa zostanie jedynym wspólnikiem spółki kapitałowej. Działalność gospodarcza będzie kontynuowana przez spółkę kapitałową natomiast Wnioskodawca zostanie wykreślony z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jednocześnie Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, iż po przekształceniu nie planuje prowadzić innej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów Ustawy PIT.


Zdarzenie 2


W wyniku przekształcenia sprawozdania finansowego przedsiębiorcy powstanie wartość niematerialna w postaci portalu internetowego, który działa od 2005 roku. Wartość rynkowa powstanie w wyniku oszacowania majątku w wartości rynkowej, zatem bardziej szczegółowej niż wartość bilansowa, o której mowa w art. 584 zn. 2 § 1 KSH. Nakłady związane z budowaniem portalu ponoszone były przez cały okres jego istnienia i obciążały koszty okresu bieżącego. Funkcjonowanie portalu oraz jego bieżące utrzymanie nie pozwalały na alokowanie wydatków, które mogłyby być traktowane jako koszt wytworzenia zgodnie z art. 22b ust. 2 pkt 2 Ustawy PIT i które mogłyby być traktowane jako wartość początkowa, stanowiąca podstawę do ustalania odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 2 Ustawy PIT. Zwiększenie wartości bilansowej aktywów w wyniku powstania wartości niematerialnej - portalu internetowego spowoduje powstanie wartości bilansowej po stronie pasywów. Kwota ta zostanie wprowadzona do bilansu jako składnik kapitału własnego przekształconej spółki. Wnioskodawca planuje podzielić tą kwotę i część przeznaczyć na podwyższenie kapitału akcyjnego, a część na podwyższenie kapitału zapasowego.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Zdarzenie 1


  1. Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do uiszczenia zaliczek od dochodu z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 44 ustawy PIT jedynie od dochodów osiągniętych przez prowadzone przez niego przedsiębiorstwo do dnia rejestracji przekształcenia?
  2. Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku dochodowego należnego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej za rok w którym nastąpi przekształcenie w zeznaniu rocznym PIT-36L, które będzie zobowiązany złożyć do dnia 30 kwietnia roku podatkowego następującego po roku rejestracji przekształcenia?

Zdarzenie 2


Czy w wyniku zbycia akcji Wnioskodawca będzie mógł wykazać koszt sprzedaży tych akcji w wysokości łącznej stanowiącej sumę majątku wynikającego z prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 24 ust. 3a i art. 24 ust. 3f w związku z art. 24a ust.1 Ustawy PIT oraz powiązaniu z art. 16g ust. 1 pkt 4b Ustawy CIT, wniesionego do spółki w wyniku przekształcenia oraz wartości powstałej wartości niematerialnej w postaci portalu internetowego, którego wartość częściowo zwiększyła kapitał akcyjny?


Odpowiedź na pytania w zakresie przedstawionego zdarzenia Nr 1 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odpowiedź w zakresie zdarzenia Nr 2 zostanie udzielona odrębnie.


Zdaniem Wnioskodawcy w razie przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową Wnioskodawca będzie zobowiązany do uiszczania miesięcznych zaliczek z tytułu dochodów z działalności gospodarczej osiąganych przez prowadzone przez niego przedsiębiorstwo za okres do dnia rejestracji przekształcenia. Natomiast dochody osiągnięte przez przedsiębiorstwo po dacie rejestracji przekształcenia, a więc po zmianie formy prawnej przedsiębiorstwa, będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych jako dochody spółki kapitałowej. Jednocześnie, zdaniem Wnioskodawcy, w roku, w którym nastąpi przekształcenie Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej osiągniętych od początku tego roku do dnia przekształcenia w zeznaniu rocznym PIT-36L. Dochody te powinny być rozliczone na zasadach określonych w art. 45 Ustawy PIT tj. najpóźniej do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową.

Zgodnie z art. 551 § 5 KSH przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 i Nr 239, poz. 1593 oraz z 2011 r. Nr 85, poz. 459) - (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą). W myśl art. 584 zn. 2 § 1 KSH przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśla przedsiębiorcę przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej: „CEIDG”). Jak stanowi art. 584 zn. 2 § 1 KSH, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Przepisu nie stosuje się do ulg podatkowych przewidzianych w przepisach prawa podatkowego (art. 584 zn. 2 § 2 KSH). Jednocześnie osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej (art. 584 zn. 2 § 3 KSH). W związku z powyższym należy stwierdzić, iż przekształcenie następuje z chwilą wpisu spółki kapitałowej do rejestru przedsiębiorców KRS, tym samym przedsiębiorca staje się albo jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, albo jedynym akcjonariuszem spółki akcyjnej. Właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśla przedsiębiorcę z CEIDG. Należy zatem uznać, iż z momentem przekształcenia Wnioskodawca przestaje osiągać dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu prowadzenia przedsiębiorstwa. Po tej dacie działalność przedsiębiorstwa prowadzoną dotychczas przez Wnioskodawcę kontynuować będzie spółka kapitałowa, zaś dochody osiągane przez tą spółkę opodatkowane będą podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie jak wynika z art. 44 Ustawy PIT podatnik osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej jest zobowiązany do uiszczenia w ciągu roku, bez wezwania, zaliczek na podatek dochodowy według zasad określonych w tym artykule. Obowiązek uiszczania zaliczek z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej istnieje po stronie Wnioskodawcy tak długo jak długo osiąga on dochody z tego tytułu. Obowiązek ten ustanie zatem po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową. Z kolei zgodnie z art. 45 Ustawy PIT podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad określonych w art. 30c Ustawy PIT (opodatkowanie podatkiem liniowym) właściwym zeznaniem do rozliczenia dochodów osiąganych przez Wnioskodawcę z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej będzie zeznanie PIT- 36L. Rozliczenie PIT będzie konieczne niezależnie od tego jaki wynik osiągnął Wnioskodawca na prowadzonej przez siebie działalności (również wtedy, gdy uzyska stratę lub wynik ten będzie równy zero). Ponieważ Ustawa PIT nie przewiduje, żadnego szczególnego momentu dla złożenia zeznania w sprawie osiągniętych dochodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej w razie przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową, w ocenie Wnioskodawcy będzie on zobowiązany do złożenia zeznania PIT-36L na zasadach ogólnych wynikających z art. 45 Ustawy PIT.

Reasumując zatem, zdaniem Wnioskodawcy, w razie przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową będzie on zobowiązany do uiszczania zaliczek miesięcznych z tytułu dochodów osiągniętych przez prowadzone przez niego przedsiębiorstwo do dnia rejestracji przekształcenia. Jednocześnie Wnioskodawca będzie zobowiązany do złożenia zeznania rocznego z tytułu osiągniętych przez niego dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za rok, w którym nastąpiło przekształcenie na zasadach ogólnych tj. do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku przekształcenia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj