Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-593/10-2/MC
z 22 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-593/10-2/MC
Data
2010.11.22


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
atest
atest
badanie
badanie
certyfikacja
certyfikacja
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów


Istota interpretacji
CIT - w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na badania i certyfikaty oraz sposobu ich rozliczenia.



Wniosek ORD-IN 441 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20.08.2010r. (data wpływu 23.08.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia czy Koszty Badań i Koszty Certyfikacji stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów – jest prawidłowe,
  • sposobu rozliczania w czasie Kosztów Badań – jest prawidłowe,
  • rozliczania w czasie kosztów dotyczących Aprobat i Atestów Bezterminowych – jest prawidłowe,
  • rozliczania w czasie kosztów dotyczących Aprobat i Atestów Terminowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.08.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na badania i certyfikaty oraz sposobu ich rozliczenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (dalej:„Spółka”) jest sprzedawcą klejów, materiałów uszczelniających, domieszek do betonu, itp. Kleje i uszczelniacze marki S używane są w dużych fabrykach produkujących samochody, urządzenia AGD, elektronikę użytkową, gazomierze i wodomierze, w przemyśle stoczniowym, itp. Spektrum zastosowań produktów S jest więc różnorodne i bardzo szerokie. Spółka oferuje produkty i rozwiązania technologiczne do elastycznego uszczelniania, elastycznego i strukturalnego klejenia, izolacji akustycznej oraz strukturalnego wzmacniania konstrukcji. Produkty marki S są wykorzystywane przy produkcji okien, drzwi, dachów, urządzeń sanitarnych i elewacji, statków, samochodów, itp.

Niejednokrotnie sprzedaż danego produktu musi być poprzedzona uzyskaniem odpowiedniego atestu, aprobaty technicznej, certyfikatu, itp. Z punktu widzenia terminu obowiązywania, aprobaty i atesty posiadane przez Spółkę podzielić można następująco:

  • wydawane na określony okres - np. aprobaty na wyroby, wydawane na okres 5 lat przez Instytut Techniki oraz Instytut, atesty wydawane na okres 5 lat przez Państwowy Zakładu (dalej „Aprobaty i Atesty Terminowe”);
  • wydawane na nieokreślony okres np. aprobaty na wyroby wydawane przez Instytut Techniki W L(dalej „Aprobaty i Atesty Bezterminowe).

W niektórych przypadkach Aprobaty i Atesty Terminowe mogą zostać przedłużone na kolejne 5 lat, po wniesieniu odpowiedniej opłaty. Aprobaty i Atesty Terminowe mogą też być na bieżąco nowelizowane (co polega na dodaniu lub zmianie niektórych ich zapisów), jednak nowelizacje tego typu nie wpływają na okres ich ważności.

Spółka ponosi koszty związane z uzyskaniem odpowiednich atestów i aprobat technicznych, itp. Do kosztów związanych z uzyskaniem aprobat i atestów (dalej „Koszty Certyfikacji”) Spółka zalicza opłaty ponoszone w związku ze złożeniem wniosku o wydanie odpowiedniej aprobaty lub atestu - opłaty manipulacyjne, opłaty za wydanie aprobaty, czy atestu, jak również opłaty za nowelizacje atestu lub aprobaty, za przedłużenie ważności aprobaty lub atestu.

Odrębnie Spółka traktuje koszty związane z przeprowadzaniem specjalistycznych badań laboratoryjnych, badań technicznych, naukowych, itp. (dalej „Koszty Badań”). Badania te dotyczą produktów oferowanych przez Spółkę. Niejednokrotnie Spółka zleca badania w związku z chęcią uzyskania atestu, czy aprobaty (badanie może być nawet warunkiem otrzymania atestu lub aprobaty). Spółka może też zlecać badania, które nie są związane z uzyskaniem atestów, czy aprobat. Przykładowo Spółka zamawia w Instytucie Techniki, czy w instytucie D M jednorazowe opinie techniczne dotyczące zastosowania jej wyrobów w konkretnych przypadkach (np. opinie wydawane przez Zakład Badań). Spółka ponosi również koszty corocznych audytów jej procesów produkcyjnych.

Do kosztów związanych z badaniami (dalej „Koszty Badań”) Spółka zalicza zarówno wydatki poniesione na zapłatę wynagrodzenia za zlecone badania, czy analizy, jak również koszty związane z wydaniem wyrobów własnych na cele przeprowadzanych badań.

Spółka pragnie podkreślić, że nawet jeśli zleca ona badanie z uwagi na chęć uzyskania atestu, czy aprobaty, to i tak wyniki badań wykorzystuje również do innych celów. Jak była o tym mowa na wstępie, Spółka oferuje klientom towary produkowane przy użyciu zaawansowanych technologii. Klient oglądający dany produkt nie jest w stanie zobaczyć wszystkich jego właściwości. Produkty marki S. są bowiem często oferowane w formie proszków, czy płynów. Dlatego też Spółka, chcąc przekonać klientów do zakupu oferowanych produktów, musi posiadać odpowiednie, wiarygodne, informacje o ich właściwościach, możliwych zastosowaniach, itp. Wyniki badań często pozwalają przekonać klientów, że oferowany przez Spółkę proszek, czy płyn posiada odpowiednie właściwości (np. że jest to klej uszczelniający, czy powłoka do zabezpieczenia pokładu statku, odporna na czynniki atmosferyczne). Informacje o przeprowadzanych badaniach są też wykorzystywane w dokumentacji przetargowej (Spółka często bierze bowiem udział w przetargach).

Spółka pragnie zaznaczyć, że nie jest producentem towarów, ale jedynie ich sprzedawcą. W związku z tym, przeprowadzane badania, czy certyfikacje nie służą opracowywaniu nowych technologii produkcji towarów, zmianie właściwości produktów, itp. Innymi słowy, nie są to - zdaniem Spółki - prace rozwojowe.

Dla celów rachunkowych Spółka zalicza Koszty Badań, jak również Koszty Certyfikacji dotyczące Aprobat i Atestów Terminowych oraz Aprobat i Atestów Bezterminowych w całości, jednorazowo do kosztów roku, w którym zostały poniesione (nie rozlicza tych wydatków „w czasie”).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

  1. Czy Koszty Badań i Koszty Certyfikacji stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów...
  2. W jaki sposób Spółka powinna zaliczać do kosztów uzyskania przychodów Koszty Badań...
  3. W jaki sposób Spółka powinna zaliczać do kosztów uzyskania przychodów Koszty Certyfikacji w wypadku gdy dotyczą Aprobat i Atestów Bezterminowych...
  4. W jaki sposób Spółka powinna zaliczać do kosztów uzyskania przychodów Koszty Certyfikacji w wypadku gdy dotyczą Aprobat i Atestów Terminowych ...

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad 1.Koszty Badań i Koszty Certyfikacji mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ad 2. Koszty Badań mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo (nie muszą być rozliczane w czasie).

Ad 3. Koszty Certyfikacji w wypadku Aprobat i Atestów Bezterminowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo (nie muszą być rozliczane w czasie).

Ad 4. Koszty Certyfikacji związane z uzyskaniem Aprobat i Atestów Terminowych Spółka może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo (tj. nie musi tych wydatków rozliczać w czasie).

Uzasadnienie stanowiska Spółki

Zgodnie z art. 15 Ustawy CIT do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wszelkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Do kosztów uzyskania przychodów nie można jednak zaliczyć wydatków, o których mowa w art. 15 ust. 1 Ustawy CIT.

Koszty Badań, jak również Koszty Certyfikacji powinny być uznane za koszt uzyskania przychodów. Spółka ponosi te koszty w związku z prowadzoną działalnością Dzięki badaniom technicznym, naukowym, itp. Spółka może przekazywać swoim klientom wiarygodne informacje o oferowanych produktach i ich właściwościach. Niejednokrotnie sprzedaż towarów oferowanych przez Spółkę nie byłaby możliwa bez uzyskania odpowiedniego atestu, certyfikatu, czy aprobaty. Należy też zauważyć, że Koszty Badań i Koszty Certyfikacji nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 Ustawy CIT.

W związku z powyższym, Spółka uważa, że Koszty Badań i Koszty Certyfikacji są dla Spółki kosztem uzyskania przychodów. Takie stanowisko potwierdził między innymi Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 27 lipca 2009 r., znak ILPB3/423-324/09-3/ŁM. Zdaniem tego organu podatkowego wydatki ponoszone na uzyskanie aprobat technicznych na sprzedawane wyroby budowlane należy uznać za poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Bez właściwych aprobat Spółka nie mogłaby sprzedawać wyrobów. Tym samym powyższe wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów”.

Zdaniem Spółki Koszty Badań i Koszty Certyfikacji powinny być uznane za koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami. W związku z tym, przy zaliczaniu tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów należy postępować zgodnie z art. 15 ust. 4 d Ustawy CIT. Zgodnie z tym przepisem, koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeśli koszty te dotyczą okresu dłuższego niż rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim wypadku stanowią one koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do okresu, którego dotyczą.

Spółka uważa, że do kosztów uzyskania przychodów, jednorazowo, mogą być zaliczone Koszty Badań. W związku z tym, takich kosztów Spółka nie musi rozliczać „w czasie”.

W wypadku Kosztów Badań nie jest bowiem możliwe ustalenie okresu, którego dane badanie dotyczy. Jak była o tym mowa, badania przeprowadzane są w różnych celach, a wyniki badań mogą być wykorzystywane przez Spółkę w różnych okresach (często bezterminowo). Nawet, jeśli bezpośrednim powodem zlecenia danego badania jest chęć uzyskania atestu, czy certyfikatu (również Atestu i Aprobaty Terminowej), to i tak wyniki badań są wykorzystywane przez Spółkę w czasie gromadzenia dokumentacji przetargowej, w celach reklamowych, informacyjnych, itp. Wyniki badań mają pozwolić na przekonanie klientów do zakupu produktów, mają dostarczyć wiarygodnych informacji o produktach. Dlatego też nie można ustalić okresu, w którym wyniki badań są wykorzystywane. W konsekwencji Spółka uważa, że Koszty Badań powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, w momencie poniesienia wydatku.

Z podobnych względów do kosztów uzyskania przychodów, jednorazowo, powinny być zaliczane Koszty Certyfikacji związane z uzyskaniem Atestów i Aprobat Bezterminowych. W tym wypadku nie jest możliwe rozliczenie kosztów w czasie, gdyż Atesty i Aprobaty Bezterminowe nie są wydawane na z góry ustalony okres czasu (nie wiadomo, jakiego okresu taki wydatek dotyczy).

Powyższe stanowisko potwierdza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy. W interpretacji z dnia 26 listopada 2007r., znak ITPB3/423-69/07/MT, organ ten uznał, że „wydatki na badania naukowe, jak i na certyfikację urządzeń powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z przepisem art. 15 ust. 4d. Oznacza to, że:

  • wydatki poniesione na badania naukowe są potrącane w dacie ich poniesienia,
  • wydatki poniesione celem uzyskania certyfikatu bezterminowego są potrącane w dacie ich poniesienia”.

W powyżej cytowanej interpretacji organ podatkowy stwierdził też, że „wydatki poniesione celem uzyskania certyfikatów terminowych o okresie ważności przekraczającym rok podatkowy stanowią koszt uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresów ważności poszczególnych certyfikatów”. Zdaniem Spółki taki pogląd nie powinien być jednak wyrażony w odniesieniu do Kosztów Certyfikacji związanych z uzyskaniem Atestów i Aprobat Terminowych. Spółka wyjaśniała bowiem na wstępie, że Atesty i Aprobaty Terminowe, co prawda są wydawane na ustalony okres (co do zasady na 5 lat), jednakże okres ten może ulec wydłużeniu. Może się też okazać, że dany Atest, czy Aprobata Terminowa będą nowelizowane, czy zmieniane. Spółka - w momencie występowania o dany Atest, czy Aprobatę Terminową - nie wie jednak, czy do przedłużenia okresu obowiązywania danego atestu dojdzie, czy też nie. Nie jest więc wstanie precyzyjnie ustalić, w jakim okresie dany Atest, czy Aprobata Techniczna będą wykorzystywane. W związku z tym, Spółka uważa, że również w wypadku Kosztów Certyfikacji związanych z uzyskaniem Atestów i Aprobat Terminowych należałaby uznać, że są one kosztem uzyskania przychodów jednorazowo, w momencie poniesienia wydatku. Takie ujęcie Kosztów Certyfikacji związanych z uzyskaniem Atestów i Aprobat Terminowych byłoby zgodne z ujęciem tego wydatku dla celów rachunkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, 09-402 Płock, ul. 1 Maja 10.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj