Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-1064e/10/MN
z 26 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-1064e/10/MN
Data
2011.01.26


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Ewidencja i identyfikacja podatników --> Zasady posługiwania się NIP --> Następstwo prawne

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Zgłoszenie rejestracyjne

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Osoby prawne i spółki nieposiadajace osobowości prawnej


Słowa kluczowe
aktualizacja danych
aktualizacja danych
deklaracja podatkowa
deklaracja podatkowa
łączenie spółek
łączenie spółek
następstwo prawne
następstwo prawne
Numer Identyfikacji Podatkowej
Numer Identyfikacji Podatkowej
przejęcie
przejęcie
sukcesja prawna
sukcesja prawna


Istota interpretacji
Który z podmiotów, uczestniczących w połączeniu (Spółka przejmująca czy Spółka przejmowana) zobowiązany będzie do aktualizacji danych poprzez ewentualne złożenie formularza NIP-2 oraz formularz VAT-Z wskutek połączenia (w szczególności do podpisania stosownych formularzy)?



Wniosek ORD-IN 501 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2010 r. (data wpływu 2 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie złożenia aktualizacji zgłoszeń VAT-Z i NIP-2 organom podatkowym - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 listopada 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. złożenia aktualizacji zgłoszeń VAT-Z i NIP-2 organom podatkowym.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca, będąc spółką akcyjną (dalej: Spółka przejmująca), prowadzi działalność gospodarczą w zakresie budowy oraz utrzymania powierzchni dróg i autostrad na terenie Polski. W ramach działań restrukturyzacyjnych planuje do 31 grudnia 2010 r. dokonać przejęcia Spółki z o.o. (dalej: Spółka przejmowana). Przejęcie zostanie dokonane w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) poprzez przeniesienie całego majątku z równoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego o nową emisję akcji – Wnioskodawca wyemituje akcje, które zostaną objęte przez obecnych udziałowców Spółki przejmowanej (tzw. połączenie przez przejęcie).

Do dnia przejęcia obie Spółki, zarówno Wnioskodawca, jak i Spółka przejmowana, prowadzić będą normalną działalność operacyjną, tzn. będą wystawiać i otrzymywać faktury dokumentujące odpowiednio sprzedaż i zakupy towarów i usług.

Po połączeniu całość sprzedaży na rzecz odbiorców zewnętrznych fakturowana będzie bezpośrednio przez Wnioskodawcę, tj. na wystawianych fakturach widnieć będą dane Wnioskodawcy.


Nie można wykluczyć, że już po przejęciu Spółki z o. o. przez Wnioskodawcę wystąpią następujące sytuacje:


  • wystawione uprzednio przez Spółkę przejmowaną faktury wymagać mogą korekty;
  • faktury wystawiane na rzecz Spółki przejmowanej przez jej kontrahentów mogą wymagać korekty;
  • kontrahent (zwłaszcza taki, który współpracował ze spółką przejmowaną jeszcze przed połączeniem) wystawi faktury, w których zawarte będą dane dotychczasowe Spółki przejmowanej (sprzed połączenia), może to mieć miejsce w szczególności w wyniku omyłek kontrahentów, wynikających z przyzwyczajenia;
  • pojawi się konieczność skorygowania deklaracji VAT-7 złożonych przez Spółkę przejmowaną za okresy rozliczeniowe, poprzedzające połączenie, do właściwego urzędu skarbowego.


W związku z planowanym połączeniem i brakiem wyraźnych regulacji dot. niektórych formalnych aspektów połączenia Spółka przejmująca ma wątpliwość co do obowiązków formalnych i informacyjnych, wynikających z planowanego połączenia.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Który z podmiotów, uczestniczących w połączeniu (Spółka przejmująca czy Spółka przejmowana) zobowiązany będzie do aktualizacji danych poprzez ewentualne złożenie formularza NIP-2 oraz formularz VAT-Z wskutek połączenia (w szczególności do podpisania stosownych formularzy)...


Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z przejęciem Spółki z o. o. to Wnioskodawca będzie zobowiązany, w imieniu Spółki przejmowanej złożyć formularz VAT-Z, jak również będzie zobowiązany w związku z przejęciem złożyć formularz NIP-2, aktualizujący dane Spółki przejmującej.

W myśl art. 96 ust. 12 ustawy o VAT, jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest zobowiązany zgłosić ich zmianę w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Obowiązek informacyjny w przypadku zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej został uregulowany natomiast w art. 96 ust. 6 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT, który zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu jest zobowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego na specjalnie do tego przeznaczonym formularzu (VAT-Z) stosownie do art. 98 ust. 1 pkt 2 omawianej ustawy.

Ostateczne przejęcie nastąpi z dniem wpisania połączenia do Krajowego Rejestru Sądowego – z tym dniem Spółka przejmująca wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki Spółki przejmowanej. W wyniku przejęcia Spółka przejmowana przestanie istnieć, co spowoduje zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Ponieważ zgłoszenia należy dokonać najpóźniej w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana - czyli po zarejestrowaniu przejęcia - Spółka przejmowana nie będzie zdolna dokonać zgłoszenia samodzielnie. W konsekwencji należy przyjąć, iż formularz VAT-Z powinien zostać złożony przez Spółkę przejmującą, jako następcę, na którego przeszły prawa i obowiązki Spółki przejmowanej (w tym również obowiązku dokonania zgłoszenia zmiany). Zdaniem Wnioskodawcy zgłoszenie takie powinno zostać złożone niezwłocznie po zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (tj. po dniu rejestracji przekształcenia).

Opisane powyżej stanowisko znajduje potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych, przykładowo w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 28 stycznia 2010 r. (sygn. ILPP1/443-1362/09-9/BP).

Odnosząc się do kwestii złożenia zgłoszenia aktualizującego, Wnioskodawca wskazując na treść art. 12 ust. 2 ustawy o NIP stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie nie zachodzi sukcesja tego numeru. W związku z art. 12 ust. 3a ustawy o NIP, na Spółce przejmowanej nie będą ciążyć żadne obowiązki w zakresie aktualizacji danych rejestracyjnych (poza obowiązkami dot. wyrejestrowania jako podatnik VAT). Z tego względu również Spółka przejmująca - jako następca prawny - nie będzie zobowiązana do składania jakiejkolwiek aktualizacji informacji w ramach deklaracji NIP-2 w odniesieniu do Spółki przejmowanej (również ten wniosek znajduje potwierdzenie we wspomnianej wyżej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 28 stycznia 2010 r.).

Niemniej Spółka przejmująca - na skutek połączenia - będzie zobowiązana do zgłoszenia aktualizacyjnego w zakresie swoich danych: jakie uległy zmianie na skutek przekształcenia -przykładowo, Spółka przejmująca stanie się stroną umów o rachunki bankowe, których stroną do tej pory była Spółka przejmowana, a dane o tych rachunkach powinny zostać ujawnione w zgłoszeniu aktualizacyjnym.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, w związku z planowanym połączeniem, zgłoszenie dotyczące zaprzestania działalności przez Spółkę przejmowaną (VAT-Z), Spółka przejmująca, jako sukcesor prawny w myśl art. 93 Ordynacji podatkowej, winna złożyć do urzędu skarbowego właściwego dla Spółki przejmowanej, natomiast formularz aktualizacji danych rejestracyjnych (NIP-2) powinien zostać złożony przez Wnioskodawcę, jedynie w zakresie aktualizacji danych Spółki przejmującej, do urzędu właściwego dla Spółki przejmującej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz. U. z 2004 r., nr 269, poz. 2681 z późn. zm.), podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego określonego w art. 4 – wymienieni w art. 6 ust. 1, tj. podatnicy podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego – nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.


Zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy, NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem enumeratywnie wymienionych przypadków, tj.:


  1. przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy;
  2. przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.


Jednocześnie z art. 12 ust. 2 tej ustawy wynika, iż z wyjątkiem ww. przypadków, decyzja o nadaniu NIP wygasa z mocy prawa, w przypadku ustania bytu prawnego podatnika (…).

Regulacje dotyczące łączenia się spółek kapitałowych znajdują się w przepisach art. od 491 do 527 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Z uregulowań tych wynika, że spółki kapitałowe mogą łączyć się między sobą. Połączenie to może być dokonane m.in. przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie). Spółka przejmowana zostaje rozwiązana bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru. Natomiast połączenie następuje z dniem wpisania do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej. Zgodnie z art. 494 ww. ustawy, spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej.

Zgodnie z art. 93 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), osoba prawna łącząca się przez przejęcie innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Połączenie spółek następuje zatem z dniem wpisania do rejestru właściwego według siedziby spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia), i z tym dniem spółka przejmująca wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

W myśl art. 96 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Stosownie do art. 96 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r., jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza przejąć Spółkę z o. o., zgodnie z art. 492 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych poprzez przeniesienie całego majątku tej Spółki na Wnioskodawcę, z równoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego o nową emisję akcji, przyznanych udziałowcom Spółki przejmowanej.


Biorąc pod uwagę powyższe przepisy prawa podatkowego na tle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, wskazać należy, iż Spółka przejmująca dokonuje aktualizacji danych, które uległy zmianie w związku połączeniem się spółek, poprzez złożenie formularza NIP-2 oraz składa formularz VAT-Z w imieniu Spółki przejmowanej.


Interpretacja dotyczy przedstawionego zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj