Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1276/10/AB
z 16 marca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-1276/10/AB
Data
2011.03.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
spółka jawna
spółka jawna
wystąpienie wspólnika
wystąpienie wspólnika
zwrot wkładów
zwrot wkładów


Istota interpretacji
Skutki podatkowe zwrotu majątku występującemu ze spółki jawnej wspólnikowi, następującego w formie pieniężnej.



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 21 grudnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu majątku występującemu ze spółki jawnej wspólnikowi, następującego w formie pieniężnej w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2010 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych zwrotu majątku występującemu ze spółki jawnej wspólnikowi, następującego w formie pieniężnej w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną. W 2009 r. wystąpił ze spółki jawnej (dalej: „Spółka”), której był wspólnikiem od 1990 r. Przez cały okres pozostawania wspólnikiem Spółki Wnioskodawca rozliczał część jej zysku, jako przychód z działalności gospodarczej na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z wystąpieniem ze Spółki Wnioskodawca jest uprawniony, na podstawie art. 65 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm. – dalej: „Ksh"), do wypłaty części kapitałowej stanowiącej wartość zbywczą majątku spółki przypadającą na niego jako wspólnika. Wypłata ta zostanie dokonana w formie pieniężnej w 2011r. Kwota przedmiotowej wypłaty nie przekroczy sumy wielkości wniesionego przez Wnioskodawcę wkładu oraz nadwyżki przychodów nad kosztami, rozliczanej proporcjonalnie do udziału w zysku (tj. dochodu opodatkowanego już przez wspólników Spółki), pomniejszonej o dokonane we wcześniejszych latach wypłaty zysku. Innymi słowy, Wnioskodawca nie otrzyma od Spółki w 2011r. więcej niż suma wniesionych przez niego wkładów i dochodów (opodatkowanych i zapłaconych) ze spółki liczonych od początku jej istnienia, pomniejszonych o wcześniejsze faktyczne wpłaty z zysku dla Wnioskodawcy. Przy czym przez wartość wkładu wniesionego do Spółki należy rozumieć jego wartość rynkową z dnia wniesienia do Spółki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca jest zobowiązany rozpoznać dochód z tytułu transakcji wskazanej w powyższym zdarzeniu przyszłym oraz czy z tytułu tej transakcji jest zobowiązany zapłacić podatek dochodowy...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm. - dalej: „ustawa PIT”), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy PIT). Wprost wyklucza to możliwość zaliczenia otrzymanych w ten sposób środków do przychodów ze źródła, o którym mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 7 tej ustawy. Jednakże zgodnie z przepisem art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy PIT, „Do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się (...) środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędacej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce".

Mając na uwadze powyższą regulację należy uznać, iż w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej, jego przychód stanowią jedynie środki pieniężne w części przekraczającej dochód uprzednio opodatkowany u występującego wspólnika. Należy bowiem wskazać, iż wypłacany występującemu ze spółki wspólnikowi, w ramach zwracanego udziału kapitałowego, zysk z lat ubiegłych stanowił przychód podlegający opodatkowaniu w momencie jego przypisania wspólnikowi w proporcji odpowiadającej posiadanemu przez niego udziałowi w zysku. Został on więc już opodatkowany, gdyż był on zaliczony do przychodów wspólnika z udziału w zysku spółki, na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy PIT, a jego faktyczna wypłata podczas podziału zysku za dany rok obrotowy, czy też w ramach udziału kapitałowego przy wystąpieniu wspólnika ze spółki, nie powinna rodzić ponownego obowiązku jego opodatkowania. Wypłata zysku z lat ubiegłych w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki osobowej powinna być zatem postrzegana jako zdarzenie neutralne podatkowo (vide: A. Pęczyk-Tofel, Opodatkowanie dochodów wspólników spółek osobowych, Serwis Monitora Podatkowego 3/2010).

Wnioskodawca podkreśla, iż na takie rozumienie ww. nowych przepisów ustawy PIT wskazuje również uzasadnienie do nowelizacji tej ustawy: „W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną również należy rozróżnić sytuację, w której występujący wspólnik otrzymuje tytułem spłaty swojego udziału środki pieniężne i sytuację, w której wspólnik otrzymuje niepieniężne składniki majątku. Pierwszą z omawianych sytuacji należy jednak potraktować odmiennie niż wówczas, gdy dochodzi do likwidacji spółki. W związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną ustalana jest wartość zbywcza jej majątku. Wartość ta odpowiada wartości jaką wspólnicy uzyskaliby sprzedając na wolnym rynku całe swoje przedsiębiorstwo (spółkę). Wartość zbywcza jest dzielona tak, aby ustalić część przypadającą na występującego wspólnika. W części należnej występującemu wspólnikowi zawiera się zarówno:

  • wkład wniesiony przez tego wspólnika w chwili przystąpienia do spółki,
  • nadwyżka wartości rynkowej majątku nad jego wartością podatkową oraz
  • pozostawione przez wspólnika zyski, wcześniej na bieżąco przez niego opodatkowane, które zostały reinwestowane (np. w środki trwałe).

W związku z powyższym przyjęto, że u podatnika, który w związku z wystąpieniem z takiej spółki otrzymał środki pieniężne powstanie z tego tytułu przychód (art. 14 ust. 16 ustawy PIT - winno być art. 14 ust. 2 pkt 16). Jednocześnie, z przychodu tego wyłączona będzie wartość środków pieniężnych w części odpowiadającej uzyskanej przez wspólnika, przed wystąpieniem, nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziałów w tej spółce (art. 14 ust. 11 ustawy PIT – winno być art. 14 ust. 3 pkt 11). Dochodem podlegającym opodatkowaniu w związku z wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną w przypadku otrzymania środków pieniężnych będzie więc różnica miedzy przychodem z tego tytułu, ustalonym zgodnie z ww. zasadami, a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce (art. 24 ust. 3b ustawy PIT). Rozwiązanie takie wyklucza podnoszony w orzecznictwie zarzut podwójnego opodatkowania dochodu u wspólnika."

Natomiast dochód z tytułu otrzymania przez Wnioskodawcę środków pieniężnych z tytułu wystąpienia ze Spółki ustala się zgodnie z przepisem art. 24 ust. 3c ustawy PIT, w myśl którego „Dochodem z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną w przypadku otrzymania środków pieniężnych jest różnica między przychodem z tego tytułu, ustalonym zgodnie z art. 14, a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce.”

Zdaniem Wnioskodawcy, przez „wydatki na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce" należy rozumieć wartość wkładu wniesionego przez wspólnika w momencie jego przystąpienia do spółki osobowej. Powinna to być wartość rynkowa na dzień wniesienia wkładu, określona przez wspólników w umowie spółki osobowej, taką bowiem wartość wspólnik przeznaczył na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w spółce osobowej. Jednocześnie tą wartość rynkową wspólnik traci, uzyskując w zamian udział kapitałowy w spółce osobowej oraz prawo do udziału w zysku w tej spółce.

Wnioskodawca wskazuje, iż przepis art. 24 ust. 3c ustawy PIT, zastąpił zwolnienie uregulowane do dnia 31 grudnia 2010 r. w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy PIT. W myśl tego przepisu, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., „Wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.” Na tle tego przepisu orzecznictwo uznało, iż wartość wkładów należy ustalić w wysokości ich wartości rynkowej z dnia wniesienia aportu do spółki osobowej.

Mając na uwadze powyższe uznać należy, iż wartość rynkowa wkładu wniesionego przez Wnioskodawcę do Spółki, ustalona na dzień jego wniesienia do Spółki, która następnie została mu zwrócona z uwagi na jego wystąpienie z tej Spółki, pomniejsza jego przychód z tytułu otrzymania wypłaty ze Spółki.

Reasumując, przychód Wnioskodawcy z tytułu wypłaty mu środków pieniężnych z uwagi na jego wystąpienie ze Spółki, stanowić będzie kwota otrzymanych środków, w części przekraczającej uzyskaną przed jego wystąpieniem ze Spółki nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszoną o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce. Przychód ten powinien być pomniejszony o koszty uzyskania przychodów w wysokości wydatków na nabycie bądź objęcie prawa do udziałów w Spółce, tj. w wysokości wartości rynkowej przedmiotu wkładu z dnia jego wniesienia przez Wnioskodawcę do Spółki.

Na poparcie powyższego stanowiska Wnioskodawca powołał wyroki:

  • Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 października 2004 r., sygn. akt FSK 594/04,
  • Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 22 marca 2007 r., sygn. akt I SA/Ke 72/07,
  • uchwałę Sąd Najwyższego z dnia 21 listopada 1995 r. w sprawie o sygn. akt III CZP 160/95.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie, odnosząc się do kwestii sposobu ustalenia wartości wydatków na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w spółce, które to wydatki stanowią koszt przy ustalaniu dochodu z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej, stwierdzić należy, że stanowisko Wnioskodawcy jest w tym zakresie prawidłowe, o ile w chwili wniesienia wkładu do spółki, jego wartość, w świetle obowiązujących przepisów prawa, mogła być określona w wartość rynkowej przedmiotu wkładu z dnia jego wniesienia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i 3 wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj