Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-736/12/AW
z 24 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2012r. (data wpływu 13 lipca 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 października 2012r. (data wpływu 22 października 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • skutków podatkowych przekazania Wnioskodawcy przez Spółkę jawną udziału w prawie własności nieruchomości, odpowiadającej wartością wartości o jaką zmniejszono wkład Wnioskodawcy – jest prawidłowe,
  • skutków podatkowych przekazania Wnioskodawcy przez Spółkę jawną nieruchomości wydzielonej z nieruchomości stanowiącej wkład, odpowiadającej wartością wartości o jaką zmniejszono wkład Wnioskodawcy – jest prawidłowe,
  • uznania Spółki za podatnika podatku od towarów i usług w związku z ww. czynnością – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2012r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych przekazania Wnioskodawcy przez Spółkę jawną udziału w prawie własności nieruchomości, odpowiadającej wartością wartości o jaką zmniejszono wkład Wnioskodawcy albo przekazania Wnioskodawcy przez Spółkę jawną nieruchomości wydzielonej z nieruchomości stanowiącej wkład, odpowiadającej wartością wartości o jaką zmniejszono wkład Wnioskodawcy oraz w zakresie uznania Spółki za podatnika podatku od towarów i usług w związku z ww. czynnością.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 października 2012r. (data wpływu 22 października 2012r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 10 października 2012r. nr IBPP1/443-736/12/AW.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej planuje, że założy spółkę jawną z drugim wspólnikiem, również osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Do tej spółki wspólnicy wniosą aportem własność należącej do nich nieruchomości. Każdy ze wspólników wniesie więc do spółki przysługujący mu udział w prawie własności tej nieruchomości.

Przy wnoszeniu wkładu spółce nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Z upływem czasu Wnioskodawca zmniejszy swoje zaangażowanie kapitałowe w spółce jawnej w ten sposób, że obniży swój wkład, co zostanie zaakceptowane przez drugiego wspólnika tej spółki. Zmniejszenie wkładu nastąpi uchwałą wspólników na podstawie art. 54 § 1 ksh (zmniejszenie udziału kapitałowego w spółce jawnej) poprzez zmniejszenie udziału w prawie własności nieruchomości, stanowiącej wkład do tej spółki.

Pozostała po zmniejszeniu udziału kapitałowego część udziału w nieruchomości zostanie przekazana (zwrócona) Wnioskodawcy – tj. Wnioskodawca otrzyma albo udział w prawie własności nieruchomości (odpowiadający wartości, o którą obniżono wkład Wnioskodawcy), albo wydzieloną z nieruchomości stanowiącej wkład osobną nieruchomość (odpowiadający wartością wartości, o którą obniżono wkład Wnioskodawcy).

W uzupełnieniu wniosku podano ponadto, że – jak wskazano we wniosku o indywidualną interpretację – dopiero planowane jest założenie spółki jawnej. Przepisy Ordynacji podatkowej regulują przypadek złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca wskazał – według swej najlepszej wiedzy – na dzień składania pisma z dnia 17 października 2012r.: nazwa (firma) ...

Wnioskodawca nadmienił również, że ww. elementy, stanowiące treść umowy spółki jawnej, nie są zależne wyłącznie od Wnioskodawcy, ale również od drugiego wspólnika – strony umowy.

W odniesieniu do pytania organu dotyczącego stopnia zaawansowania przygotowań związanych z utworzeniem planowanej spółki jawnej, poprzez np. określenie czy w sprawie tej Wnioskodawca zawarł z drugim wspólnikiem:

  • porozumienie (ustne lub pisemne) – Wnioskodawca odpowiedział „NIE”,

potencjalni wspólnicy przyszłej spółki jawnej uzgodnili ogólnie pomysł biznesowy który miałby być realizowany w ramach spółki jawnej. Podjęcie dalszych działań jest uzależnione m.in. od stanowiska wyrażonego w indywidualnej interpretacji podatkowej, na podstawie przedmiotowego wniosku. Wnioskodawca nadmienił, że treść umowy spółki jawnej jest determinowana przepisami ustawy kodeks spółek handlowych, zawierającymi szczegółową regulację w tym względzie;

  • memorandum – Wnioskodawca odpowiedział „NIE”,

Wnioskodawca zauważył, że brak regulacji prawnej w przedmiotowym zakresie, w szczególności w zakresie tworzenia spółek osobowych – ustawa kodeks spółek handlowych ani kodeks cywilny nie regulują takiej instytucji jak memorandum;

  • umowę przedwstępną – Wnioskodawca odpowiedział „NIE”,
  • umowę spółki jawnej – Wnioskodawca odpowiedział „NIE”.

Powyższe zresztą wynika z faktu, że złożony wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca oświadczył, że celem wystąpienia z przedmiotowym wnioskiem jest uzyskanie oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny, zgodnie z regulacją art. 14c § 1 Op. Wnioskodawca może być zainteresowany skutkami podatkowymi swojego potencjalnego zachowania, które jedynie projektuje, ale którego podjęcie uzależnia od wyniku interpretacji indywidualnej. W postępowaniu interpretacyjnym stan faktyczny przedstawiony we wniosku może mieć charakter hipotetyczny, natomiast rzeczą uprawnionego organu jest, przy wystarczającej „precyzyjności” tego stanu, udzielenie odpowiedzi, czyli wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie (wyrok WSA w Gdańsku z dnia 1 lipca 2009r., I SA/Gd 269/09, LEX nr 510725).

Wnioskodawca podkreślił, że w spółkach osobowych, w szczególności w spółce jawnej, nie istnieją udziały w spółce. Każdy wspólnik zobowiązany jest do wniesienia wkładu do spółki. Wkłady wniesione do spółki osobowej stają się własnością tej spółki (jej majątkiem – art. 28 ksh). Wspólnik natomiast posiada w spółce udział kapitałowy, który odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu (art. 50 § 1 ksh), nie jest jednak tym samym co np. udział w spółce z o.o.

Reasumując, wspólnicy planowanej spółki jawnej wniosą wkłady do tej spółki – udziały w prawie własności nieruchomości. Wartość rzeczywiście wniesionych wkładów będzie odpowiadała udziałowi kapitałowemu wspólnika w spółce jawnej.

Spółka jawna będzie zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.

Nieruchomość będzie wniesiona do spółki jawnej jako wkład – na własność spółki: będzie stanowić majątek spółki. Aportem zostanie wniesiona własność nieruchomości.

Wnioskodawca wyjaśnił, że przekazanie wspólnikowi udziału w nieruchomości lub też wydzielonej nieruchomości nastąpi na podstawie uchwały wspólników spółki jawnej podjętej w trybie art. 54 § 1 ksh (zmniejszenie udziału kapitałowego). Spółka jawna nie uczestniczy w podjęciu tej uchwały, jedynie wykonuje uchwałę podjętą przez wspólników tej spółki. Zwrot części wkładu następuje bez żadnego świadczenia wzajemnego (jest po prostu skutkiem decyzji wspólników o zmniejszeniu udziału kapitałowego w spółce). Zwrot części wkładu (udziału w nieruchomości lub wydzielonej nieruchomości) na skutek zmniejszenia udziału kapitałowego jest czynnością specyficznego rodzaju, wynikającą z regulacji art. 54 ksh. Brak świadczenia wzajemnego wskazywałby na nieodpłatność przekazania (zwrotu wkładu), jednakże zgodnie ze stanowiskiem wskazanym we wniosku nie jest to czynność, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy przekazanie Wnioskodawcy przez Spółkę jawną – wobec zmniejszenia udziału kapitałowego Wnioskodawcy w tej Spółce – udziału w prawie własności nieruchomości, odpowiadającego wartością wartości o jaką zmniejszono wkład Wnioskodawcy – będzie rodziło skutki w ramach podatku od towarów i usług?
  2. Czy przekazanie Wnioskodawcy przez Spółkę jawną – wobec zmniejszenia udziału kapitałowego Wnioskodawcy w tej Spółce – nieruchomości wydzielonej z nieruchomości stanowiącej wkład, odpowiadającej wartością wartości o jaką zmniejszono wkład Wnioskodawcy – będzie rodziło skutki w ramach podatku od towarów i usług?
  3. Czy Spółka – w przypadku czynności, o której mowa w pytaniu 1 lub 2 – będzie miała status podatnika podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, zmniejszenie udziału kapitałowego wspólnika w spółce jawnej dokonywane jest na podstawie art. 54 § 1 ksh, poprzez zmianę umowy spółki jawnej i jest równoznaczne ze zmniejszeniem wkładu wspólnika w tej spółce (art. 50 ksh). Zmniejsza się więc „zaangażowanie kapitałowe” wspólnika w spółkę jawną i zwraca się wspólnikowi różnicę ponad obniżony wkład (zwrot w naturze). Zwrot pozostałej po zmniejszeniu części wkładu (w tym przypadku udziału we własności nieruchomości lub wydzielonej części nieruchomości mu odpowiadającej) następuje bez świadczenia wzajemnego - na skutek zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce.

Zgodnie z utrwalonymi poglądami, aby dostawa towarów była odpłatna w rozumieniu ustawy VAT, musi zostać wykonana za wynagrodzeniem oraz musi istnieć związek o charakterze przyczynowym pomiędzy dostawą a zapłatą wynagrodzenia (wynagrodzenie musi być należne za wykonanie świadczenia). W przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego brak świadczenia, podmiot dokonujący zwrotu wkładu wspólnikowi (tj. spółka jawna) nic od wspólnika nie otrzymuje w zamian, nie ma tu żadnej ekwiwalentności świadczeń ani odpłatności. Zwrot części wkładu następuje na skutek zmniejszenia udziału kapitałowego (zmniejsza się jakaś część uprawnień wspólnika w spółce, np. udział w stratach i zyskach), jednakże udział kapitałowy (ani uprawnienia z nim związane) nie jest ani przekazywany Spółce, ani nie jest zmniejszany na jej rzecz. Zakres uprawnień wspólników, wysokość wniesionych wkładów i wysokość udziału kapitałowego wynika z umowy spółki – są to uzgodnienia pomiędzy wspólnikami, a nie wspólnika ze Spółką.

Nie znajduje również zastosowania, do zmniejszenia udziału kapitałowego i zwrotu wkładu z tego wynikającego, regulacja art. 7 ust. 2 ustawy VAT: Spółka (podatnik) przekazuje nieodpłatnie (w ramach zmniejszenia wkładu) wspólnikowi, na cele osobiste, udział w nieruchomości, ale przy jego nabyciu nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Wobec tego ta nieodpłatna dostawa towarów nie jest zrównywana przez ustawę VAT z dostawą odpłatną (art. 7 ust. 2 ustawy VAT a contrario). Reasumując, zmniejszenie udziału kapitałowego ani zwrot pozostałej po zmniejszeniu części wkładu nie jest objęty zastosowaniem ustawy VAT i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wnioskodawca podkreślił również, że spółka dokonując zwrotu wkładu na skutek zmniejszenia udziału kapitałowego nie działa jako kontrahent ani podatnik. Spółka jedynie wykonuje czynności korporacyjne, na skutek decyzji podjętych przez wspólników (zmniejszenie udziału kapitałowego i zmiana umowy spółki), a nie decyzji podjętych przez spółkę jako podmiot praw i obowiązków. W kwestii opodatkowania czynności podatkiem VAT konieczne jest ustalenie czy dokonuje jej podmiot prowadzący w odniesieniu do tej czynności samodzielną działalność gospodarczą, gdyż opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług dokonane przez podatnika działającego w takim właśnie charakterze (tak: wyrok WSA w Poznaniu z 17 marca 2011r., I SA/Po 101/11, utrzymany wyrokiem NSA z 10 maja 2012r., I FSK 1010/11). Planowane zmniejszenie udziału kapitałowego w spółce jawnej nie nastąpi w ramach prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej – przeniesienie na wspólnika (zwrot) części jego wkładu nie będzie należało do: działalności producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, ani działalności osób wykonujących wolne zawody (art. 15 ust. 2 ustawy VAT).

Czynność zwrotu części wkładu wspólnikowi spółki jawnej na skutek uchwalonego zmniejszenia udziału kapitałowego tego wspólnika w spółce jest czynnością o charakterze organizacyjno-ustrojowym, dokonywaną wewnątrz spółki, a nie czynnością wchodzącą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.

Reasumując powyższe, przekazanie Wnioskodawcy przez spółkę jawną – wobec zmniejszenia udziału kapitałowego Wnioskodawcy w tej spółce – udziału w prawie własności nieruchomości, odpowiadającego wartością wartości o jaką zmniejszono wkład Wnioskodawcy, względnie nieruchomości wydzielonej z nieruchomości stanowiącej wkład, odpowiadającej wartością wartości o jaką zmniejszono wkład Wnioskodawcy, nie będzie rodziło skutków w ramach podatku od towarów i usług, nie będzie podlegało ustawie o podatku od towarów i usług. Spółka jawna dokonując tej czynności nie będzie miała statusu podatnika podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się:

  • za prawidłowe – w zakresie skutków podatkowych przekazania Wnioskodawcy przez Spółkę jawną udziału w prawie własności nieruchomości, odpowiadającej wartością wartości o jaką zmniejszono wkład Wnioskodawcy,
  • za prawidłowe – w zakresie skutków podatkowych przekazania Wnioskodawcy przez Spółkę jawną nieruchomości wydzielonej z nieruchomości stanowiącej wkład, odpowiadającej wartością wartości o jaką zmniejszono wkład Wnioskodawcy,
  • za nieprawidłowe – w zakresie uznania Spółki za podatnika podatku od towarów i usług w związku z ww. czynnością.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W świetle art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W świetle art. 7 ust. 2 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zatem co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Powyższe oznacza, że nieodpłatne przekazanie towarów uznaje się za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem. Niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów – w świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy – jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy, bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ww. ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej planuje, że założy spółkę jawną z drugim wspólnikiem, również osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Do tej spółki wspólnicy wniosą aportem własność należącej do nich nieruchomości. Każdy ze wspólników wniesie więc do spółki przysługujący mu udział w prawie własności tej nieruchomości.

Przy wnoszeniu wkładu spółce nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Z upływem czasu Wnioskodawca zmniejszy swoje zaangażowanie kapitałowe w spółce jawnej w ten sposób, że obniży swój wkład, co zostanie zaakceptowane przez drugiego wspólnika tej spółki. Zmniejszenie wkładu nastąpi uchwałą wspólników na podstawie art. 54 § 1 ksh (zmniejszenie udziału kapitałowego w spółce jawnej) poprzez zmniejszenie udziału w prawie własności nieruchomości, stanowiącej wkład do tej spółki.

Pozostała po zmniejszeniu udziału kapitałowego część udziału w nieruchomości zostanie przekazana (zwrócona) Wnioskodawcy – tj. Wnioskodawca otrzyma albo udział w prawie własności nieruchomości (odpowiadający wartości, o którą obniżono wkład Wnioskodawcy), albo wydzieloną z nieruchomości stanowiącej wkład osobną nieruchomość (odpowiadający wartością wartości, o którą obniżono wkład Wnioskodawcy).

Ponadto Wnioskodawca podkreślił, że w spółkach osobowych, w szczególności w spółce jawnej, nie istnieją udziały w spółce. Każdy wspólnik zobowiązany jest do wniesienia wkładu do spółki. Wkłady wniesione do spółki osobowej stają się własnością tej spółki (jej majątkiem – art. 28 ksh). Wspólnik natomiast posiada w spółce udział kapitałowy, który odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu (art. 50 § 1 ksh), nie jest jednak tym samym co np. udział w spółce z o.o. Reasumując, wspólnicy planowanej spółki jawnej wniosą wkłady do tej spółki – udziały w prawie własności nieruchomości. Wartość rzeczywiście wniesionych wkładów będzie odpowiadała udziałom i kapitałowemu wspólnika w spółce jawnej. Spółka jawna będzie zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.

Nieruchomość będzie wniesiona do spółki jawnej jako wkład – na własność spółki: będzie stanowić majątek spółki. Wnioskodawca wyjaśnił, że przekazanie wspólnikowi udziału w nieruchomości lub też wydzielonej nieruchomości nastąpi na podstawie uchwały wspólników spółki jawnej podjętej w trybie art. 54 § 1 ksh (zmniejszenie udziału kapitałowego). Spółka jawna nie uczestniczy w podjęciu tej uchwały, jedynie wykonuje uchwałę podjętą przez wspólników tej spółki. Zwrot części wkładu następuje bez żadnego świadczenia wzajemnego (jest po prostu skutkiem decyzji wspólników o zmniejszeniu udziału kapitałowego w spółce). Zwrot części wkładu (udziału w nieruchomości lub wydzielonej nieruchomości) na skutek zmniejszenia udziału kapitałowego jest czynnością specyficznego rodzaju, wynikającą z regulacji art. 54 ksh. Brak świadczenia wzajemnego wskazywałby na nieodpłatność przekazania (zwrotu wkładu), jednakże zgodnie ze stanowiskiem wskazanym we wniosku nie jest to czynność, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 8 § 1 i § 2 oraz art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Spółka jawna może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Z kolei art. 28 Kodeksu spółek handlowych precyzuje, że majątek spółki jawnej stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

W świetle powyższych regulacji majątek spółki jawnej jest prawnie wydzielony.

Wspólnicy Spółki mają zamiar wnieść do majątku Spółki własność należącej do nich nieruchomości. Prawo własności nieruchomości stanie się zatem majątkiem Spółki.

Spółka, dokonując przekazania wspólnikowi udziału w prawie własności nieruchomości albo osobnej nieruchomości wydzielonej z nieruchomości stanowiącej wkład, dokona tej czynności z majątku należącego do Spółki będącej czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Powyższe okoliczności nie stanowią podstawy aby twierdzić, iż transakcja ta nastąpi w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej.

W przedmiotowej sprawie nie może być mowy o jakimkolwiek „zwrocie” części wkładu bowiem jeśli spółka będąca właścicielem nieruchomości, nabytej i wykorzystywanej do celów działalności tej spółki, przenosi prawo do rozporządzania nią lub jej częścią na rzecz innej osoby, to dokonuje czynności dostawy towaru w rozumieniu ustawy o VAT. Działa zatem bez wątpienia w charakterze podatnika tego podatku.

Przedmiotowe przekazanie nie będzie jednak stanowiło takiej dostawy towarów, która podlega opodatkowaniu, gdyż nie będą wypełnione przesłanki, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT dla opodatkowania dostawy nieodpłatnej.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż nieodpłatne (jak wskazał Wnioskodawca – zwrot części wkładu następuje bez żadnego świadczenia wzajemnego) przekazanie wspólnikowi udziału w prawie własności nieruchomości (odpowiadającego wartości, o którą obniżono wkład Wnioskodawcy) albo osobnej nieruchomości wydzielonej z nieruchomości stanowiącej wkład (odpowiadającej wartością wartości, o którą obniżono wkład Wnioskodawcy), będzie czynnością wyłączoną od opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Powyższe wynika z faktu, iż planowana dostawa nie będzie dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Co prawda nieodpłatnego przekazania udziału wprawie własności lub prawa własności nieruchomości – a więc w świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, towaru – dokonuje podatnik i towary te należą do jego przedsiębiorstwa, jednakże w związku z ich nabyciem Spółce – jak oświadczono we wniosku – nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W konsekwencji brak jest przesłanek do uznania takiej czynności za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu.

Reasumując, przekazanie Wnioskodawcy przez Spółkę jawną – wobec zmniejszenia udziału kapitałowego Wnioskodawcy w tej Spółce – udziału w prawie własności nieruchomości, odpowiadającego wartością wartości o jaką zmniejszono wkład Wnioskodawcy lub nieruchomości wydzielonej z nieruchomości stanowiącej wkład, odpowiadającej wartością wartości o jaką zmniejszono wkład Wnioskodawcy, nie będzie rodziło skutków w ramach podatku od towarów i usług. Czynności tej Spółka dokona jednak w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej jako podatnik podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym za prawidłowe należało uznać stanowisko Wnioskodawcy, że ta nieodpłatna dostawa towarów nie jest zrównywana przez ustawę o VAT z dostawą odpłatną, oraz że przekazanie Wnioskodawcy przez Spółkę jawną udziału w prawie własności nieruchomości odpowiadającego wartością wartości o jaką zmniejszono wkład Wnioskodawcy, względnie nieruchomości wydzielonej z nieruchomości stanowiącej wkład, odpowiadającej wartością wartości o jaką zmniejszono wkład Wnioskodawcy, nie będzie rodziło skutków w ramach podatku od towarów i usług i nie będzie podlegało ustawie o podatku od towarów i usług.

Za nieprawidłowe należało natomiast uznać stanowisko Wnioskodawcy, że planowane zmniejszenie udziału kapitałowego w Spółce jawnej nie nastąpi w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, oraz że dokonując tej czynności Spółka jawna nie będzie miała statusu podatnika podatku od towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia jedynie z wykonywaniem czynności korporacyjnych na skutek decyzji podjętych przez wspólników lecz z czynnością powodującą przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel na inny niż Spółka podmiot. Nie jest to zatem wyłącznie czynność o charakterze organizacyjno-ustrojowym dokonywana wewnątrz spółki lecz czynność dokonywana na zewnątrz Spółki, gdyż Spółka pozbywa się majątku będącego jej własnością.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego, bądź zmiany stanu prawnego.

W odniesieniu natomiast do wskazanego przez Wnioskodawcę wyroku WSA o sygnaturze I SA/Po 101/11 stwierdzić należy, że nie może on znaleźć zastosowania w przedmiotowej sprawie gdyż zapadł na tle zupełnie innego stanu faktycznego. Wyrok ten dotyczy bowiem art. 199 KSH w zakresie umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak sam Wnioskodawca wskazał w treści wniosku, w spółce jawnej nie ma udziałów takich jak w spółce z o.o., które mogłyby podlegać umorzeniu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj