Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-901/11-4/MM
z 27 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-901/11-4/MM
Data
2011.09.27


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
konserwacja zabytków
stawki podatku
usługi konserwatorskie
zabytek
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
świadczone przez Wnioskodawcę (jako podwykonawcy robót) usługi polegające na konserwacji budynku Wydziału Fizyki Politechniki nie korzystają do dnia 31 grudnia 2011r. ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT. W konsekwencji są opodatkowane stawką podstawową w wysokości 23%.



Wniosek ORD-IN 304 kB

INTERPRETACJA INDYWIDULNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2011r. (data wpływu 27 lipca 2011r.), uzupełnione pismem z dnia 7 września 2011r. (data wpływu 12 września 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zastosowania zwolnienia dla świadczonych usług konserwatorskich – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.07.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla świadczonych usług konserwatorskich. Przedmiotowy wniosek zawierał braki w przedstawionym stanie faktycznym. W związku z czym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 24.08.2011r. znak IPPP2/443-901/11-2/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik świadczy usługę polegającą na konserwacji budynku Politechniki. Budynek ten jest wpisany do rejestru zabytków. Podatnik posiada kwalifikacje dające uprawnienia do wykonywania prac sztukatorskich. Jednocześnie jest podwykonawcą robót. Pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków zostało wydane na inwestora.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, co następuje:

  1. Świadczone przez Wnioskodawcę prace na Budynku Politechniki są pracami konserwatorskimi i restauratorskimi w rozumieniu art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, gdyż wykonywany remont zabytkowej elewacji budynku polega na uzupełnianiu i odtwarzaniu pewnych części elewacji, zabezpieczeniu i utrwaleniu substancji zabytku oraz pracach powstrzymujących procesy destrukcji. Prowadzone prace mają również na celu wyeksponowanie wartości artystycznych i estetycznych gmachu będącego zabytkiem.
  2. Posiadane przez Wnioskodawcę uprawnienie do wykonywania prac sztukatorskich w obiektach zabytkowych rozciąga się na wykonywanie prac konserwatorskich, o których mowa w art. 3 pkt 6 w/w ustawy. Zaświadczenie Zainteresowanego zostało wydane w dniu 19.02.1999 r. w trybie par. 19 i 20 obowiązującego wówczas rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dn. 11 stycznia 1994 r. o zasadach i trybie udzielenia zezwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich przy zabytkach oraz prac archeologicznych i wykopaliskowych, warunkach ich prowadzenia i kwalifikacji osób, które mają prawo prowadzenia tej działalności ( Dz. U. Nr 16, poz. 55 ). W świetle natomiast par. 13 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 9 czerwca 2004 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich ... jak również obowiązującego od dnia 27 sierpnia 2011 roku par. 31 rozporządzenia z dnia 27 lipca 2011 r. (Dz. U. z 2011 Nr 165, poz. 987 ) — osoby, które uzyskały zaświadczenia na podstawię rozporządzenia z dnia 11 stycznia 1994 r. zachowują uprawnienia wskazane w tym zaświadczeniu w dotychczasowym zakresie w odniesieniu do prac konserwatorskich i robót budowlanych w rozumieniu w/w rozporządzeń. Posiadane zaświadczenie Wnioskodawca zobowiązany był również przedłożyć przy zawieraniu umowy z Głównym Wykonawcą robót w Gmachu Politechniki w celu potwierdzenia posiadanych kwalifikacji.
  3. W treści pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wydanego na rzecz Inwestora nie zostało wskazane imię, nazwisko i adres Wnioskodawcy jako osoby odpowiedzialnej za wykonanie tych prac. Zainteresowany sądzi jednak, że brak wymienienia osoby Wnioskodawcy w pozwoleniu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie pozbawia go prawa do zastosowania zwolnienia z VAT z tytułu wykonywanych przez niego usług konserwatorskich na obiekcie zabytkowym.

Jak bowiem wynika z treści par. 43 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 Nr 73, poz. 392 ) zwalnia się od podatku w okresie do 31 grudnia 2011 r. usługi polegające na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących:

  1. Zabytków wpisanych do rejestru zabytków, wpisanych do inwentarza muzeum albo wchodzących w skład narodowego zasobu bibliotecznego;
  2. Materiałów archiwalnych wchodzących w skład narodowego zasobu archiwalnego.

Ponadto na podstawie par. 43 ust. 2 w/w rozporządzenia zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, w zakresie prowadzonych prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących zabytków wpisanych do rejestru zabytków stosuje się, pod warunkiem, że:

  1. Prace konserwatorskie i restauratorskie są wykonywane przez osoby posiadające kwalifikacje dające uprawnienia do prowadzenia tych prac;
  2. Na prowadzenie tych prac zostało wydane pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Natomiast zgodnie z par. 43 ust. 3 w/w rozporządzenia warunek, o którym mowa w ust.2, uważa się za spełniony również w przypadku podmiotów gospodarczych wykonujących prace konserwatorskie i restauratorskie, które zatrudniają lub w których wspólnikami są osoby uprawnione do wykonywania tych prac, o ile w pozwoleniu, o którym mowa w ust. 2 określono osobę odpowiedzialną za prowadzenie prac konserwatorskich lub restauratorskich.

W ocenie Wnioskodawcy spełnia on powyższe warunki do zastosowania zwolnienia z VAT, gdyż wykonując powyższe prace konserwatorskie i restauratorskie posiada jednocześnie odpowiednie kwalifikacje uprawniające go do wykonywania tych prac. Natomiast przepisy rozporządzenia z 4 kwietnia 2011 nie określają wprost, że to Zainteresowany powinien być wpisany w pozwoleniu wojewódzkiego konserwatora zabytków jako osoba odpowiedzialna za wykonanie tych prac.

Jednocześnie Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę na Interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 08-08-2011 r. Nr IPPP1-443-743/11-2/AS, z której wynika, że podwykonawcy wystawiają generalnemu wykonawcy faktury VAT z zastosowaniem zwolnienia od podatku, jak również to, że celem ustawodawcy było przywrócenie zwolnienia z VAT w zakresie w jakim obowiązywało ono do 31-12-2010r., a które przestało obowiązywać z dniem 01-01- 2011. W uzasadnieniu do rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 2011r. napisano, że „efektem wprowadzenia w życie przedmiotowego zwolnienia będzie objęcie większej ilości zabytków i dzieł sztuki działaniami konserwatorskimi”.

Reasumując, wykonywanie prac konserwatorskich i restauratorskich ma więc charakter przedmiotowy a posiadane przez Wnioskodawcę kwalifikacje oraz wydane na te prace pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków uprawnia Wnioskodawcę do zastosowania zwolnienia z VAT, a brak powołania nazwiska Zainteresowanego w pozwoleniu wojewódzkiego konserwatora zabytków nie ma żadnego znaczenia. W kontekście przepisów o ochronie zabytków jest to nawet niemożliwe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podatnik (jako podwykonawca) jest uprawniony do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w paragrafie 43 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów podatku od towarów i usług pomimo tego, że pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków nie zostało wydane bezpośrednio na niego...

Zdaniem podatnika może on zastosować zwolnienie, mimo że pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków zostało wydane głównemu wykonawcy a nie poszczególnym podwykonawcom. Warunek określony w ustępie 2 w/w paragrafu nie odnosi się bowiem podmiotowo do podatnika, lecz przedmiotowo, tj. do prac konserwatorskich dotyczących danego obiektu będącego zabytkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 146a pkt 1 ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o VAT oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Z dniem 6 kwietnia 2011r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392), zwanego dalej „rozporządzeniem”. Rozporządzenie to w § 43 wprowadziło zwolnienie od opodatkowania podatkiem VAT usług polegających na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich.

Zatem, w myśl § 43 ust. 1 rozporządzenia, zwalnia się od podatku w okresie do dnia 31 grudnia 2011 r. usługi polegające na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących:

  1. zabytków wpisanych do rejestru zabytków, wpisanych do inwentarza muzeum albo wchodzących w skład narodowego zasobu bibliotecznego;
  2. materiałów archiwalnych wchodzących w skład narodowego zasobu archiwalnego.

Z kolei zgodnie z § 43 ust. 2 rozporządzenia, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, w zakresie prowadzonych prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących zabytków wpisanych do rejestru zabytków stosuje się, pod warunkiem że:

  1. prace konserwatorskie i restauratorskie są wykonywane przez osoby posiadające kwalifikacje dające uprawnienia do prowadzenia tych prac;
  2. na prowadzenie tych prac zostało wydane pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Warunek, o którym mowa w ust. 2, uważa się za spełniony również w przypadku podmiotów gospodarczych wykonujących prace konserwatorskie i restauratorskie, które zatrudniają lub w których wspólnikami są osoby uprawnione do wykonywania tych prac, o ile w pozwoleniu, o którym mowa ust. 2 pkt 2, określono osobę odpowiedzialną za prowadzenie prac konserwatorskich lub restauratorskich (§ 43 ust. 3 rozporządzenia).

Zgodnie z art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” przez prace konserwatorskie rozumie się działania mające na celu zabezpieczenie i utrwalenie substancji zabytku, zahamowanie procesów jego destrukcji oraz dokumentowanie tych działań.

Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru.

W myśl art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego określi, w drodze rozporządzenia tryb i sposób wydawania pozwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych oraz badań konserwatorskich i architektonicznych, a także innych działań, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 6-12, przy zabytku wpisanym do rejestru oraz badań archeologicznych.

Aktem wykonawczym określonym w art. 37 ustawy jest rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 9 czerwca 2004r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych, badań konserwatorskich i architektonicznych, a także innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz badań archeologicznych i poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych (Dz. U. Nr 150, poz. 1579), zwanego dalej „rozporządzeniem w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich”.

Stosownie do § 1 ust. 1 pkt 1 lit a rozporządzenia w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich rozporządzenie określa tryb i sposób wydawania pozwoleń, w tym szczegółowe wymagania, jakim powinien odpowiadać wniosek i pozwolenie na prowadzenie przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków prac konserwatorskich.

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich pozwolenie, o którym mowa w § 1 ust. 1, zawiera:

  1. imię, nazwisko i adres lub nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy;
  2. wskazanie zabytku, z uwzględnieniem miejsca jego położenia lub przechowywania albo miejsca planowanych robót budowlanych w otoczeniu zabytku, miejsca badań archeologicznych, z określeniem współrzędnych geodezyjnych, albo poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków;
  3. zakres i sposób prowadzenia wskazanych w pozwoleniu prac, robót, badań, innych działań lub poszukiwań;
  4. informację, że pozwolenie może być cofnięte lub zmienione w razie ujawnienia, po jego wydaniu, nowych okoliczności, które mogą mieć wpływ na zakres prowadzenia wskazanych w pozwoleniu prac, robót, badań, innych działań lub poszukiwań;
  5. wskazanie przewidywanego terminu rozpoczęcia i zakończenia objętych pozwoleniem prac, robót, badań, innych działań lub poszukiwań.

Natomiast, zgodnie z § 5 ust. 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich pozwolenie, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a-e oraz pkt 2-4, zawiera ponadto: imię, nazwisko i adres osoby prowadzącej prace konserwatorskie, prace restauratorskie, badania konserwatorskie, badania architektoniczne, badania archeologiczne albo poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków albo kierującej robotami budowlanymi lub robotami budowlanymi w otoczeniu zabytku.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługę polegającą na konserwacji budynku Politechniki. Budynek ten jest wpisany do rejestru zabytków. Podatnik posiada kwalifikacje dające uprawnienia do wykonywania prac sztukatorskich. Jednocześnie jest podwykonawcą robót. Pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków zostało wydane na inwestora. Z uzupełnienia do wniosku wynika, iż świadczone przez Wnioskodawcę prace na Budynku Politechniki są pracami konserwatorskimi i restauratorskimi w rozumieniu art. 3 pkt 6 ustawy. Posiadane przez Wnioskodawcę uprawnienia do wykonywania prac sztukatorskich w obiektach zabytkowych rozciągają się na wykonywanie prac konserwatorskich, o których mowa w art. 3 pkt 6 ustawy. Jednakże w treści pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wydanego na rzecz Inwestora nie zostało wskazane imię i nazwisko Wnioskodawcy i jego adres jako osoby odpowiedzialnej za wykonanie tych prac.

Jak wynika, z przepisów rozporządzenia, aby Wnioskodawca mógł skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania przewidzianego w § 43 tegoż rozporządzenia, musi spełnić następujące warunki:

  1. prace konserwatorskie i restauratorskie będą dotyczyć zabytków wpisanych do rejestru zabytków oraz wpisanych do inwentarza muzeum,
  2. prace te będą wykonywane przez osoby (również zatrudnione) posiadające kwalifikacje dające uprawnienia do prowadzenia tych prac,
  3. na prowadzenie tych prac wydane zostanie pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków,
  4. w powyższym pozwoleniu zostanie określona osoba odpowiedzialna za prowadzenie prac konserwatorskich lub restauratorskich.

Podkreślić należy, że zwolnienie przysługiwało będzie wyłącznie w sytuacji kumulatywnego spełnienia w/w warunków. W opisie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku nie mamy do czynienia z taką sytuacją – pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zostało wydane na inwestora, a nie na Wnioskodawcę będącego jedynie podwykonawcą robót. W powyższym pozwoleniu nie zostało wskazane imię, nazwisko i adres Wnioskodawcy – jako podwykonawcy robot konserwatorskich odpowiedzialnych za ich przeprowadzenie. Nie została zatem spełniona przesłanka z przepisu § 43 ust. 3 rozporządzenia.

Wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy zwolnienie określone w § 43 rozporządzenia ma charakter przedmiotowo – podmiotowy. Innymi słowy, aby można było zastosować zwolnienie przewidziane w tym przepisie muszą być spełnione przesłanki o charakterze przedmiotowym oraz podmiotowym. Strona przedmiotowa odnosi się do prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących zabytków wpisanych do rejestru zabytków, a strona podmiotowa odnosi się do osób wykonujących te prace, posiadanie przez nich odpowiednich uprawnień oraz do danych wynikających z decyzji administracyjnej – pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Z treści wniosku oraz uzupełnienia do niego wynika, iż nie wszystkie przesłanki strony podmiotowej zostały spełnione – brak jest wskazania w treści pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków imienia, nazwiska i adresu Wnioskodawcy jako osoby odpowiedzialnej za prowadzenie (wykonanie) prac konserwatorskich.

Tym samym świadczone przez Wnioskodawcę (jako podwykonawcy robót) usługi polegające na konserwacji budynku Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej nie korzystają do dnia 31 grudnia 2011r. ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT. W konsekwencji są opodatkowane stawką podstawową w wysokości 23%.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do tak przedstawionego stanu faktycznego należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się do powołanej w treści uzupełnienia do wniosku interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 sierpnia 2011r. Nr IPPP1-443-743/11-2/AS tut. Organ podatkowy stwierdza, iż zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zdarzenie przyszłe przedstawione w w/w interpretacji znacząco się różni od stanu faktycznego opisanego we wniosku Zainteresowanego. W/w interpretacja została wydana na rzecz Wnioskodawcy – generalnego inwestora (a nie podwykonawcy), który spełnił wszystkie przesłanki, aby być objęty zwolnieniem z opodatkowania podatkiem VAT, w szczególności był on wnioskującym (co w konsekwencji przełożyło się na uwidocznienie jego danych w pozwoleniu) o wydanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie prac konserwatorskich.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj