Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-992/11-4/MP
z 23 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-992/11-4/MP
Data
2011.09.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
badania naukowe
członkowie
działalność gospodarcza
działalność statutowa
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Wnioskodawca świadczy wprawdzie usługi na rzecz swoich członków, jednakże z faktu tego nie można wywieść, iż usługi te świadczone są przez niezależną grupę osób. Ponadto Wnioskodawca nie spełnia pozostałych warunków określonych w art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT do zastosowania ww. zwolnienia. Towarzystwo nie jest organizacją powołaną do realizacji celów o charakterze politycznym, związkowym patriotycznym, filozoficznym, filantropijnym ani obywatelskim, zatem przepis art. 43 ust. 1 pkt 31lit. b ustawy o VAT nie może mieć również zastosowania w niniejszej sprawie.



Wniosek ORD-IN 389 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21.06.2011 r. (data wpływu 22.06.2011 r.), uzupełnionym w dniu 04.08.2011 r. (data wpływu 05.08.2011 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 27.07.2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku czynności wykonywanych w związku z realizacją badań naukowych dla zespołu naukowców ze Szkoły - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.06.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku czynności wykonywanych w związku z realizacją badań naukowych dla zespołu naukowców ze Szkoły.

Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 04.08.2011 r. (data wpływu 05.08.2011 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 27.07.2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W maju 2010 r. Towarzystwo wystąpiło do Izby Skarbowej w Warszawie z prośbą o udzielenie interpretacji przepisów dot. zwolnienia z VAT usługi w zakresie badań naukowych wykonywanych przez Towarzystwo (w załączeniu kopia otrzymanej interpretacji z dnia 17 czerwca 2010 r.). Obecnie, w związku ze zmianą przepisów podatkowych, Wnioskodawca ponownie zwraca się z prośbą o odpowiedź, czy Towarzystwo, jako organizacja członkowska, prowadząca usługi w zakresie badań naukowych, co jest jego działalnością statutową i przeznaczająca cały dochód na cele statutowe, ma prawo korzystać ze zwolnienia z podatku VAT.

Na prośbę naukowców ze Szkoły, Towarzystwo wyraziło wolę uczestniczenia w realizacji projektu pod nazwą : „Zaprojektowanie…”.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 04.08.2011 r. Wnioskodawca wskazał ponadto, iż autorzy badania, naukowcy ze Szkoły są członkami Towarzystwa. Usługi w zakresie badań naukowych dla zespołu naukowców ze Szkoły są świadczone odpłatnie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie :

Czy Towarzystwo, jako organizacja członkowska, prowadząca zgodnie ze statutem usługi w zakresie badań naukowych, ma prawo skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT przy wykonywaniu pracy dla zespołu naukowców ze Szkoły, jakiej zamierza podjąć się Towarzystwo... Praca dotyczy tylko realizacji ilościowych badań terenowych wchodzących w skład tego projektu.

Na podstawie dotychczasowych przepisów, działalność statutowa Towarzystwa, polegająca na prowadzeniu cyklu badań naukowych pt. diagnoza społeczna, była zwolniona z podatku VAT. Badanie, którego zamierza podjąć się Wnioskodawca jest w rodzaju i zakresie pracy identyczne, jak w diagnozie. Zdaniem Wnioskodawcy, powinno być zwolnione z podatku VAT. Sytuacja Towarzystwa od ubiegłego roku nie uległa zmianie, dalej są te same władze i obowiązuje ten sam statut.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z treści art. 41 ust. 1 cyt. ustawy wynika, że stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Na mocy art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział dla niektórych czynności obniżone stawki podatku lub zwolnienie od podatku. W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2010 r., w myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4. W pozycji 10 tego załącznika wymienione zostały pod symbolem PKWiU 91 „Usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe)”.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476). Przepisy nowelizacji uchyliły załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku i przeniosły uregulowania dotyczące tej tematyki do treści ustawy. Ponadto, przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4 do ustawy, odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych, określając ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.

Zasadniczym powodem odejścia od stosowania klasyfikacji statystycznych przy określaniu zakresu zwolnień od podatku było zapewnienie pełniejszej implementacji przepisów unijnych, w szczególności dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Wskazać należy, iż w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. przy opisie usług zwolnionych świadczonych przez organizacje członkowskie ustawodawca nie posługuje się sformułowaniem „usługi statutowe”. Zatem, w celu wskazania, czy usługi świadczone przez Wnioskodawcę będą korzystały ze zwolnienia od podatku niezbędne jest ustalenie, czy spełniają one warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 21 oraz pkt 31 lit. b znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi świadczone przez niezależne grupy osób, na rzecz swoich członków, których działalność jest zwolniona od podatku lub w zakresie której członkowie ci nie są uznawani za podatników, w celu świadczenia swoim członkom usług bezpośrednio niezbędnych do wykonywania tej działalności zwolnionej lub wyłączonej od podatku, w przypadku gdy grupy te ograniczają się do żądania od swoich członków zwrotu kosztów do wysokości kwoty indywidualnego udziału przypadającego na każdego z nich w ogólnych wydatkach tych grup, poniesionych we wspólnym interesie, jeżeli zwolnienie nie spowoduje naruszenia warunków konkurencji.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. b ustawy, zwalnia się od podatku usługi oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną, realizowane przez organizacje powołane do realizacji celów o charakterze politycznym, związkowym, patriotycznym, filozoficznym, filantropijnym lub obywatelskim – w zakresie interesu zbiorowego swoich członków, wykonywane na rzecz ich członków w zamian za składki, których wysokość i zasady ustalania wynikają z przepisów statutowych tych podmiotów, pod warunkiem, że podmioty te nie są nastawione na osiąganie zysków, jeżeli zwolnienie nie spowoduje naruszenia warunków konkurencji.

W myśl art. 43 ust. 18 zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 31, 32 i 33 lit. a, stosuje się, pod warunkiem że podmioty wykonujące czynności, o których mowa w tych przepisach, nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż Towarzystwo jest organizacją członkowską, prowadząca zgodnie ze swoim statutem usługi w zakresie badań naukowych. Na prośbę naukowców ze Szkoły, Wnioskodawca wyraził wolę uczestniczenia w realizacji projektu pod nazwą „Zaprojektowanie…”. Praca dla ww. zespołu naukowców dotyczy realizacji ilościowych badań terenowych wchodzących w skład tego projektu. Usługi w zakresie badania naukowego dla zespołu naukowców są świadczone odpłatnie. Autorzy badania (naukowcy) są członkami Stowarzyszenia.

Powołany powyżej przepis art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT, wskazuje kryteria, jakie należy spełnić, by można było zastosować zwolnienie od podatku:

Należą do nich m.in.:

  • Istnieje jednostka (niezależna grupa osób) świadcząca usługi dla osób, które są jej członkami. Ustawa o VAT nie definiuje formy, w jakiej powinny działać niezależne grupy osób, o których mowa w analizowanym przepisie, a jedynie wskazuje warunki, jakie grupa powinna spełniać, aby można było stosować zwolnienie z VAT do usług świadczonych przez grupę na rzecz jej członków. Aby usługi świadczone przez grupę mogły być uznane za zwolnione od podatku, sama grupa powinna spełniać kryteria wymienione w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług pozwalające uznać ją za podatnika tego podatku.
  • Działalność podmiotów wchodzących w skład grupy jest zwolniona od podatku od towarów i usług lub w zakresie tej działalności członkowie ci nie są uznawani za podatników. Należy wyjaśnić, że zakres działalności zwolnionej od VAT wynika z przepisów ww. ustawy o podatku od towarów i usług (art. 43) oraz aktów wykonawczych do ustawy. Do czynności wyłączonych spod opodatkowania VAT należą czynności, które nie są wymienione w art. 5 ww. ustawy. Nie podlegają VAT również czynności wykonywane przez podmioty, które nie mają statusu podatnika VAT.
  • Usługi niezależnej grupy osób są świadczone przez grupę na rzecz członków tej grupy.
  • Usługi świadczone na rzecz członków winny być bezpośrednio niezbędne do wykonywania działalności zwolnionej lub wyłączonej od podatku.
  • Wynagrodzenie powyższych grup musi ograniczać się do żądania od swoich członków całkowitego zwrotu przypadającej im części we wspólnie poniesionych wydatkach.
  • Zwolnienie dla niezależnych grup osób nie może powodować zakłóceń konkurencji.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż Towarzystwa nie można uznać za „niezależną grupę osób”, świadczącą usługi dla osób, które są jej członkami. Wnioskodawca jest stowarzyszeniem naukowym, działającym na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach i podlegającym obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców. Stowarzyszenie działa na podstawie statutu, zgodnie z którym, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie badań naukowych. Z ww. działalności Wnioskodawca osiąga dochody, które w całości przeznacza na cele statutowe. Wnioskodawca wyraził wolę współuczestniczenia w projekcie realizowanym przez naukowców ze Szkoły (członkowie Stowarzyszenia), dla którego podejmie się realizacji badań terenowych wchodzących w skład tego projektu. Z tytułu usług wykonywanych w zakresie badań naukowych dla zespołu naukowców Wnioskodawca będzie otrzymywał wynagrodzenie.

Zwrócić należy uwagę, iż warunkiem zastosowania zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT jest, aby działalność podmiotów wchodzących w skład grupy była zwolniona od podatku od towarów i usług lub w zakresie tej działalności członkowie ci nie byli uznawani za podatników. Kolejnym warunkiem niezbędnym do zastosowania przedmiotowego zwolnienia jest cel świadczenia przedmiotowych usług, tj. zwolnienie obejmuje wyłącznie usługi, które są bezpośrednio niezbędne do wykonywania działalności zwolnionej od podatku lub w zakresie której członkowie ci nie są uznawani za podatników.

Z przedstawionych okoliczności sprawy nie wynika, aby członkowie na rzecz których Wnioskodawca realizuje badania terenowe wchodzące w skład projektu (zespół naukowców ze Szkoły) byli podmiotami spełniającymi powyższe warunki. Świadczonych przez Wnioskodawcę usług w zakresie badań naukowych na rzecz zespołu naukowców nie można również uznać za usługi bezpośrednio niezbędne do wykonywania działalności zwolnionej lub wyłączonej od podatku, wykonywanej przez te podmioty.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawione okoliczności sprawy, stwierdzić należy, iż Wnioskodawca świadczy wprawdzie usługi na rzecz swoich członków, jednakże z faktu tego nie można wywieść, iż usługi te świadczone są przez niezależną grupę osób – nie znajduje to bowiem odzwierciedlenia w opisie stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Ponadto Wnioskodawca nie spełnia pozostałych warunków określonych w art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT do zastosowania ww. zwolnienia. Oznacza to, że powołany przez Wnioskodawcę przepis art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT nie może mieć zastosowania w niniejszej sprawie.

Czynności polegające na wykonywaniu badań naukowych dla zespołu naukowców ze Szkoły nie będą korzystały również ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. b) ustawy o VAT.

Z powołanego wyżej przepisu wynika, że zwolnienie od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. b) ustawy o VAT przysługuje, gdy spełnione są następujące warunki:

  • usługi oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związana, realizowane są wyłącznie przez organizacje powołane do realizacji celów o charakterze politycznym, związkowym, patriotycznym, filozoficznym, filantropijnym lub obywatelskim,
  • usługi wykonywane są na rzecz swoich członków, w ich zbiorowym interesie w zamian za składki,
  • wysokość i zasady ustalania składek wynikają z przepisów statutowych tych podmiotów,
  • podmioty te nie są nastawione na osiąganie zysków i nie osiągają zysków w sposób systematyczny,
  • zastosowanie zwolnienia nie powoduje zakłóceń konkurencji.

Warunkiem zastosowania ww. zwolnienia jest więc spełnienie zarówno przesłanki o charakterze podmiotowym odnoszącej się do usługodawcy oraz przesłanki przedmiotowej dotyczącej rodzaju świadczonych usług.

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż Towarzystwo nie jest organizacją powołaną do realizacji celów o charakterze politycznym, związkowym patriotycznym, filozoficznym, filantropijnym ani obywatelskim, zatem przepis art. 43 ust. 1 pkt 31lit. b ustawy o VAT nie może mieć również zastosowania w niniejszej sprawie.

W konsekwencji, świadczone przez Wnioskodawcę usługi w zakresie badań naukowych dla zespołu naukowców ze Szkoły opodatkowane będą podstawową 23% stawką podatku - stosownie do dyspozycji przepisu art. 41 ust. 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj