Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-610/12-2/LS
z 27 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
 

Powrót

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-610/12-2/LS
Data
2013.02.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
czynności podlegające opodatkowaniu
podatek od czynności cywilnoprawnych
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



Wniosek ORD-IN 1005 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29.11.2012 r. (data wpływu 04.12.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.12.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: „Nabywca” lub „Wnioskodawca”) zamierza nabyć za wynagrodzeniem od I. Sp. z o.o. (dalej: „Zbywca”) nieruchomość położoną we W. przy ul. Ś. oraz S. nazywaną G. (dalej: „Transakcja”). Wnioskodawca planuje przeprowadzić Transakcję do końca września 2013 r.

Zbywca w chwili złożenia niniejszego wniosku nie jest jeszcze właścicielem Nieruchomości. Zbywca rozważa prowadzenie działalności w zakresie obrotu nieruchomościami komercyjnymi. Oznacza to, iż Zbywca będzie nabywał nieruchomości oraz zbywał je po znalezieniu kontrahenta oferującego korzystne warunki. Przedmiotem zainteresowania Zbywcy będą przede wszystkim budynki przeznaczone pod wynajem na cele prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności budynki biurowe. Powyższy zakres działalności znajdzie odzwierciedlenie w umowie spółki oraz wpisie w Krajowym Rejestrze Sądowym Zbywcy.

Z uwagi na fakt, iż powierzchnie w nabywanych nieruchomościach będą przedmiotem najmu oraz czas, jaki może upłynąć pomiędzy nabyciem oraz późniejszym zbyciem nieruchomości, działalność gospodarcza Zbywcy będzie obejmować także wynajem nabytych nieruchomości. Mianowicie Zbywca będzie stroną umów najmu, gdyż po nabyciu nieruchomości z mocy prawa będzie wstępował w stosunki najmu zawarte przez sprzedającego daną nieruchomość, Ponadto, w celu podniesienia atrakcyjności nabytych nieruchomości, a co za tym idzie zapewnienia możliwości korzystnego ich zbycia, Zbywca będzie musiał dbać o wysoki poziom wynajęcia posiadanych nieruchomości (co przekłada się na generowane przez nie dochody). W związku z powyższym Zbywca będzie potencjalnie wyszukiwał nowych najemców i zawierał umowy najmu dotyczące powierzchni w nabytych nieruchomościach. Niemniej, wynajem nieruchomości będzie stanowił pomocniczy element działalności Zbywcy, a zasadniczą działalnością będzie nabywanie i zbywanie (obrót) tychże nieruchomości.

W razie podjęcia powyższej działalności, jedną z transakcji, jakie Zbywca zamierza przeprowadzić będzie nabycie za wynagrodzeniem od T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością W. S.K.A. (dalej: „Inwestor”) nieruchomości położonej we W. przy ul. Ś. oraz S. nazywanej G.. Zbywca zamierza nabyć wskazaną nieruchomość przed końcem września 2013 r.

W dacie planowanego nabycia przez Zbywcę oraz w dacie późniejszej Transakcji (pomiędzy Zbywcą a Wnioskodawcą) powyższa nieruchomość obejmować będzie prawo użytkowania wieczystego działek gruntu oznaczonych numerami ewidencyjnymi x i x (powstałych w wyniku podziału działki x), a także prawo własności zlokalizowanyeh na tych działkach dwóch budynków biurowych (oznaczonych odpowiednio jako „Budynek A” oraz „Budynek B”) wraz ze związanymi z nimi budowlami, instalacjami i przynależną infrastrukturą. W dalszej części wniosku wszystkie wymienione powyżej elementy są określane łącznie jako „Nieruchomość”.

Zgodnie z decyzją wydaną przez Dyrektora Zarządu Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego we Wrocławiu z dnia 17 października 2012 r. działka nr 8/7 o powierzchni 0,7184 ha została podzielona, w wyniku czego powstały dwie działki: działka nr 8/8 o powierzchni 0,3361 ha znajdującą się pod budynkiem B, oraz działka nr 8/9 o powierzchni 0,3823 ha znajdująca się pod budynkiem A. Podział ten nie został jeszcze ujawniony w Księgach Wieczystych.

Prawo wieczystego użytkowania działki gruntu nr 8/7 wraz z istniejącymi na niej starymi budynkami, budowlami i urządzeniami zostało nabyte przez W. Sp. z o.o., spółkę przekształconą w październiku 2012 r. w Inwestora (dalej również jako „Inwestor”), na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego z dnia 12 stycznia 2009 r. od spółki będącej podatnikiem VAT. Z tytułu tej transakcji Inwestor został obciążony podatkiem VAT według stawki 22% (będącej stawką VAT obowiązującą w tamtym czasie). Nabywając nieruchomość w celu prowadzenia na niej działalności opodatkowanej VAT Inwestor dokonał odliczenia podatku VAT naliczonego na tej transakcji.

Po nabyciu nieruchomości, Inwestor dokonał całkowitego wyburzenia istniejących na działce obiektów i przystąpił do budowy nowoczesnego kompleksu biurowego G., obejmującego wspomniany Budynek A oraz Budynek B wraz ze związanymi z nimi budowlami, instalacjami i przynależną infrastrukturą.

Budynek A (wraz ze związanymi z nim budowlami, instalacjami i przynależną infrastrukturą) został już ukończony i oddany do użytkowania. Inwestor uzyskał pozwolenie na użytkowanie budynku w dniu 8 marca 2012 r. Budynek A został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Inwestora.

Powierzchnia w Budynku A była przekazywana przez Inwestora najemcom będącym podmiotami trzecimi (na podstawie umów najmu zawieranych przez Inwestora od listopada 2010, tj. jeszcze w trakcie budowy) począwszy od października 2011 r. w celu wykonania prac wykończeniowych dostosowujących pomieszczenia do indywidualnych potrzeb najemców. Natomiast daty rozpoczęcia najmu, tj. daty, od których najemca obowiązany był uiszczać czynsz - przypadały po ukończeniu budowy, tj. od marca 2012 r. Docelowo całość powierzchni biurowej budynku ma być przedmiotem wynajmu, niemniej jednak w chwili obecnej niewielka część tej powierzchni pozostaje niewynajęta.

Wydatki poniesione przez Inwestora na ulepszenie Budynku A oraz wybudowanych przez Inwestora budowli, począwszy od dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych Inwestora, stanowiły mniej niż 30% wartości początkowej tych obiektów. Podobnie ewentualne wydatki na ulepszenie poniesione przez Zbywcę będą stanowiły poniżej 30% wartości początkowej poszczególnych obiektów.

Zlokalizowane na działce x (obecnie na działkach x i x) budowle, instalacje oraz infrastruktura, które mają być przedmiotem Transakcji (oraz rozważanego przez Zbywcę nabycia w drodze kupna od Inwestora) są wykorzystywane w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania Budynków A i B.

Natomiast Budynek B (wraz ze związanymi z nim budowlami, instalacjami i przynależną infrastrukturą służącymi poprawnemu funkcjonowaniu Budynku B) znajduje się obecnie w dalszym ciągu w fazie budowy, w związku z czym w księgach rachunkowych Inwestora jest on aktualnie klasyfikowany jako środek trwały w budowie. Inwestor planuje ukończenie budowy budynku w pierwszym kwartale 2013 r.

W ramach zagospodarowania terenu Nieruchomości, Inwestor na podstawie zgłoszenia z dnia 9 sierpnia 2012 r. wybudował na Nieruchomości obiekty małej architektury. Wraz z pozostałymi elementami wskazanymi powyżej stanowią one Nieruchomość będącą przedmiotem Transakcji.

Podobnie jak Budynek A, Budynek B również przeznaczony jest na wynajem podmiotom trzecim, w związku z czym Inwestor zawarł szereg umów najmu dotyczących tej powierzchni oraz prowadzi działalność zmierzającą do podpisania kolejnych umów najmu, tak aby docelowo cała powierzchnia Budynku B była przedmiotem wynajmu. Wynajem Budynku B rozpocznie się, co do zasady, po zakończeniu budowy. Powierzchnia w Budynku B nie była do chwili złożenia niniejszego wniosku przekazywana przez Inwestora najemcom.

Ponieważ Nieruchomość była i jest budowana z zamiarem prowadzenia na niej działalności opodatkowanej VAT, Inwestor dokonywał i dokonuje odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabywaniem towarów i usług związanych z budową Nieruchomości.

Transakcja zbycia powyższej Nieruchomości (przez Inwestora na rzecz Zbywcy i następnie przez Zbywcę na rzecz Wnioskodawcy) planowana jest przed końcem września 2013 r. Przedmiotem Transakcji (pomiędzy Wnioskodawcą a Zbywcą) oraz sprzedaży między Inwestorem a Zbywcą będzie Nieruchomość, tj. Budynek A i Budynek B wraz ze związanymi z nim budowlami, instalacjami i przynależną infrastrukturą. Jednocześnie - zgodnie z art. 678 Kodeksu cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93, ze zm., dalej: „Kodeks cywilny”) - z mocy prawa, na Wnioskodawcę zostaną przeniesione prawa i obowiązki Zbywcy wynikające z umów najmu (podobnie, Zbywca kupując Nieruchomość od Inwestora z mocy prawa wstąpi w prawa i obowiązki Inwestora wynikające z umów najmu).

Ponadto, w wyniku Transakcji Wnioskodawca (podobnie jak będzie to miało miejsce w przypadku Zbywcy w transakcji kupna Nieruchomości od Inwestora) może przejąć przynajmniej niektóre z następujących elementów związanych z Budynkiem A i Budynkiem B:

  • zabezpieczenia ustanowione przez poszczególnych najemców, w tym gwarancje i kaucje złożone przez najemców;
  • majątkowe prawa autorskie i prawa pokrewne do projektów architektonicznych i prac wykonanych przez podmioty trzecie w związku z budową Budynku A i Budynku B;
  • gwarancje budowlane wynikające z umowy o wykonawstwo zawartej przez Inwestora (które będą przeniesione na Zbywcę w wyniku nabycia Nieruchomości od Inwestora),
  • prawa do znaku towarowego G..

Z drugiej strony, planowanej Transakcji (podobnie jak transakcji między Zbywcą i Inwestorem) nie będzie towarzyszyło co do zasady przeniesienie należności oraz zobowiązań Zbywcy (z wyjątkiem tych wynikających z zabezpieczeń złożonych przez najemców). Ponadto, lista składników majątku Zbywcy niepodlegających przeniesieniu na rzecz Wnioskodawcy w wyniku Transakcji (podobnie jak w przypadku poprzedzającej Transakcję transakcji między Zbywcą i Inwestorem) będzie obejmować:

  • prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z zarządzaniem, administracją i bieżącą obsługą Budynku A i Budynku B (w tym umowy z dostawcami mediów, umowy ubezpieczenia nieruchomości, umowy zarządzania dotyczące tych obiektów) - może się jednak okazać, że w stosunku do niektórych z tych umów Wnioskodawca wstąpi w prawa i obowiązki Zbywcy zamiast konstrukcji, w której Zbywca rozwiązuje określoną umowę a Wnioskodawca zawiera nową umową w tym zakresie,
  • środki pieniężne Zbywcy zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie,
  • tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy oraz know-how, związany z wyszukiwaniem i utrzymaniem portfolio najemców o zróżnicowanym profilu działalności,
  • księgi rachunkowe Zbywcy i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Zbywcę dzialalności gospodarczej.

Zbywca nie zatrudnia żadnych pracowników, ponieważ wszelkie czynności związane z zarządzaniem, administracją i bieżącą obsługą Budynku A i Budynku B, jak również bieżąca księgowość, doradztwo prawne i podatkowe będą wykonywane na rzecz Zbywcy na podstawie umów zawartych z podmiotami trzecimi.

Budynek A i Budynek B, będące przedmiotem planowanej Transakcji, nie będą stanowić organizacyjnie wydzielonych części przedsiębiorstwa Zbywcy. Natomiast, dla celów rachunkowości zarządczej Zbywca może wyodrębniać przychody i koszty dotyczące poszczególnych budynków. Po przeprowadzeniu planowanej Transakcji Budynek A i Budynek B nie będą stanowiły organizacyjnie wydzielonych części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, jednakże dla celów rachunkowości zarządczej Wnioskodawca będzie mógł wyodrębniać przychody i koszty dotyczące poszczególnych budynków.

Poza inwestycją związaną z nabyciem Nieruchomości od Inwestora, kontynuowaniem wynajmu Nieruchomości i następnie Transakcją z Wnioskodawcą w chwilo obecnej Zbywca nie zidentyfikował kolejnych obszarów działalności gospodarczej (w tym kolejnych nieruchomości, które Zbywca mógłby nabyć w celu prowadzenia z ich wykorzystaniem działalności gospodarczej). Zbywca, w związku z nabyciem Nieruchomości od Inwestora zamierza odliczyć podatek VAT, który zostanie wykazany przez Inwestora na fakturze dokumentującej sprzedaż Nieruchomości przez Inwestora na rzecz Zbywcy.

Po nabyciu Nieruchomości od Zbywcy, Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność gospodarczą, obejmującą wynajem powierzchni, podlegającą opodatkowaniu VAT, Wnioskodawca planuje wykonywać powyższą działalność przy wykorzystaniu własnych zasobów (względnie, przy pomocy profesjonalnych usługodawców) oraz w oparciu o własny know-how w tym zakresie.

W celu wykorzystania Nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wynajmie powierzchni użytkowej Wnioskodawca zapewni zarządzanie Nieruchomością oraz zaopatrzenie Nieruchomości w dostawę niezbędnych mediów i usług związanych z jej funkcjonowaniem (korzystając z zasobów własnych lub podwykonawców).

Nabywca nie będzie, co do zasady, wstępował w prawa i obowiązki Zbywcy wynikające z umów w powyższym zakresie zawartych przez Zbywcę, choć może się zdarzyć, że w stosunku do niektórych umów Nabywca wstąpi do umowy w miejsce Zbywcy zamiast konstrukcji, w której Zbywca rozwiązuje umowę a Nabywca zawiera zupełnie nową umowę (sytuacja w tym zakresie może być analogiczna jak przy konstrukcji, jaka może zostać zastosowana przez Zbywcę podczas nabycia Nieruchomości od Inwestora).

W dacie planowanej transakcji pomiędzy Zbywcą i Inwestorem, podmioty te będą zarejestrowane dla celów VAT jako podatnicy VAT czynni. Podobnie, w dacie Transakcji pomiędzy Nabywcą i Zbywcą, Nabywca i Zbywca będą zarejestrowani dla celów VAT jako podatnicy VAT czynni.

Z informacji posiadanych przez Wnioskodawcę wynika, iż na dzień złożenia przez Wnioskodawcę niniejszego wniosku, toczą się dwa postępowania w przedmiocie wydania interpretacji indywidualnej zainicjowane wnioskiem złożonym do działającego z upoważnienia Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w zakresie konsekwencji w VAT ewentualnej dostawy Nieruchomości przez Inwestora na rzecz Zbywcy. W szczególności we wniosku złożonym przez:

  • Zbywcę - dąży on do potwierdzenia, że Zbywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości od Inwestora.
  • Inwestora - dąży on do potwierdzenia, że dostawa Nieruchomości przez Inwestora na rzecz Zbywcy będzie opodatkowana podstawową stawką VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy - jeżeli Zbywca naliczy podatek VAT według stawki podstawowej należny na sprzedaży Nieruchomości - Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przy nabyciu Nieruchomości (VAT naliczonego z tytułu Transakcji) - zgodnie z art. 86 ust. 1...
  2. Czy – jeżeli Zbywca naliczy podatek VAT według stawki podstawowej należny na sprzedaży Nieruchomości – przedmiotowa transakcja nabycia Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC, na mocy regulacji zawartej w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług w dniu 27.02.2013 r. została wydana interpretacja indywidualna Nr IPPP3/443-1201/12-2/SM.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli zbywca naliczy podatek VAT według stawki podstawowej należny na sprzedaży Nieruchomości, Transakcja nabycia Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC, na mocy regulacji zawartej w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 a) ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej jednak, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, opodatkowaniu PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku VAT, których przedmiotem są nieruchomości, lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Jak wskazano powyżej – zdaniem Wnioskodawcy - sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem VAT według stawki podstawowej. Konsekwentnie, planowana transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC, na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

W związku z powyższym, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • (uchylone),
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży – wynosi 2%, gdy przedmiot umowy stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome, prawo użytkowania wieczystego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz wynikające z przepisów prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż P. Sp. z o.o. (dalej: „Nabywca” lub „Wnioskodawca”) zamierza nabyć za wynagrodzeniem od I. Sp. z o.o. (dalej: „Zbywca”) nieruchomość położoną we W. przy ul. Ś. oraz S. nazywaną G (dalej: „Transakcja”). Wnioskodawca planuje przeprowadzić Transakcję do końca września 2013 r. Zbywca w chwili złożenia niniejszego wniosku nie jest jeszcze właścicielem Nieruchomości. Zbywca rozważa prowadzenie działalności w zakresie obrotu nieruchomościami komercyjnymi. Oznacza to, iż Zbywca będzie nabywał nieruchomości oraz zbywał je po znalezieniu kontrahenta oferującego korzystne warunki. Przedmiotem zainteresowania Zbywcy będą przede wszystkim budynki przeznaczone pod wynajem na cele prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności budynki biurowe. Powyższy zakres działalności znajdzie odzwierciedlenie w umowie spółki oraz wpisie w Krajowym Rejestrze Sądowym Zbywcy. Z uwagi na fakt, iż powierzchnie w nabywanych nieruchomościach będą przedmiotem najmu oraz czas, jaki może upłynąć pomiędzy nabyciem oraz późniejszym zbyciem nieruchomości, działalność gospodarcza Zbywcy będzie obejmować także wynajem nabytych nieruchomości, Mianowicie Zbywca będzie stroną umów najmu, gdyż po nabyciu nieruchomości z mocy prawa będzie wstępował w stosunki najmu zawarte przez sprzedającego daną nieruchomość, Ponadto, w celu podniesienia atrakcyjności nabytych nieruchomości, a co za tym idzie zapewnienia możliwości korzystnego ich zbycia, Zbywca będzie musiał dbać o wysoki poziom wynajęcia posiadanych nieruchomości (co przekłada się na generowane przez nie dochody). W związku z powyższym Zbywca będzie potencjalnie wyszukiwał nowych najemców i zawierał umowy najmu dotyczące powierzchni w nabytych nieruchomościach. Niemniej, wynajem nieruchomości będzie stanowił pomocniczy element działalności Zbywcy, a zasadniczą działalnością będzie nabywanie i zbywanie (obrót) tychże nieruchomości. W razie podjęcia powyższej działalności, jedną z transakcji, jakie Zbywca zamierza przeprowadzić będzie nabycie za wynagrodzeniem od T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością W. S.K.A. (dalej: „Inwestor”) nieruchomości położonej we W. przy ul. Ś. oraz S. nazywanej G.. Zbywca zamierza nabyć wskazaną nieruchomość przed końcem września 2013 r. W dacie planowanego nabycia przez Zbywcę oraz w dacie późniejszej Transakcji (pomiędzy Zbywcą a Wnioskodawcą) powyższa nieruchomość obejmować będzie prawo użytkowania wieczystego działek gruntu oznaczonych numerami ewidencyjnymi x i x (powstałych w wyniku podziału działki x), a także prawo własności zlokalizowanyeh na tych działkach dwóch budynków biurowych (oznaczonych odpowiednio jako „Budynek A” oraz „Budynek B”) wraz ze związanymi z nimi budowlami, instalacjami i przynależną infrastrukturą. W dalszej części wniosku wszystkie wymienione powyżej elementy są określane łącznie jako „Nieruchomość”.

W interpretacji indywidualnej z dnia 27.02.2013 r. Nr IPPP3/443-1201/12-2/SM dotyczącej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, iż Wnioskodawca będzie wykorzystywał ww. Nieruchomość do wykonywania czynności opodatkowanych (świadczenia usług najmu). Ponadto, z uwagi na opodatkowanie transakcji podstawową stawką podatku, wyłączenie, o którym w art. 88 ust. 3 pkt 2, nie będzie mieć zastosowania. Uwzględniając powyższe, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w zaistniałej sytuacji.

A zatem, skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Powrót


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj