Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1498/11/RS
z 5 stycznia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-1498/11/RS
Data
2012.01.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
sport
transfery


Istota interpretacji
Wynagrodzenie otrzymane w związku z transferem zawodnika nie podlega opodatkowaniu.



Wniosek ORD-IN 571 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2011 r. (data wpływu 24 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wynagrodzenia otrzymanego z tytułu transferu piłkarza - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 października 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wynagrodzenia otrzymanego z tytułu transferu piłkarza.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 25 stycznia 2011 r. zawarł Pan ze sportową spółką akcyjną umowę zatytułowaną „umowa o wspólne przedsięwzięcie”. Strony postanowiły, że przekaże Pan spółce środki pieniężne, które zostaną wydatkowane na określony cel, tj. zakup wskazanego w umowie piłkarza. Cykl szkoleniowy piłkarza i związane z tym wydatki oraz ryzyko ponoszone będą przez spółkę. Wszelkie prawa do zawodnika przysługują wyłącznie spółce. Świadczenie Pana ogranicza się do przekazania środków pieniężnych. W przypadku zbycia zawodnika uprawniony Pan będzie do uzyskania wynagrodzenia, którego wysokość, określona procentowo, uzależniona jest od kwoty uzyskanej przez spółkę z transferu, tj. zbycia praw do zawodnika.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy uzyskane od spółki wynagrodzenie w związku z transferem zawodnika stanowić będzie podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego treść art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ustawa uniezależnia przymiot prowadzenia działalności gospodarczej od ekonomicznych rezultatów takiej działalności. Sama, nawet dorozumiana, deklaracja podmiotu, która wskazuje na podjęcie czynności zarobkowych jest rozpoczęciem działalności gospodarczej. Po powołaniu treści art. 15 ust. 2, art. 5 ust. 1, art. 2 pkt 6, art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy, stwierdził Pan, że przekazanie środków finansowych na rzecz spółki nie stanowi dostawy towaru. Jak wynika z treści umowy, jest Pan zobowiązany do przekazania środków pieniężnych, w zamian za co otrzymuje wynagrodzenie w przypadku zbycia zawodnika, na którego zakup zostały spożytkowane środki. Analiza treści umowy wskazuje, że nie dokonuje Pan na rzecz spółki żadnej usługi, a jedynie przenosi prawo własności środków finansowych, licząc na partycypację w przyszłych zyskach. Pana zdaniem, uzyskanie wynagrodzenia w związku ze sprzedażą praw do zawodnika przez spółkę nie jest związane z jakiejkolwiek czynnością opodatkowaną. Stąd też uzyskane w przyszłości przysporzenie nie wywrze żadnych skutków w wymiarze opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz nie będzie stanowić podstawy opodatkowania. Na poparcie powyższego przytoczył Pan fragment interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 21 grudnia 2009 r., nr ITPP2/443-827/09/RS.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj