Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.110.2019.1.MO
z 8 maja 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 14 marca 2019 r. (data wpływu 19 marca 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie ustalenia, czy różnice kursowe, zarówno dodatnie jak i ujemne, powstałe zgodnie z art. 15a updop w ramach wymienionych w punktach a), b) i c) zdarzeń w działalności gospodarczej na podstawie Zezwolenia tj. w ramach Działalności strefowej, stanowić będą odpowiednio koszt lub przychód Działalności strefowej objętej zwolnieniem z podatku dochodowego na postawie art. 17 ust. 1 pkt 34 updop - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2019 r., wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie ustalenia, czy różnice kursowe, zarówno dodatnie jak i ujemne, powstałe zgodnie z art. 15a updop w ramach wymienionych w punktach a), b) i c) zdarzeń w działalności gospodarczej na podstawie Zezwolenia tj. w ramach Działalności strefowej, stanowić będą odpowiednio koszt lub przychód Działalności strefowej objętej zwolnieniem z podatku dochodowego na postawie art. 17 ust. 1 pkt 34 updop.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

Spółka (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającą siedzibę i zarząd na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (polski rezydent podatkowy)

Wnioskodawca prowadzi i będzie prowadzić działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej: „Strefa”) na podstawie stosownych zezwoleń (dalej: „Zezwolenie”) oraz działalność poza terenem Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zasadniczym przedmiotem działalności Wnioskodawcy na terenie Strefy jest i będzie produkcja określona w Zezwoleniu (dalej: „Działalność strefowa”). W bardzo ograniczonym zakresie Wnioskodawca prowadzi działalność nieobjętą Zezwoleniem, taką jak sprzedaż niepotrzebnych surowców, czy środków trwałych, czy wynajem powierzchni (Działalność pozastrefowa).

Dochody Wnioskodawcy z Działalności strefowej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 updop są i będą zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.

Dochody z Działalności pozastrefowej nie są objęte zwolnieniem z pdop.

W toku wykonywanej działalności gospodarczej w Spółce występują i będą występować różnice kursowe zarówno dodatnie jak i ujemne. Różnice kursowe będą m.in. występować:

  1. w związku ze spłatą kredytu/pożyczki zaciągniętego w walucie obcej na Działalność strefową,
  2. w związku z otrzymywaniem zapłaty należności i zapłatą zobowiązań w walucie obcej w ramach Działalności strefowej,
  3. na środkach własnych wyrażonych w walucie obcej zgromadzonych na rachunku walutowym - uzyskanych w ramach Działalności strefowej,
  4. w związku z otrzymaniem zapłaty należności i zapłatą zobowiązań w walucie obcej w ramach Działalności pozastrefowej,
  5. na środkach własnych wyrażonych w walucie obcej zgromadzonych na rachunku walutowym - uzyskanych w ramach Działalności pozastrefowej.

Spółka rozlicza i będzie rozliczać różnice kursowe metodą podatkową (art. 15a updop). Rok podatkowy Spółki obejmuje i będzie obejmować okres od 1.10.-30.09.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy różnice kursowe, zarówno dodatnie jak i ujemne, powstałe zgodnie z art. 15a updop w ramach wyżej wymienionych w punktach a), b) i c) zdarzeń w działalności gospodarczej na podstawie Zezwolenia tj. w ramach Działalności strefowej, stanowić będą odpowiednio koszt lub przychód Działalności strefowej objętej zwolnieniem z podatku dochodowego na postawie art. 17 ust. 1 pkt 34 updop?

Zdaniem Wnioskodawcy, ujemne i dodatnie różnice kursowe powinny zostać przyporządkowane odpowiednio do kosztów lub przychodów z Działalności strefowej stanowiącej działalność zwolnioną z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 updop oraz do Działalności pozastrefowej nieobjętej tym zwolnieniem. Różnice kursowe, zarówno dodatnie jak i ujemne powstałe zgodnie z art. 15a updop w ramach ww. zdarzeń w działalności gospodarczej na podstawie Zezwolenia, stanowić będą odpowiednio przychód lub koszt Działalności strefowej objętej zwolnieniem z podatku dochodowego na postawie art. 17 ust. 1 pkt 34 updop.

Zgodnie z art. 15a ust. 1 updop, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe. Z kolei, w świetle art. 7 updop, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę:

  • dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz
  • dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów.

Przychody zaliczane do zysków kapitałowych zostały wskazane w art. 7b updop. Katalog przychodów zaliczanych do źródła przychodów z zysków kapitałowych jest zamknięty i nie obejmuje przychodów z dodatnich różnic kursowych.

Przy ustalaniu dochodu nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku.

W konsekwencji, poza źródłami z zysków kapitałowych oraz innymi źródłami przychodów, należy również wyróżnić źródła przychodów, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Czyli w przypadku podatników prowadzących działalność w strefach mogą wystąpić trzy źródła przychodów:

  • zyski kapitałowe,
  • dochody z innych źródeł opodatkowane podatkiem dochodowym i
  • dochody z innych źródeł zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów z 11 kwietnia 2018 r., różnice kursowe na kosztach i przychodach między dniem powstania a zapłaty należy przypisać do tego źródła przychodów, do którego kwalifikuje się samą transakcję. Oznacza to, że w pewnych przypadkach przychód powstały na skutek dodatnich różnic kursowych może zostać zaliczony do przychodów z zysków kapitałowych, a w niektórych do innych źródeł lub źródeł, które nie podlegają opodatkowaniu.

W świetle powyższego, skoro przypisanie dodatnich różnic kursowych do odpowiedniego źródła przychodów zależy od kwalifikacji samej transakcji, to różnice kursowe powstałe na skutek zdarzeń związanych wyłącznie z prowadzeniem Działalności strefowej (czyli źródła przychodów zwolnionego z opodatkowania) wpływają odpowiednio na przychody (dodatnie) lub koszty (ujemne) działalności zwolnionej z updop. Tym samym, ponieważ w Spółce prowadzona jest Działalność strefowa, dodatnie różnice kursowe, które dotyczą wyłączenie Działalności strefowej powinny zostać alokowane do działalności zwolnionej. Różnice kursowe dotyczące działalności strefowej powstają dlatego, że Spółka prowadzi Działalnością strefową. Istnieje więc funkcjonalny i nierozerwalny związek z Działalnością strefową. Tym samym, zarówno dodatnie jak i ujemne różnice kursowe związane z transakcjami w ramach prowadzonej Działalności strefowej należy przypisać działalność strefowej (zwolnionej).

Należy więc uznać, że różnice kursowe nie stanowią odrębnej kategorii przychodów lub kosztów uzyskania przychodów, lecz dzielą los działalności w zakresie jakiej powstają. Jeżeli zatem przychody powstają w związku z Działalnością strefową to również różnice kursowe związane z tymi przychodami pochodzą z Działalności strefowej. W konsekwencji, różnice kursowe powstałe w wyniku prowadzenia Działalności strefowej, powinny zostać zaliczone do źródła przychodów/kosztów jaką jest Działalność strefowa, niezależnie od tego czy różnice kursowe powstają na spłacie kredytu, na zapłacie zobowiązań, czy też na własnych środkach pieniężnych zarobionych w ramach Działalności strefowej.

Reasumując powyższe, należy wskazać, że jeżeli:

  • dodatnie różnice kursowe wiążą się wyłączenie z prowadzeniem wyszczególnionej w Zezwoleniu działalności gospodarczej (Działalności strefowej);
  • istnieje zależność między powstaniem odpowiednio dodatnich lub ujemnych różnic kursowych, a prowadzeniem Działalności strefowej;

to należy uznać, że powstałe różnice kursowe są funkcjonalnie powiązane z Działalnością strefową Spółki.

Mając powyższe na względzie, zdaniem Wnioskodawcy, powstałe w związku z prowadzoną Działalnością strefową dodatnie i ujemne różnice kursowe powinny zostać zakwalifikowane do wyniku podatkowego Działalności strefowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawców.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj