Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL1-1.4012.219.2019.1.SJ
z 18 czerwca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 maja 2019 r. (data wpływu 28 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego:

  • z nabycia Gruntu w drodze wkładu niepieniężnego dokonanego przez Wspólników – jest prawidłowe,
  • z zakupu Gruntu od Wspólników – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z nabycia Gruntu w drodze wkładu niepieniężnego dokonanego przez Wspólników lub z zakupu Gruntu od Wspólników.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawcą jest A i B Przedsiębiorstwo spółka jawna (dalej jako Wnioskodawca lub Spółka). A i B (dalej jako Wspólnicy) posiadają po 50% udziału w zyskach spółki będącej Wnioskodawcą i są jej jedynymi wspólnikami.

Wnioskodawca jest podmiotem działającym w branży produkcyjnej, prowadzi działalność gospodarczą przede wszystkim w zakresie produkcji (…) (PKD (…)). Z racji prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Wobec Spółki będącej Wnioskodawcą nie mają zastosowania zastrzeżenia wskazane w art. 86 ustawy o VAT, czyli art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT.

Wnioskodawca prowadzi swoją działalność gospodarczą na nieruchomości gruntowej zabudowanej (dalej jako Grunt) (…). Grunt, który został zakupiony w 1993 r. przez Wspólników, jest przedmiotem ich małżeńskiej współwłasności majątkowej. Każdy ze Wspólników posiada 50% udziału w Gruncie. Grunt ten został nabyty i od czasu jego nabycia znajduje się w majątku prywatnym (osobistym) Wspólników.

Wspólnikom przy nabyciu gruntu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Grunt nie był nigdy wykorzystywany na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Wspólnicy użyczyli Wnioskodawcy do użytkowania Grunt w 1993 r. (z tym, że w tamtym okresie Wnioskodawca działał jeszcze w formie spółki cywilnej, w obecnej formie Wnioskodawca działa od 2001 r. i jest to wynikiem dokonanego przekształcenia). Na tej podstawie Wnioskodawca z własnych środków wybudował na terenie Gruntu budynki przemysłowe wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT.

Na Gruncie zostały wybudowane dla celów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej następujące nieruchomości:

  • Hala produkcyjna nr 1 – 30 września 1994 r.;
  • Hala produkcyjna nr 2 – 30 czerwca 1997 r.;
  • Hala produkcyjna nr 3 – 01 lipca 2000 r.;
  • Place i drogi do hal od 1994-2000.

O pozwolenie na zabudowę Gruntu halami produkcyjnymi i innymi obiektami nie występowali Wspólnicy, lecz Wnioskodawca.

Wszystkie wydatki na wybudowanie powyższych obiektów zostały poniesione przez Wnioskodawcę. Obecnie z prawnego punktu widzenia Wspólnicy są właścicielami Gruntu, Wnioskodawca zaś jest jego użytkownikiem oraz właścicielem poniesionych nakładów oraz dokonuje amortyzacji posadowionych na Gruncie obiektów.

W celu formalnego uporządkowania powyższej sytuacji związanej z własnością Gruntu i posadowionych na nim budynków, Wspólnicy jako właściciele Gruntu oraz jednocześnie wspólnicy Spółki będącej Wnioskodawcą, planują zbyć Grunt na rzecz Spółki.

Po nabyciu Gruntu Wnioskodawca w dalszym ciągu zamierza wykorzystywać go oraz posadowione na nim budynki do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Powziąwszy wątpliwości co do skutków podatkowych dostawy (w formie aportu) Gruntu w zakresie podatku VAT, Wspólnicy w czerwcu 2018 r. złożyli osobno wnioski o wydanie interpretacji indywidualnych w przedmiocie tej transakcji. W odpowiedzi na nie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach indywidualnych z 3 października 2018 r. o sygn. (…) i (…) stwierdził, że jeżeli przed dokonaniem tej transakcji nie dojdzie między Wnioskodawcą a Wspólnikami do rozliczenia nakładów poniesionych przez Wnioskodawcę na budowę hali produkcyjnej nr 1, 2 i 3 oraz placów i dróg do hal, zbycie Gruntu na rzecz Wnioskodawcy będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT). W ocenie organu, dokonując tych czynności Wspólnicy będą działali jako podatnicy w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. W konsekwencji aport Gruntu będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów usług. Organ stwierdził także, że aport Gruntu, nie będzie korzystał ze zwolnienia od podatku VAT i będzie opodatkowany stawką podstawową w wysokości 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

Ponieważ z aktualnych ustaleń wynika, że wspomniane rozliczenie nakładów przed dokonaniem transakcji nie nastąpi, transakcja zbycia Gruntu przez Wspólników na rzecz Wnioskodawcy powinna być opodatkowana podatkiem VAT. Wspólnicy dostosują się zatem do wskazanej powyżej interpretacji indywidualnej i opodatkują transakcję dostawy Gruntu na rzecz Wnioskodawcy podatkiem VAT, rejestrując się wcześniej jako podatnicy VAT.

Z aktualnych ustaleń wynika również, że zbycie Gruntu na rzecz Wnioskodawcy może nastąpić w drodze dostawy stanowiącej wkład niepieniężny (tak jak opisywano we wniosku o wydanie wskazanej powyżej interpretacji indywidualnej) albo też w drodze dostawy w formie sprzedaży.

Uzyskana przez Wspólników interpretacja indywidualna w zakresie podatku VAT dotyczyła co prawda wniesienia wkładu niepieniężnego, jednak, ponieważ zarówno aport, jak i sprzedaż na gruncie ustawy o VAT stanowią odpłatną dostawę towarów, to w przypadku, gdy zostanie podjęta decyzja o sprzedaży Gruntu, to jej skutki podatkowe również zostaną dostosowane do treści interpretacji uzyskanej przez Wspólników – transakcja będzie podlegała opodatkowaniu 23% podatkiem VAT i Wspólnicy wystawą na Spółkę fakturę.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawcy na podstawie art. 86 ust. 1 będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z nabycia Gruntu w drodze wkładu niepieniężnego dokonanego przez Wspólników?
  2. Czy w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawcy na podstawie art. 86 ust. 1 będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z zakupu Gruntu od Wspólników?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

W opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawcy na podstawie art. 86 ust. 1 będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z nabycia Gruntu w drodze wkładu niepieniężnego dokonanego przez Wspólników.

Ad. 2

W opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawcy na podstawie art. 86 ust. 1 będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z zakupu Gruntu od Wspólników.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 1 i 2

Z uzyskanych przez Wspólników Spółki interpretacji, wynika, że w przypadku nierozliczenia nakładów między Wnioskodawcą a Wspólnikami przed dostawą Gruntu, przeniesienie własności Gruntu w drodze aportu jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zarówno aport, jak i sprzedaż stanowią na gruncie podatku VAT dostawę towarów, co za tym idzie otrzymane przez Wspólników w odniesieniu do aportu rozstrzygnięcie można, zdaniem Wnioskodawcy, zastosować wobec dokonania dostawy Gruntu w formie sprzedaży, co wiąże się z uznaniem, że dostawa Gruntu przez Wspólników na rzecz Spółki będzie opodatkowana podatkiem VAT – zarówno w przypadku wkładu niepieniężnego, jak i w przypadku sprzedaży.

Jak bowiem wynika z opisu zdarzenia przyszłego, w każdym z wariantów (aport lub sprzedaż) dostawa zostanie dokonana bez uprzedniego rozliczenia nakładów. Wspólnicy przed dokonaniem dostawy Gruntu będą zarejestrowani jako podatnicy VAT, a sama transakcja udokumentowana zostanie fakturami.

Zatem zdaniem Wnioskodawcy, niezależnie od przyjętej formy realizacji transakcji zastosowanie znajdą zasady ogólne dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego. W związku z tym rozstrzygnięcie, czy Wnioskodawcy w analizowanych okolicznościach w obu przypadkach przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wymaga:

  • potwierdzenia, że w analizowanej sytuacji spełnione są przesłanki pozytywne wskazane w art. 86 ustawy o VAT (związek nabycia Gruntu z czynnościami opodatkowanymi, status Wnioskodawcy jako podatku VAT),
  • wykluczenia, że w analizowanych okolicznościach są spełnione przesłanki negatywne uniemożliwiające odliczenie podatku naliczonego, w szczególności zastrzeżenia wskazane w art. 86 ust. 1 oraz wyłączenia z art. 88 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zastrzeżenia, o których mowa www. przepisie odnoszą się w szczególności do świadczenia usług turystyki, czy sprzedaży używanych dzieł sztuki i, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, nie będą miały zastosowania w analizowanym przypadku.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku VAT, w sytuacji, gdy towary i usługi, w związku z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek nabytych towarów lub usług z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawione powyżej regulacje znajdą zastosowanie do zdarzenia przyszłego, będącego przedmiotem niniejszego wniosku.

W myśl przywołanych w opisie zdarzenia przyszłego interpretacji indywidualnych uzyskanych przez Wspólników, jeżeli dostawa (aport lub sprzedaż) Gruntu przez Wspólników na rzecz Wnioskodawcy nastąpi bez uprzedniego rozliczenia nakładów, będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Wspólnicy w związku z realizacją tej transakcji zapłacą podatek VAT należny i wystawią fakturę.

Wnioskodawca jako zarejestrowany podatnik VAT czynny, prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, spełnia wszelkie przesłanki uznania go za podatnika, o którym mowa art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, któremu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 – jest czynnym podatnikiem VAT. Ponadto należy stwierdzić że Wnioskodawca w szczególności w ramach przedmiotowej transakcji występować będzie w charakterze podatnika VAT. Grunt będący przedmiotem niniejszego wniosku, wykorzystywany jest bowiem od 1993 r. na podstawie użyczenia do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności opodatkowanej. Wnioskodawca wybudował na Gruncie budynki (hale produkcyjne) i budowle (place) służące bezpośrednio prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, tj. przede wszystkim produkcji (…). Jednocześnie z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że wykonywanie opisanej działalności będzie po nabyciu Gruntu na jego terenie kontynuowane. W świetle powyższego nabycie Gruntu przez Wnioskodawcę należy uznać, za nabycie towaru w celu wykorzystania (w dalszym ciągu) do prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej. W związku z tym należy stwierdzić, że w przypadku nabycia Gruntu przez Wnioskodawcę w drodze zakupu albo wkładu niepieniężnego spełniony zostanie warunek dotyczący związku nabycia z czynnościami opodatkowanymi.

Art. 88 ustawy o VAT wymienia przypadki wyłączenia odliczenia lub zwrotu podatku. Zgodnie z tym przepisem obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się w szczególności:

  • do wydatków, o których mowa w art. 29a ust. 7 pkt 3, czyli otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku (art. 88 ust. 2);
  • jeżeli sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący (art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a);
  • jeżeli transakcja nie podlega podatkowi albo jest z niego zwolniona (art. 88 ust. 3a pkt 2);
  • jeżeli wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:
    1. stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane – w części dotyczącej tych czynności,
    2. podają kwoty niezgodne z rzeczywistością – w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,
    3. potwierdzają czynności niezgodne z prawem lub pozorne – w części dotyczącej tych czynności,
    4. wykazują kwoty podatku w stosunku do czynności opodatkowanych dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze – w części dotyczącej tych czynności
  • jeżeli wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze – w części dotyczącej tych czynności (art. 88 ust. 3b pkt 7).

Zdaniem Wnioskodawcy, w analizowanych okolicznościach należy uznać, że żadne z wyłączeń prawa do odliczenia podatku naliczonego, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT, nie znajdą zastosowania w przedmiotowej sprawie. Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego nie zajdą żadne z wymienionych w tym artykule okoliczności, w szczególności:

  • zastosowania nie znajdą także przepisy art. 88 ust. 3a i 3b. Dostawa Gruntu podlega opodatkowaniu VAT i zostanie udokumentowany fakturą wydaną przez istniejące podmioty – Wspólników. Jak wynika z przywołanej w opisie zdarzenia przyszłego interpretacji, jeżeli między Wspólnikami a Wnioskodawcą nie dojdzie do rozliczenia nakładów, dostawa Gruntu powinna podlegać podatkowi VAT i nie będzie z niego zwolniona, a taki właśnie wariant zbycia Gruntu (bez rozliczenia nakładów) będzie realizowany. Tak jak już wskazano – zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowym jest przyjęcie, że wynikające z interpretacji rozstrzygnięcie organu o konieczności opodatkowania podatkiem VAT wkładu niepieniężnego Gruntu do Spółki będącej Wnioskodawcą należy przenieść analogicznie na płaszczyznę dostawy Gruntu dokonanej w formie sprzedaży, uznając że również sprzedaż Gruntu jest transakcją podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT w przypadku, gdy nakłady nie zostaną rozliczone.
  • Faktury dokumentujące przedmiotową transakcję zostaną wystawione z należytą starannością, podawać będą kwoty zgodne z rzeczywistością i wykazywać kwoty podatku, które wykazuje się na fakturze. Wystawione faktury stwierdzać będą czynności rzeczywiście dokonane, które nie będą sprzeczne z prawem czy też pozorne.
  • Wreszcie art. 88 ust. 4 również nie znajdzie zastosowania, Wnioskodawca jest bowiem zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wspólnicy oraz Wnioskodawca są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 32 ust. 2 ustawy o VAT. Ustawa o VAT nie tworzy własnej definicji podmiotu powiązanego odsyłając w tym zakresie do regulacji zawartych w ustawach o podatkach dochodowych. Zgodnie z art. 23m ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PIT) podmiotami powiązanymi są m.in. spółka niemająca osobowości prawnej (w tym spółka jawna) i jej wspólnicy.

W ocenie Wnioskodawcy, fakt jego powiązań ze Wspólnikami dokonującymi zbycia Gruntu nie ma jednak żadnego wpływu na możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z analizowanej transakcji.

Artykuł 32 ustawy o VAT określa co prawda pewne ograniczenia związane z realizacją transakcji przez podmioty powiązane, jednak dotyczy to wyłącznie możliwości określenia podstawy opodatkowania w sytuacji, gdy okaże się, że powiązania te miały wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów. Ponadto wskazane uprawnienie organu do określenia podstawy opodatkowania uzależnione jest od braku pełnego prawa do odliczenia jednej z określonych stron transakcji (w przypadku zaniżenia ceny – nabywcy, w przypadku jej zawyżenia – dostawcy).

Z treści ustawy o VAT nie wynikają zatem żadne ograniczenia, które mogłyby mieć wpływ na przysługiwanie Wnioskodawcy prawa do odliczenia podatku VAT z uwagi na fakt powiązania stron transakcji.

W ramach transakcji dostawy Gruntu, zarówno Wspólnicy, jak i Wnioskodawca występować będą jako zupełnie odrębne podmioty i odrębni podatnicy VAT. Odrębność podmiotowa spółek niemających osobowości prawnej i ich wspólników na gruncie podatku VAT znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe. W piśmie z 19 września 2018 r. sygn. akt (…), wydanym w sprawie spółki cywilnej, która podobnie jak spółka jawna, jest spółką nieposiadającą osobowości prawnej w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy o PIT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że: „(...) zarówno poszczególne osoby fizyczne (...) jak i spółka cywilna, w której będą one wspólnikami, powinni być traktowani jako odrębni podatnicy w rozumieniu art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Podmioty te dokonując czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są odrębnymi podatnikami dokonującymi sprzedaży we własnym zakresie”.

Mając na uwadze okoliczności przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, a także w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy, należy stwierdzić, że:

  • Dostawa Gruntu przez Wspólników w przypadku braku rozliczenia nakładów między Wspólnikami a Spółką, będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, która jednocześnie nie będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT. W przypadku dostawy w formie wkładu niepieniężnego fakt ten znajduje bezpośrednie potwierdzenie w przywołanej w opisie zdarzenia przyszłego interpretacji indywidualnej.
  • Wnioskodawca jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą i zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.
  • Grunt będący przedmiotem opisywanej transakcji jest wykorzystywany przez Wnioskodawcę wyłącznie do celów działalności opodatkowanej podatkiem VAT i Wnioskodawca po jego nabyciu w dalszym ciągu zamierza wykorzystywać w tym celu.
  • Wspólnicy oraz Wnioskodawca, pomimo istniejących między nimi powiązań, są na gruncie podatku VAT odrębnymi podmiotami – odrębnymi podatnikami VAT.
  • Nie zaistnieje żadna z okoliczności wyłączających prawo do odliczenia podatku naliczonego, o których mowa w art. 86 oraz art. 88 ustawy o VAT.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, niezależnie od tego, czy przedmiotowa dostawa Gruntu zostanie dokonana na jego rzecz w drodze aportu, czy też sprzedaży, Wnioskodawcy na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem Gruntu.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe, przykładowo w interpretacji indywidualnej z 14 marca 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0112-KDIL1-2.4012.5.2019.2.DC, gdzie w odniesieniu do prawa spółki komandytowej do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości w drodze aportu, organ wskazał, że: „(…) Mając zatem na uwadze powołane przepisy należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, będą spełnione, ponieważ jak wskazał Wnioskodawca Spółka komandytowa będzie czynnym podatnikiem VAT, a Nieruchomość będzie wykorzystywana przez tę Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.(…) Podsumowując, Spółka komandytowa w opisanym zdarzeniu przyszłym będzie uprawniona do pomniejszenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego, wykazanego na fakturze dokumentującej wniesienie do Spółki komandytowej aportu, wystawionej przez Wnioskodawcę”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Tut. organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Dotyczy to w szczególności opodatkowania zbycia Gruntu w drodze wkładu niepieniężnego przez Wspólników oraz opodatkowania sprzedaży Gruntu przez Wspólników. Tym samym wydając przedmiotową interpretację organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie sprawy, tj. na wskazaniu przez Wnioskodawcę, że przedmiotowe transakcje będą opodatkowane 23% stawką podatku od towarów i usług.

Tut. organ wskazuje, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej – przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj